V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Alergie – nepriatelia dobrej nálady

Keď je naše telo precitlivené na niektoré látky, reakcie, ktorými sa bráni, môžu byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Vtedy hovoríme o alergii.

 

Alergia je prehnaná reakcia nášho imunitného systému na rôzne podnety, s ktorými sa bežne stretávame - napríklad prach, roztoče, niektoré potraviny, peľ, chemické látky, plesne, lieky alebo zvieraciu srsť.

Na svete existuje viac ako 20.000 alergénov, ktoré následne spôsobujú rôzne typy alergií. Prečítajte si viac o alergénoch, alergiách, ich následkoch a ďalšie užitočné informácie týkajúce sa alergií.

 

Kožné alergie

Najbežnejším prejavom kožnej alergie je žihľavka. Vtedy na koži pozorujeme vyrážky podobné tým, ktoré vznikajú pri popŕhlení žihľavou. Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. Žihľavka znepríjemňuje život nielen tým, že nepekne vyzerá, ale aj tým, že svrbí. Žihľavku môže spôsobiť viacero faktorov:

  • Alergia na potraviny
  • Alergia na poštípanie hmyzom
  • Alergia na peľ
  • Alergia na lieky
  • Rôzne typy infekcií
  • Podráždenie pokožy chladom, slnkom a pod.

Podľa toho, ako dlho zostávajú vyrážky na koži, rozoznávame 3 typy: akútna žihľavka, ktorá trvá niekoľko hodín, zatiaľ čo chronická žihľavka sa môže prejavovať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov. Najhorším typom je angioedéma. Je to typ žihľavky, ktorý sa prejavuje opuchom a zväčšením častí tváre – oči, viečka, pery, jazyk, ale opuch sa môže vyskytnúť aj na iných častiach tela. Veľké nebezpečenstvo predstavuje stav, kedy sliznice opuchnú tak, že človek nemôže dýchať.

Ďalším z typov kožnej alergie je kontaktná dermatitída. Ak sa pokožka dostane do kontaktu s dráždivou látkou, objaví sa začervenanie a svrbenie.

Medzi najčastejšie alergény, spôsobujúce alergie, patria zlúčeniny kovov (ako chróm či nikel), parfumy, deodoranty, čistiace prostriedky, farby na vlasy, koža, zložky gumy atď.

Zaujímavé je, že koža sa stáva citlivou už skôr ako sa objavia prvé príznaky alergie. Tie si často môžeme všimnúť až po opakovanom dotyku s dráždivými látkami.

 

Alergie na potraviny

Veľmi často sú ľudia alergickí na určitý typ jedla či potravín, ktoré bežne konzumujú. Je to napríklad kravské mlieko, morské kraby, orechy, zelenina alebo ovocie.

Viaceré nezávislé štúdie zistili, že alergiu na potraviny má 1-5% ľudí na celom svete. Počet alergikov však stále rastie. Lekári sa domnievajú, že príčinou vzniku alergií sú hlavne vek a geografický pôvod človeka.

Zistilo sa tiež, že ľudia alergickí na peľ alebo latex majú zvyčajne alergiu aj na niektorú potravinu. Ich telo nedokáže rozoznávať jednotlivé látky – alergény v peli alebo latexe (a im podobné) sa totiž nachádzajú aj v ovocí, zelenine a orieškoch. Nazývame to krížová reakcia alebokrížová alergia.

 

Alergia na chlpy

Kým nám nespôsobujú problémy, ani nevieme, že existujú. Akonáhle nám však chlpy či srsť zvierat začnú spôsobovať zdravotné komplikácie, môžu nám urobiť zo života malé peklo.

Najrozšírenejšia je alergia na zvieracie chlpy, sliny a moč. Sú to väčšinou mačky, na ktoré sme alergickí – presnejšie mačacia srsť. Okrem mačiek nám alergie spôsobujú aj psy, škrečky, králiky, morčatá a vtáky. 

Tento typ alergie môže mať rôzne následky a prejavy:

  • Zápal očnej a nosovej sliznice, upchatý nos a podráždené oči, pískanie v hrudi či kýchanie;
  • Alergia sa môže prejaviť až niekoľko hodín po kontakte s alergénom, ale môže mať aj formu chronickej astmy;
  • Môže sa objaviť aj žihľavka – pľuzgieriky a začervenanie sa zjaví na tej časti kože, ktorá bola v priamom kontakte so zvieraťom. Alergia sa môže prejaviť aj vo forme atopickej dermatitídy alebo sennej nádchy.

Takéto alergie sa zvyknú prejavovať u ľudí, ktorí už majú alergiu na prachové roztoče alebo podobné alergény. Zieratá ich totiž prenášajú na chlpoch, ale aj slinami a močom. Alergény sa najčastejšie nachádzajú v látkach – v kobercoch, závesoch, na sedačkách, pohovkách a podobne.

Ak sa nechcete rozlúčiť so svojím zvieratkom, musíte ho pravidene kúpať a česať. Zviera by ste okrem toho nemali púšťať do svojej spálne a po každom kontakte s ním si umyte ruky. Nezabudnite pravidelne používať vysávač.