V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

5 najdôležitejších vecí pre dobrý vzťah

Náš každodenný život je plný rôznych povinností a “neodkladných” záležitostí, ktoré musíme vybaviť. Uponáhľaný život a zhon, v ktorom žijeme, však často spôsobia, že zabúdame na poklady, ktoré už v živote máme. Každý človek si predsa v srdci nosí vzťahy a dôležitých ľudí. 

V tomto článku Vám predstavíme 5 “vecí”, ktoré dokážu zmeniť Váš vzťah na jeden z najkrajších, aký ste kedy zažili!

1. Oddanosť

Dobrý vzťah nie je niečo, čo človek získa bez akejkoľvek snahy. Je potrebné budovať ho pomaly, nepretržite a s oddanosťou. Práve oddanosť je základom dobrého vzťahu – ak sa niektorý z partnerov nechce vzťahu naplno oddať, je nemožné, aby fungoval.

Nezrovnalosti, nezhody a rozdiely medzi Vami nikdy nezvládnete, ak sa Vášmu vzťahu neoddáte úplne.

Oddanosť znamená, že sa rozhodnete vynaložiť bezpodmienečné úsilie na to, aby ste vzťah udržali a dokonca ho stále zlepšovali. V každom vzťahu sa občas objaví sklamanie alebo hnev. Možno sa Vám dokonca bude zdať, že prestávate mať rád/rada svoju polovičku. Avšak ľudia, ktorí sú svojmu vzťahu oddaní, dokážu takýmito krízami bez problémov prejsť.

2. Sloboda

Je veľmi ťažké presne definovať, čo znamená slovo sloboda. Každý z nás si totiž pod týmto pojmom predstavuje niečo iné. Možno aj preto patrí slovo “sloboda” medzi tie, ktoré ľudia najčastejšie spomínajú pri  hádkach s blízkymi.

Každý z nás túži po slobode. Dieťa jedného dňa povie matke, že chce niečo urobiť samo – je to veľký krok smerom k rozvoju individuality. Takisto madý človek, keď sa osamostatní a začne bývať bez rodičov, urobí veľký krok k samostatnosti.

Sloboda znamená, že sme a žijeme. Je to veľmi jednoduchý, ale zároveň komplexný výraz.

Rešpektujme slobodu ostatných ľudí okolo nás, pretože práve to je dôvod, že mnohých nevedomky “odstavíme” a obmedzujeme ich životy. Niektorí to dokonca robia vedome a úmyselne.

Nezabúdajte, že Vaše vzťahy budú oveľa lepšie, ak svojim blízkym doprajete slobodu, ktorú nevyhnutne potrebujú pre život.

3. Rešpekt

Rešpekt ide ruka v ruke so slobodou. Určite ste si už všimli, že v spoločnosti ľudí, ktorí rešpektujú Vašu osobnosť a individualitu sa cítite lepšie. Sú to zároveň ľudia, ktorých spoločnosť a blízkosť vyhľadávate.

Ľudia, ktorí Vám veria, robia Váš život reálnejším – a Vy to cítite.

Predstavte si, že dvom ľuďom poviete o svojom životnom pláne. Človek, ktorý Vás nerešpektuje, Vám povie, že sa o to máte pokúsiť a že ak sa to nepodarí, bude tu pre Vás. Ten, ktorý Vás rešpektuje, sa pokúsi byť súčasťou Vášho plánu , je si istý, že sa Vám to podarí dosiahnuť a že to urobíte najlepšie, ako viete.

A možno práve jeden z týchto názorov ovplyvní konečný výsledok…ktovie?

4. Podpora

Prejavte podporu ľuďom, ktorých máte radi. Každý sa musí v živote boriť s rôznymi výzvami a prekážkami. Často máme strach či obavy, cítime sa bezmocní, vystresovaní alebo dokonca celkom neschopní. A pritom by niekedy stačilo len zopár jednoduchých krokov a načerpali by ste potrebnú novú silu.

Ak vidíte, že niekto z Vašich blízkych potrebuje pomoc, lebo sa dostal do ťažkej situácie, ponúknite mu pomoc.

A nezabudnite mu pripomenúť, že tu pre neho/ňu budete aj v prípade, že úplne zlyhá.

5. Dôvera

Dôvera je hlavná - spojivová niť vzťahov. Mohli by sme ju pokojne spomenúť ako prvú dôležitú zložku vzťahu, ale keď ju uvedieme na záver, zostane nám v pamäti dlhšie. Bez dôvery by sme sa nemohli skutočne oddať svomu vzťahu a zároveň by sme nedokázali dať partnerovi/partnerke potrebnú slobodu, rešpekt ani podporu.

Niektorí ľudia hovoria, že dôveru si treba zaslúžiť. Ale ako nás môže človek presvedčiť, že je jej hoden, ak mu nebudeme dôverovať?

Dôležité je, aby sme ľudí okolo seba nebrali ako samozrejmosť. Za každého človeka, ktorý sa objaví v našom živote, by sme mali byť vďační. Snažme sa teda robiť všetko preto, aby naši blízki cítili, že sme vďační, že ich máme.