V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

5 dôvodov, prečo Vaše deti nechcú ísť do postele (a 5 skvelých tipov, ako im zaspávanie uľahčiť)

Počas letných prázdnin nepredstavoval spánkový režim Vašich detí žiadny problém, pretože mohli spať doobeda. Keďže však znova začína škola, je najvyšší čas vniesť do ich rozvrhu trochu poriadku!

Pamätáte si, keď ste boli malí a nechcelo sa Vám ísť do postele? Vtedy to bola zábava – ale keď to isté robia Vaše vlastné deti Vám, už to taká sranda nie je, však? Počas letných prázdnin nepredstavoval ich spánkový režim žiadny problém, pretože mohli spať doobeda. Keďže však znova začína škola, je najvyšší čas vniesť do ich rozvrhu trochu poriadku!

5 dôvodov, prečo deti nechcú spať

Existuje veľa, veľa dôvodov, prečo sa Vašim ratolestiam nechce ísť do postele (koniec koncov, každé dieťa je iné!), ale tu nájdete 5 hlavných, ktoré robia z uspávania peklo na zemi.

Deje sa toho príliš veľa

Je úplne pochopiteľné, že Vy nemôžete svoj deň zakončiť v rovnakom čase, v ktorom idú do postele Vaši najmenší – napriek tomu sa však pokúste aspoň vytvoriť dojem, že deň už naozaj končí. Ak budú mať deti pocit, že odchodom do postele zmeškajú niečo zaujímavé, uspávanie bude oveľa komplikovanejšie.  

Sú buď priveľmi, alebo primálo  unavené

Vystihnúť ten presný okamih, kedy sú deti akurát unavené na spánok, dokáže byť také komplikované, že je to takmer umenie – ale ak to umením naozaj je, radšej sa ho rýchlo naučte, pokiaľ si chcete uchovať duševné zdravie. Prílišná únava je totiž častým dôvodom, prečo nechcú ísť do postele, takže by ste to nemali brať na ľahkú váhu.     

„Prechodná doba“ nie je dostatočne efektívna

Dokázali by ste zaspať pár minút po dopozeraní napínavého seriálu alebo živej konverzácii? Nie? Nuž, ani Vaše deti nedokážu - preto je také dôležité zaviesť pravidelnú predspánkovú rutinu. Postarajte sa, aby bol prechod zo dňa na noc zrejmý a dostatočne efektívny, pretože jeho absencia je častým dôvodom, prečo Vaše deti nemôžu zaspať.  

Sú nervózne, napäté alebo úzkostlivé

Hoci si možno myslíte, že Vaše deti nemajú byť z čoho v strese, nemôžete sa viac mýliť. Deti sa dokážu vystresovať rovnako ako my dospelí, hoci, prirodzene, z iných dôvodov. Problémy v škole, nezhody s kamarátmi a ďalšie starosti, ktoré sa Vám možno nezdajú vôbec dôležité, im vedia ľahko ukradnúť pokojný spánok.   

Presadzujú si svoju nezávislosť

Nastavovanie vlastnej doby večierky je u detí dôležitou súčasťou presadzovania si svojej nezávislosti a dokáže to spôsobiť zopár nezhôd. Samozrejme, že ich nemôžete nechať určovať si, kedy pôjdu spať – ale nejaké tie rozhodnutia v súvislosti so spánkom im skúste akceptovať. Nech si napríklad samy vyberú pyžamo, ktoré si chcú obliecť, rozprávku, ktorú im prečítate alebo arómu do „predspánkového“ bublinkového kúpeľa – ale čo sa týka večierky, buďte nekompromisní.    

5 skvelých tipov, ako urobiť zaspávanie jednoduchším

Zistenie, prečo Vaše deti nechcú ísť do postele, je len prvou časťou riešenia problému. Keď už viete, čo za ich nechuťou zaľahnúť stojí, môžete sa sústrediť na to, ako urobiť zaspávanie jednoduchším pre Vás i Vaše dieťa.

Nevzdávajte sa

Toto je asi najdôležitejšia rada v súvislosti s predspánkovou rutinou – ale tiež aj jedna z najťažšie splniteľných. Len čo sa raz vzdáte, spravíte minimálne tri kroky späť a bude Vám trvať dlhý, predlhý čas, kým znova napevno zavediete nejaké pravidlo. Buďte jemní, ale neoblomní – toto väčšinou na drobcov funguje.   

Nastavte dobrú predspánkovú rutinu

Predspánkové rituály sú veľmi dôležité a pomôžu dieťaťu ľahšie prekonať prechod z denného na nočný režim. Môže to byť príjemný bublinkový kúpeľ, krátka rozprávka alebo len tichá, uvoľnená konverzácia o tom, ako sa Vaša ratolesť cez deň mala. 

Zaveďte pravidelnú večierku

Posúvanie večierky cez víkendy a prázdniny je častým omylom, ktorého sa dopúšťa veľa rodičov. Je to úplne pochopiteľné – počas takýchto dní sa mení celý denný harmonogram Vašich potomkov a je skrátka jednoduchšie nechať ich hore dlhšie. Ale to znamená, že musíte zakaždým nanovo zavádzať večierku – a to za to jednoducho nestojí.   

Postarajte sa, aby bola ich posteľ taká pohodlná, ako sa len dá

Je oveľa, oveľa príjemnejšie usínať v pohodlnej, sviežej a nadýchanej posteli, ktorá krásne vonia – takže sa postarajte, aby mali Vaše ratolesti kvalitný matrac a vankúš, aby bola posteľná bielizeň čistá a vzdušná a aby bola miestnosť dobre vyvetraná. To by malo raz-dva vyriešiť problémy Vašich drobcov so spánkom.

Neporovnávajte a neočakávajte priveľa

Iste, porovnávať svojho potomka s inými deťmi v jeho veku je veľmi jednoduché. Namiesto toho by ste si však mali uvedomiť, že ani ostatní rodičia Vám často nepovedia celú pravdu, takže nemá zmysel zaťažovať sa predstavami sladko spiacich anjelikov, ktoré možno ani nie sú skutočné.