V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

5 dôvodov, prečo zmeniť matrac

Keď sme unavení, máme tendenciu siahnuť po dákych rýchlych “povzbudzovákoch”, ako sú káva alebo nejaké energetické prípravky, ktoré nás dokážu trochu vzpružiť. Odborníci však radia niečo celkom iné: naše telo aj psychiku najlepšie obnoví spánok.

Keď sme unavení, máme tendenciu siahnuť po dákych rýchlych “povzbudzovákoch”, ako sú káva alebo nejaké energetické prípravky, ktoré nás dokážu trochu vzpružiť. Odborníci však radia niečo celkom iné: naše telo aj psychiku najlepšie obnoví spánok.

Americký výskum z roku 2008 ukázal predovšetkým toto:

  • Ľudia, ktorí spia priemerne 9 hodín denne, sú schopní vykonávať náročné, intenzívne aktivity (bicyklovanie, beh a pod.).
  • 70% účastníkov prieskumu povedalo, že nespia dostatočne veľa (v priemere 7,5 hodiny), preto sa cítia unavení a nedokážu vykonávať svoje každodenné povinnosti v plnom nasadení.

"Nedostatok spánku vplýva ako fyzicky, tak aj celkovo negatívnym spôsobom na našu pohodu, životaschopnosť a dostatok energie“, hovorí doktor Bert Jacobson, profesor oklahomskej univerzity, Educational Studies School, Oklahoma State University (OSU).

"Výskumy ukázali, že ak spíme dlhšie a lepšie, zlepšujú sa naše športové výkony, reakčný čas je kratší, pulz nižší a dokonca sa zlepšuje celková pohoda a počas fyzickej aktivity máme viac energie.“

Jeden z účastníkov potvrdil, že dobrý nočný spánok skvalitnil jeho fyzické výkony.

Vďaka novému matracu sa budete cítiť ako nový človek.

Z výskumu sa tiež zistilo, že osoby, ktoré údajne spali počas noci minimálne 7 hodín, spali s najväčšou pravdepodobnosťou na novom matraci (nie staršom ako 4 roky). Výsledky prieskumu taktiež ukázali, že tí, ktorí spia na novom matraci, sú oveľa aktívnejší ako ľudia, ktorí majú staré matrace.

Navyše, podľa uvedeného prieskumu sa 81% zúčastnených ráno prebúdza s bolesťami chrbta, krku alebo ramien, čo negatívne vplýva na ich fyzickú aktivitu počas dňa.

Je tu však aj dobrá správa pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbtice a krku a ich pohyblivosť je obmedzená. Podľa štúdie uverejnenej profesorom Jacobsonom – ak niekto spí na novom matraci, má lepšiu šancu dobre sa vyspať a je tiež nižšia pravdepodobnosť, že sa u neho počas dňa objaví fyzická bolesť.

Vzhľadom na vyššie uvedený fakt nahlásili účastníci prieskumu výrazné zlepšenia, ktoré pocítili:

  • Menšie bolesti chrbta (62.8%)
  • Menšie bolesti krku (62.4 %)
  • Stuhnutosť v oblasti krížov (58.4%)
  • Kvalita spánku (64.4%) a
  • Viac pohodlia počas spánku (69.6%)

Ak sa chcete v noci dobre vyspať a aj vďaka tomu mať šťastnejší, zdravší a produktívnejší život, odborníci odporúčajú meniť matrac každých 5-7 rokov. Takto si budete môcť užiť skutočné pohodlie a zároveň urobiť krok k životu bez bolesti.