V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

3 najčastejšie dôvody na zmenu Vášho vankúša

Zobúdzate sa s ukrutnými bolesťami krčnej chrbtice, s bolesťou hlavy, mávate stuhnuté svalstvo a seknutý krk? Je načase pozrieť sa na vankúš položený na Vašej posteli. Priemerná osoba trávi sedem až osem hodín na vankúši. Vankúš by ste preto mali meniť pravidelne. Ak si uvedomíte, kedy je ten správny čas pre zmenu vankúša, ste na dobrej ceste ku kvalitnému spánku a celkovému zdraviu.

Uvedieme hlavné dôvody na výmenu Vášho vankúša:

 

1. Alergie

Najnovšie výskumy ukazujú, že Váš najobľúbenejší vankúš obsahuje celý ekosystém malých organizmov a potenciálne životu nebezpečných húb. Výskumníci upozorňujú na to, že v bežnom vankúši sa zvykne udomácniť viac ako milión hubovitých spór. Je to niekoľko tisíc spór na gram materiálu. Iné štúdie ukazujú, že vankúše a iná posteľná bielizeň sú ložiskom nahromadeného prachu a mikroskopických roztočov, ktoré sa živia odumretou ľudskou pokožkou. Prieskum, ktorý bol uskutočnený v roku 2000 zdravotníckym ústavom National Institute of Science General Health (NIEHS), potvrdil, že vo viac ako 22 miliónov domácností v USA prevyšuje koncentrácia alergénov vo forme prachových častíc v posteli bezpečný limit a tieto alergény vyvolávajú príznaky astmy.

2. Podpora a pevnosť

Ukázalo sa, že priemerný človek spí viac ako sedem hodín denne. Poloha hlavy a krku počas daného obdobia má podstatný vplyv na veľké záhlavné laloky a zakrivenie chrbtice, svalstvo a držanie hlavy. Chceli by ste celý deň presedieť s hlavou sklonenou v divnej polohe? Tak prečo by Vaša hlava nemala byť v správnej pozícii aj počas spánku? Vankúše postupne mäknú a deformujú sa, penová výplň sa rozpadá a drobí. Výsledkom je nedostatočná podpora hlavy. Ak vankúš potrebujete našuchoriť, aby ste vyplnili prázdne miesta, môžete ho rovno vyhodiť a kúpiť si nový. V rámci ďalšieho testu skúste vankúš prekrútiť či zložiť na polovicu. Ten, ktorý zostane v danej polohe alebo potrebuje dlhšiu dobu, aby sa vyrovnal do pôvodnej polohy, je starý. Takýto vankúš neposkytuje oporu, ktorú by mal, a ani zďaleka neoplýva takou kvalitou ako pri kúpe. Pokiaľ zostane pokrútený, okamžite ho vyhoďte. Ak sa v noci preberiete na to, že si vankúš potrebujete „prispôsobiť“, Vaše telo sa týmto snaží naznačiť, že Váš podhlavník zrejme neposkytuje plnohodnotný odpočinok. Preto si čím skôr zadovážte nový.

3. Odporúčania doktorov

Podľa slov Dr. Josha Koeniga, bolesti krku a hlavy, stuhnuté svalstvo a seknutie zmiernite, ak si zaobstaráte vankúš s podporou chrbtice, ktorý Vašej hlave a telu dopraje kontakt s povrchom postele.

 

Optimálny vankúš pre lepší pocit

Asi tretinu života strávime v posteli, preto je veľmi dôležité, aby sme sa v nej cítili pohodlne. Výberu matraca ste určite venovali množstvo času, no výberu optimálneho vankúša ste pravdepodobne nevenovali ani polovičnú pozornosť. Budete však prekvapení, ako veľmi je vankúš dôležitý pre Váš celkový pocit uvoľnenia a podporu zdravia. Prečítajte si, ako Vám kvalitný nový vankúš dokáže vylepšiť život.

Vankúš redukuje stres

Možno to znie zvláštne, ale je to pravda - mäkký vankúš, ktorý si pri odpočinku podložíte pod chrbát, uvoľňuje celodenný stres a zlepšuje kvalitu života. Menej stresu prináša nielen lepšiu náladu, ale aj pevnejšie zdravie. Cítite sa vo svojej posteli bezpečne a spokojne? Možno tomu nevenujete veľa pozornosti, ale boli by ste prekvapení, aké je to dôležité. Posteľ by pre Vás mala byť takým „malým kúskom raja“, miestom, kde si viete oddýchnuť a zotaviť sa. Každá noc v takejto posteli by mala byť možnosťou oddýchnuť si a „dobiť baterky“ do nového dňa.

Vankúš Vám pomôže zbaviť sa bolestí v chrbte a krku

Keďže trávime veľmi veľa času v posteli, je veľmi dôležité, aby sme ležali v správnej polohe. Pociťujete bolesť v krku a chrbte? Niekedy je spôsobená práve zlou pozíciou tela počas dňa (dlhé státie na jednom mieste v kuchyni alebo ležanie v nesprávnej polohe na gauči) a netreba to zvaľovať na nesprávnu polohu počas spánku. Správny vankúš poskytne adekvátnu podporu Vášmu krku a chrbtici a výrazne zlepší Váš život – len si predstavte, že sa každé ráno zobudíte bez nepríjemného napätia v krku či chrbte. Pozrite si ponuku našich anatomických vankúšov, ktoré kopírujú tvar hlavy a krčnej chrbtice.

Vankúš takisto pomáha pri úľave od príznakov alergií

Ste alergik? Kašlete, kýchate, trpíte dýchavičnosťou, máte výtok z nosa a oči plné sĺz? To môžu byť príznaky alergií. Ak často zápasíte s danými problémami počas noci, pravdepodobne za to z veľkej časti môže Váš vankúš – no rovnakou mierou sa môže aj podieľať na riešení. Nové, hypoalergénne vankúše Vám pomôžu bojovať proti alergénom, ktoré sa často vyskytujú v iných druhoch vankúšov a postelí.

Vankúš Vám pomáha lepšie spať

Ak trpíte nespavosťou alebo inými poruchami spánku, nový vankúš by mohol pomôcť. Existuje množstvo problémov, ktoré sa dokážu vyriešiť vďaka optimálnemu vankúšu - o niektorých ani nemusíte vedieť. Je možné, že Váš starý vankúš je dostatočne pohodlný, len si neviete nájsť vhodnú polohu na spanie. Možno dizajn Vášho podhlavníka nesedí Vášmu telu a polohe pri spánku. Možno je príliš starý a plný roztočov, ktoré pokazia každú vyhliadku na dobrý spánok. Taký malý detail, ako je vankúš, dokáže výrazne zlepšiť Váš nočný odpočinok.

Vankúš pomáha vyrovnať sa s teplom a zimou

Býva Vám v noci často zima alebo príliš teplo? Problém môže byť samozrejme spôsobený zmenou teploty počas ročného obdobia, ale čiastočne problém spočíva aj v podhlavníku, alebo presnejšie v jeho (ne)schopnosti regulovať teplotu počas spánku. Moderné, pokrokové vankúše Vám s tým pomôžu. Niektoré materiály oveľa lepšie regulujú teplotu ako iné, a ak sa v noci trasiete od zimy alebo potíte kvôli horúčave, možno by ste mali skúsiť niektoré vankúše z materiálov, ktoré sú pohodlné a schopné regulovať teplotu.V letných mesiacoch odporúčame gélový vankúš Siena, ktorý Vás bude príjemne chladiť.