V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Fóbia zo záväzku

Fóbia predstavuje strach z niečoho. Tento strach môže byť niekedy tak veľký, že človek si s ním sám nevie rady a prepadne mu. Negatívne ovplyvní jeho život. Existuje mnoho druhov fóbií, ale v poslednej dobe sa čoraz častejšie objavuje strach zo záväzkov a to najmä medzi mladými ľuďmi. Ide o strach z dlhodobých vzťahov a z manželstva. Ako sa prejavuje?

Fóbia – najvyšší stupeň strachu Fóbie predstavujú najvyšší stupeň strachu z niečoho a ich druhov je skutočne veľmi veľa. Možno to vyznie smiešne až ironicky, ale v podstate existuje toľko fóbií, koľko vecí na svete existuje. Zo všetkého môže mať človek extrémny strach. Strach z výšky, z uzavretých priestorov, z tesných miestností, z pavúkov, z tmy, z vody, zo zvierat, z ľudí… naozaj môže existovať fóbia zo všetkého, čo na našej planéte existuje. (Dokonca je známa aj fóbia z vesmíru.)

Strach zo vzťahu

Okrem vyššie spomínaných fóbií však existuje aj fóbia zo vzťahu (strach zo záväzku). V dnešnej dobe je veľmi rozšírená, môže sa prejaviť v strednej alebo veľmi silnej forme. Strach zo záväzkov môže mať svoj pôvod v neúspešnom vzťahu, v sklamaní z lásky, v nezdravých prejavoch lásky (často vzťah rodičov a detí), v bolestivom rozchode alebo rozvode.

 

Zdroj fóbie zo záväzkov Príčinou tejto fóbie je vždy iný človek. Ak máte strach z pavúkov, je to pravdepodobne preto, lebo Vás ako dieťa niekto poriadne vystrašil pavúkom. Ak teda máte strach zo záväzku, príčinu treba hľadať v tom, že Vaše city boli počas niektorého vzťahu zranené a teraz sa bojíte vstúpiť do nového záväzku, pretože sa obávate, že Vaše srdce bude opäť zlomené. Fóbia zo záväzku znamená, že sa bojíte vstúpiť do nového vzťahu preto, lebo máte strach, že bude rovnako bolestivý ako ten predošlý.

 

Fóbia sa nepozerá na pohlavie – týka sa žien aj mužov Na svete je veľa mužov a žien, ktorí sú veľmi úspešní v práci a majú aj dobrú povahu, ale boja sa vstúpiť do klasického, normálneho vzťahu. Majú zlé skúsenosti. Tie im zlomili srdce a do duše vniesli strach. Preto sa rozhodli, že sa už do žiadneho vážneho vzťahu nebudú púšťať a namiesto svojho súkromia sa budú venovať práci, záľubám a kamarátom. Veria, že takto zabudnú na sklamanie a vyplnia si život niečím príjemným, čo im aspoň z časti nahradí partnera/partnerku. Uchyľujú sa však k častému striedaniu partnerov, začínajú žiť skôr materiálne a povrchne.

Ženy Určite poznáte mnoho žien, ktoré sú krásne, úspešné v práci, vždy usmiate, dobre naladené, majú pozitívnu energiu na rozdávanie. Existuje takých veľmi veľa. Sú však úspešné vo všetkých oblastiach života okrem vzťahov – to je pre ne hotový prepadák. Zlyhanie v tejto sfére znamená, že sa jednoducho nevedia upriamiť na jedného muža, ktorému by sa nebáli odovzdať svoje telo aj dušu.

