V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

5 super tipov pre študentov ako ušetriť

O študentoch sa vie, že ich peňaženky takmer vždy zívajú prázdnotou, preto určite uvítajú akýkoľvek nápad, ako by mohli ušetriť. Poplatky za školu, dopravu, internát či prenájom bytu, jedlo – a, samozrejme, niečo sa minie aj na študentských žúroch. Je známe, že študentské roky patria k tým najkrajším, preto by sa žiadny študent nema

1) Znížte cenu za jedlo

Jedlo predstavuje veľkú časť nákladov každého študenta, preto by ste mali začať so šetrením práve tu. Vynikajúcim riešením je využívať študentské zľavy v jedálňach či študentské menu, avšak to sa väčšinou dá iba raz denne, na hlavné jedlo. Takže zvyšné výdavky na potraviny si musíte poriadne odkontrolovať.

Pravdepodobne míňate po troške (ale dokopy veľa peňazí!) počas prestávok cez vyučovanie, keď si odbehnete kúpiť nejakú drobnosť do bufetu; kúsok pizze alebo hamburger či sendvič, káva z automatu – na prvý pohľad sa môže zdať, že sú to lacné kúsky, ale keď si na konci mesiaca zrátate, koľko ste dohromady minuli práve na tieto drobnosti, zistíte, že je to pekná kopa peňazí!

Naplánujte si svoje jedlá vopred:

  • bagetu či sendvič si pripravte doma
  • zabaľte si zvyšky z včerajšej večere
  • hoďte si do tašky niekoľko kúskov ovocia.

Takto bude Vaše stravovanie nielen lacnejšie, ale aj zdravšie – a vďaka tomu budete mať viac energie na večerný žúr! J

Ak viete variť, pokúste sa vyhnúť polotovarom či kupovaným hotovým jedlám, ktoré sú zvyčajne dosť drahé. Namiesto toho si nakúpte čerstvé suroviny a doma si uvarte celé jedlo.

2) Využívajte študentské zľavy

Zľavy pre študentov sa ponúkajú takmer na každom rohu. Stačí sa o ne zaujímať a opýtať sa na ne. Pri každom nákupe tak síce ušetríte možno len pár centov, ale pri konečnom súčte na konci mesiaca uvidíte, že je to slušná suma. Má zmysel využívať tieto zľavy!

Pravdou však je, že niektorí predajcovia poskytujú zľavy iba v istom čase (konkrétne dni či hodiny), preto by ste si to mali vopred prezistiť. A čo ak Váš obľúbený obchod neponúka študentom žiadne výhody? Zmeňte ho a nájdite si taký, kde budete môcť využiť svoju študentskú zľavu. Ušetríte peniaze a o to predsa ide!

Zľavy môžete využiť aj na webstránke Dormeo. Kliknite sem.

3) Nájdite si brigádu tam, kde radi nakupujete

Mnohé obchody a firmy ponúkajú zľavy svojim zamestnancom či brigádnikom – aj študentom. Porozmýšľajte, kde najčastejšie nakupujete a informujte sa, či neponúkajú nejaké voľné miesto alebo či nehľadajú brigádnickú výpomoc.

Ste študent a míňate veľa peňazí na oblečenie? Nájdite si prácu v predajni s oblečením a módnymi doplnkami a určite na svojich nákupoch dosť ušetríte. Ste blázon do športu? Skúste sa zamestnať vo fitnesscentre a môžete mať členstvo celkom zadarmo!

4) Kúpte si tlačiareň

Možno sa bude zdať, že minúť peniaze za tlačiareň predsa nemá so šetrením nič spoločné – avšak tlačiareň je pre študenta naozaj dobrá investícia a čoskoro to zistí každý študent! V dnešnej dobe dokážete kúpiť slušnú tlačiareň za niekoľko desiatok eur, zatiaľ čo neustále kopírovanie a tlačenie dokumentoch v rôznych fax-copy obchodoch Vás vyjde skutočne draho! Ak si budete tlačiť a kopírovať poznámky či skriptá na vlastnej tlačiarni, rozhodne ušetríte slušnú sumu.

5) Organizujte párty na izbe

Možno to neznie až tak lákavo, ale ak rozbehnete piatkový žúr u seba na izbe, ušetríte. Veď uznajte sami: pivo, ktoré si vopred kúpite v obchode Vás vyjde oveľa lacnejšie ako pivko v bare a to isté platí o akomkoľvek inom alkohole alebo čipsoch. Skúste teda žúr rozbehnúť doma a potom sa pokojne presuňte do mesta na diskotéku.

Chcete ušetriť ešte viac?

Strávte piatkový večer doma s kamarátmi. Ak však Vaša izba či podnájom neumožňuje organizovať tu divoké párty, skúste si urobiť večer spoločenských hier – na to nepotrebujete veľa priestoru. Pritom hry dokážu vytvoriť perfektnú atmosféru, dobrú náladu a môžete pri nich stráviť celú noc. Nuž a v sobotu ráno budete mať určite lepší pocit, keďže ste večer neminuli celý “majland” v meste.