Nemáte žiadne položky vo vašom nákupnom košíku.

Vyskúšajte
Ako reagovať, keď sa Vám stane trapas

Ako reagovať, keď sa Vám stane trapas

Už sa Vám niekedy stalo, že ste zaspali počas porady alebo v škole na prednáške a prebudilo Vás vlastné chrápanie a smiech ostatných?

Sú to bežné trapasy, ktoré sa z času na čas prihodia každému z nás. Ako sa vtedy správať, aby ste z toho vyviazli slušne a zároveň so šarmom?

Niektorí z nás sú od prírody hanblivejší a keď sa im prihodí nejaký trapas, červenajú sa a majú pocit, že sa od hanby prepadnú pod zem. Možno ste už počuli príbeh zo svadby: Všetko v sále je krásne, romantické, elegantné – svadba presne podľa predstáv nádhernej nevesty. Hostina je pripravená, jeden z hostí sa chystá predniesť slávnostný príhovor.

Na konci dojemného preslovu ešte raz zablahoželá novomanželom k svadbe a k dieťatku – a vtedy nastane hrobové ticho. Všetky oči sa zamerajú na nevestine bruško a každému, vrátane ženícha a nevesty (ktorá si hneď pomyslí, že je tučná a musí začať držať diétu), visí nad hlavou otáznik. Nuž, hosť si zle napísal príhovor a pomýlil si slová. To sa stáva - nezávideniahodná situácia J.

Ale aj takáto trápna situácia sa dá zvládnuť s noblesou:

1. Sústreďte sa!

Hoci sa zdá extrémne ťažké nemyslieť na ten trapas, ktorý ste práve spôsobili, naozaj pomáha, ak sa sústredíte a budete pokračovať vo svojom príhovore (v prípade svadby alebo ak niečo nevhodné poviete na porade či dôležitom stretnutí). V uvedenom prípade zo svadby si napokon hosť, prednášajúci prejav, pozval na pódium ženícha a poprosil ho, aby všetkým povedal, že to bolo naozaj len nedorozumenie. Ženích to obrátil na žart a celá napätá situácia skončila smiechom. Ak naozaj neviete, ako reagovať a nemáte zmysel pre humor, dopovedzte vetu, ktorú ste začali a po nej povedzte, že sa ospravedlňujete, ale povedali ste práve peknú hlúposť. Aj to môže na tvárach Vašich prísediacich vyvolať úsmev a pochopenie.

  

2. Nepredstierajte, že sa nehanbíte  

Neskrávajte svoju hanbu. Usmejte sa a povedzte: “Fúha, tak to som sa ale strápnil/a!” Štúdia, ktorú robili v kalifornskom Berkley potvrdila, že ak si človek prizná chybu a nebude sa tváriť, že je neomylný, získa si priazeň a sympatie ostatných.

Pokojne povedzte, že sa Vám to stalo, lebo ste sa príliš snažili, pretože sú pre Vás Vaši hostia veľmi dôležití a chceli ste si dať záležať. Určite to pochopia – veď aj oni sú len ľudia.

3. Netvárte sa, že ste to neboli Vy

Môžete tým dosiahnuť presne opačný efekt. Ak na porade zaspíte a kolegovia Vás budú počuť chrápať, netvárte sa, že to bol niekto iný. Ak si nové šaty oblejete červeným vínom, zasmejte sa a povedzte: “Ešte šťastie, že je červená tento rok v móde.” Nesnažte sa zvaliť to na niekoho iného, neklamte. Takto si získate priazeň možno aj tých ľudí, ktorí Vás doteraz nemali príliš v láske.