Náhrady skutočnej lásky                                                                                                      Skutočnú partnerskú lásku im nahrádzajú kamarátky, s ktorými sa dokážu rozprávať kedykoľvek a o čomkoľvek. Majú aj veľa mužov kamarátov. A majú tiež mužov, ktorí im slúžia len na fyzické uspokojenie. Milenci im vedia poskytnúť nielen prejavy (falošnej) lásky a nehy, ale častokrát aj luxus a rozmaznávanie. Tieto ženy však nemajú jedného človeka, s ktorým by boli kompletne spokojné a ktorému by sa dokázali otvoriť po všetkých stránkach. Pravdou je, že aj keď sa niekedy tvária, že im nič nechýba, faktom zostáva, že nie sú spokojné a sú nešťastné, len to zakrývajú. 

Prečo je tento fenomén v poslednej dobe taký rozšírený? Existuje niekoľko dôvodov. Niektorí ľudia zažili toľko sklamania a bolesti v predošlých vzťahoch, že sa už jednoducho nedokážu opäť odovzdať inému človeku a naplno mu dôverovať. Nechcú znovu zažiť sklamanie. Uzavrú sa preto do seba, ich srdce je zamknuté nedostupným kovovým zámkom a nikto k nemu nemá prístup. Nie je pravda, že netúžia po vzťahu. Nevedia sa však otvoriť a znovu dôverovať. Akonáhle sa objaví niekto, kto sa o ich srdce začne zaujímať viac ako len kamarát, títo ľudia sa začnú cítiť ohrození a zo vzťahu sa snažia vycúvať.

K jej srdcu sa proste nedá dostať Ženy zo svojho sklamania a nadobudnutej fóbie často obviňujú mužov – ich správanie. Muži, ktorí sa snažia získať si srdce sklamanej ženy, ale ona dlho odoláva, to vzdajú, lebo majú pocit, že to nikam nevedia. Žena si to hneď vysvetlí tak, že nie sú trpezliví a vytrvalí a že jej nie sú hodní. Ak sa však muž dlhodobo nevzdáva a snaží sa žene prejavovať svoje city, dostane výčitku, že je príliš dotieravý. Takéto ženy jednoducho nie sú spokojné so žiadnym správaním muža a tak si vlastne ničia svoju cestu ku šťastiu. Odmietajú všetkých nápadníkov skôr, ako by im dali skutočnú šancu prejaviť sa a skôr, ako by ich naozaj spoznali.

Úspech Ďalší dôvod, prečo niektorí úspešní ľudia odmietajú vzťahy, je kariéra. Myslia si, že partner ich bude v pracovnom živote obmedzovať alebo že kvôli nemu/nej nebudú mať čas naplno sa venovať svojej práci. Udržiavajú kontakt len s niekoľkými kamarátmi, to im stačí. Majú dostatok peňazí, majú v podstate všetko, čo si želajú. Cítia sa spokojní a šťastní, ale…len na chvíľu

Liečba Fóbia zo záväzkov je veľmi vážna choroba. Nedá sa vyliečiť na počkanie, nedá sa vyliečiť rýchlo ani jednoducho. Rany, bolesti a sklamania, ktoré človeka doviedli až k tejto fóbii si vyžadujú dlhý čas na to, aby sa s nimi človek zmieril a vysporiadal. Až potom bude schopný nadviazať kontakt s opačným pohlavím, dôverovať a uvažovať o trvalom vzťahu v manželstve. Dôležité tiež je, aby takýto človek povedal svojmu novému partnerovi/partnerke, že mal fóbiu zo vzťahov a že prosí o trpezlivosť a pomoc, ak by občas znovu mal chuť zutekať zo vzťahu.

Nádej je tu stále… Každý človek, ktorý trpí fóbiou zo záväzkov, stále túži po veľkej, skutočnej láske. Predstavuje si to však tak, že príde princezná alebo princ na bielom koni, ktorý sa bude od začiatku správať presne podľa predstáv, nikdy nezapochybuje a vždy bude dokonalo prejavovať svoju lásku. Ale – existuje vôbec taký človek? Nikto z nás nie je dokonalý, každý má svoje plusy aj mínusy. Dôležité je dať človeku šancu a pustiť ho na cestu, ktorá vedie k nášmu srdcu…