V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

5 prírodných riešení na prežitie sezóny alergií

Alergie vedia byť poriadne škaredá vec, ktorá Vám dokáže úspešne pokaziť aj toto nádherné slnečné obdobie. Ak sa proti nim pokúsite bojovať pomocou liekov, veci sa trochu zlepšia – ale len kým plnou silou nepocítite ich vedľajšie účinky. Pokiaľ si chcete byť istý, že si toto ročné obdobie skutočne vychutnáte bez alergií a tabletiek, ponúkame Vám niekoľko úžasných prírodných riešení, s ktorými prežijete sezónu alergií bez ťažkostí.

Alergie vedia byť poriadne škaredá vec, ktorá Vám dokáže úspešne pokaziť aj toto nádherné slnečné obdobie. Ak sa proti nim pokúsite bojovať pomocou liekov, veci sa trochu zlepšia – ale len kým plnou silou nepocítite ich vedľajšie účinky. Pokiaľ si chcete byť istý, že si toto ročné obdobie skutočne vychutnáte bez alergií a tabletiek, ponúkame Vám niekoľko úžasných prírodných riešení, s ktorými prežijete sezónu alergií bez ťažkostí.

 

Použite soľný roztok

Nezáleží na tom, ako veľmi sa im usilujete vyhýbať, niekedy jednoducho musíte čeliť všetkým tým alergénom, z ktorých ihneď začínate kýchať a kašľať. Najväčší problém však je, že akonáhle ste im vystavený, prilepia sa na Vás a nedovolia Vám dýchať ani neskôr.

Vyplachovanie nosa soľným roztokom (čo je v podstate slaná voda) Vám pomôže vyčistiť hornú časť dýchacieho systému a tým odstrániť dráždivé látky, ktoré spôsobujú problémy. Je to jednoduchý a stopercentne prírodný spôsob: stačí si kúpiť alebo vlastnoručne pripraviť soľný roztok, potom sa nahnite ponad umývadlo a nakvapkajte si trošku roztoku do jednej nosovej dierky. Potiahnite, zvyšný roztok nechajte odtiecť a postup zopakujte aj s druhou dierkou. Vyplachujte jeden alebo dvakrát denne podľa potreby.     

 

Doprajte si príjemnú, dlhú sprchu

Alergény nepriľnú len na Vaše sliznice, ale aj na pokožku a vlasy. A po celý čas, čo na nich ostávajú, spôsobujú kýchanie a kašľanie. Opláchnutím tela a vlasov teplou vodou efektívne odstránite všetok peľ, ktorý sa na Vás nachytal v priebehu dňa.

Preto by ste si počas sezóny alergií mali dopriať sprchu zakaždým, keď prídete domov. Obzvlášť si však dávajte pozor, aby ste sa osprchovali a umyli si vlasy vždy predtým, ako sa uložíte na spánok – Vaša posteľ je predsa to posledné miesto na svete, ktoré by ste chceli kontaminovať peľom spôsobujúcim alergiu.

Ak sú Vaším hlavným problémom oči a nos, stačí opláchnuť tieto oblasti. Voda síce nedokáže zázraky, ale určite zabráni ďalšiemu podráždeniu. 

 

Vyhýbajte sa čerstvému vzduchu

Toto môže znieť zvláštne – väčšinou predsa odporúčame veľa, veľa sviežeho vzduchu, ale sezóna alergií je obdobie, kedy  sa mu naopak treba vyhýbať. Dbajte na to, aby boli Vaše okná za každých okolností zatvorené, najmä ak sused práve vonku kosí trávnik. Môže byť ťažké zablokovať všetok čerstvý jarný vetrík, ale v konečnom dôsledku sa budete cítiť oveľa lepšie. 

Zároveň je veľmi dôležité udržiavať vo Vašom dome alebo byte čistý vzduch. Zabudnite na rôzne osviežovače, pretože tie by ešte viac podráždili sliznicu, a nech už robíte čokoľvek, vyhýbajte sa dymu. Pokiaľ fajčíte, čo najskôr s tým prestaňte – aspoň na toto nepríjemné obdobie. Ak je fajčiar niekto iný vo Vašej domácnosti, dávajte pozor, aby vždy fajčil vonku. Tabakový dym je nielen veľmi agresívny a dráždivý, ale môže aj vyvolávať alebo zhoršovať alergie dýchacích ciest.  

 

Dajte si šálku mätového čaju

Mätový čaj je už po stáročia používaný ako prostriedok na pomoc pri problémoch s nosovými cestami. Horúci čaj nielen poskytuje úľavu pri upchatom nose a podráždených slizniciach, ale má aj ďalšie výhody. Nie je to len úžasná vôňa; esenciálne oleje pôsobia uvoľňujúco a niektoré jeho látky obsahujú protizápalové a antibakteriálne zložky.

Mätový čaj môžete piť alebo dokonca inhalovať, aby boli výsledky ešte lepšie. Stačí si pripraviť šálku tohto nápoja a vychutnať si ju v pohodlí domova. Je nielen mimoriadne lahodný a stopercentne prírodný, ale Vám aj pomôže v boji proti alergiám – čo viac si môžete priať?  

 

Zabezpečte, aby bola Vaša posteľ chránená pred alergénmi

Štatisticky trávite najviac svojho času v posteli, takže práve toto miesto musí byť maximálne chránené pred alergénmi. Vaša posteľ by mala byť bezpečným prístavom, kde si môžete nerušene oddýchnuť – bez nepríjemného kýchania a smrkania.

Je dôležité dbať na to, aby ste pred uložením sa na spánok zo seba vždy zmyli peľ, ale môžete pre seba urobiť ešte viac. Uistite sa, že Váš matrac, prikrývka aj vankúš sú odolné voči alergénom – je to ten najlepší spôsob, ako si zabezpečiť výdatný odpočinok a svieže rána.