V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

6 otravných vecí, ktoré Vám nedajú spať

Koľko a ako spíme, to vždy záleží od toho, aký deň je za nami a v akom zdravotnom či psychickom stave sa nachádzame. Existuje niekoľko základných faktorov, ktoré nám nedajú spať a budia nás počas spánku. Prečítajte si, ktoré veci nám najčastejšie bránia poriadne sa vyspať.

1. Chrápanie

Chrápanie je asi ten najhorší spôsob, ktorým Vám partner môže prekaziť dobrý spánok. Všetko záleží od toho, ako veľmi ste citliví na hluk a ruch. Niektorí ľudia dokážu spať ako bábätká aj vedľa chrápajúceho človeka, zatiaľ čo iní sa zobudia aj na najmenší šum. Chrápanie sa stáva najhorším vtedy, ak chrápajúci človek vedľa nás mení rytmus a hlasitosť chrápania. To znamená, že keby chrápal stále rovnako, dá sa na to ešte celkom dobre zvyknúť, ale keď je chrápanie prerušované a mení sa jeho intenzita aj hlasitosť, je takmer nemožné, aby Vás to nezobudilo. “Trpiaci” partner nemôže zaspať preto, lebo v podvedomí očakáva, aký nový zvuk sa ozve. Navyše ak chrápajúci na nejakú dobu stíchne, partner sa môže vystrašiť, či náhodou neprestal dýchať. Takto je naozaj veľmi ťažké upokojiť sa a zaspať. Ak má Váš partner dlhodobé a neustávajúce problémy s chrápaním, môžete vyskúšať niekoľko vecí. Jednou je zobudiť chrápajúceho, keď práve najviac “zarezáva” a pokúsiť sa rýchlo zaspať, kým je on ešte hore a Vy nepočujete žiadne rušivé zvuky.

Druhá technika je síce záľudnejšia, ale efektívnejšia. Dajte si na prst trochu čierneho korenia a podržte ho pod nosom svojej chrápajúcej polovičky. Počas dýchania sa mu do nosa dostane korenie, ktoré ho pošteklí a spôsobí kýchanie. Tak sa chrápajúci prebudí a Vy sa zatiaľ môžete pokúsiť rýchlo zaspať.  

 

2. Štekanie psov

Naši štvornohí miláčikovia sú často našimi najlepšími spoločníkmi. Hráme sa s nimi, zabávajú nás a radi s nimi chodíme na prechádzaky. Avšak aj oni môžu mať negatívny vplyv na náš spánok. Keď pár minút štekajú na suseda alebo na poštára, chvíľu sa to dá počúvať a vydržať. Ale ak začnú štekať uprostred noci, je to niekedy neznesiteľné. Ak šteká Váš pes, problém sa dá jednoducho vyriešiť – stačí zavrieť okno alebo sa premôcť a ísť von zavrieť psa do voliéry alebo do pivnice. Horšie je, ak takto otravne šteká pes od susedov – vtedy v podstate nemôžete robiť nič iné, ako pretrpieť to alebo si dať štuple do uší.

 

3. Komáre

Každý z nás sa už určite stretol s malými otravnými parazitmi – komármi. Tento maličký hmyz prenáša vážne choroby a zároveň patrí medzi najotravnejších jedincov v prírode. Ako by to nestačilo – často nám bráni zaspať alebo nás prebúdza uprostred spánku.

Len máločo vie človeka viac nahnevať ako keď sa v noci zobudí na piskľavý zvuk komára pri uchu, ktorý mu ďalej nedovolí spať, lebo donekonečna obletuje okolo hlavy. Mnohí ľudia sa radšej nechajú poštípať, len aby už komár odletel a dal pokoj. Často sa zdá, že hlavnou úlohou komárov je budiť nás zo spánku. Pravdou tiež je, že akonáhle nás v noci navštívia, nedajú pokoj až kým nevstaneme a neurobíme z nich červený fľak na stene. Uprostred noci sa to však ľahko povie, ale oveľa ťažšie urobí – komu by sa chcelo vstávať z postele len kvôli tej malej potvorke?! Navyše komáre vedia hrať perfektnú schovávačku – vždy keď rozsvietime svetlo, stratia sa. Akoby vedeli, čo sa s nimi chystáme urobiť. Keď zhasneme svetlo a vrátime sa do postele, o chvíľu sa bzučanie ozve znovu.  Ak sa chystáte na dovolenku do niektorej z teplých prímorských krajín, nezabudnite si zobrať aj repelent a odpudzovač komárov. V opačnom prípade asi prežijete niekoľko bezsenných nocí s komármi.

 

4. Plný močový mechúr

Každému z nás sa to občas stane. Uprostred noci sa zobudíte na to, že musíte ísť na WC. Stáva sa to zvyčajne uprostred noci, preto aj na toaletu ideme akoby v polospánku a ráno si to niekedy ani nepamätáme. Keď sa prebudíme na to, že musíme ísť na malú potrebu, väčšinou si povieme: “Teraz sa mi nechce vstať, vydržím do rána!” a spíme ďalej. O niekoľko minút sa však plný mechúr ozve znovu a potom už nemáme na výber.

Napokon sa predsa len premôžeme a vylezieme z postele. Vyplýva z toho jedno ponaučenie – ak sa zobudíte na to, že potrebujete ísť na WC, choďte hneď. V opačnom prípade sa takto budete prebúdzať aj niekoľkokrát za noc a nevyspíte sa poriadne. Tým, že to budete odkladať na neskôr sa len zhorší kvalita Vášho spánku.A močový mechúr aj tak zvíťazí

 

5. Susedia a ich milostné aktivity

Je to častý problém hlavne v panelákoch alebo počas pobytu v hoteli – napríklad na dovolenke, kde sú tenké steny a všetko počuť. Je naozaj ťažké zaspať, keď počujete, ako si dvojica odvedľa užíva sex – a to poriadne hlučne. Ak je s Vami Vaša polovička, problém sa dá pomerne ľahko vyriešiť – robte to, čo susedia alebo im nalepte na dvere lístoček s odkazom »Nabudúce potichšie, prosím!«. Ak sú rozumní a inteligentní, pochopia a budú si dávať väčší pozor. Ak ste single, je to ťažšie, ale aj vtedy môžete použiť lístok s odkazom alebo im v noci počas radovánok jednoducho zabúchať päsťou na stenu.                                                                                              

6. Strašidelné rušivé zvuky

Väčšina z nás si myslí, že sa ničoho nebojí a nemôžu nás vystrašiť žiadne podozrivé zvuky uprosterd noci. Ale aj tí najodvážnejší majú svoje slabé stránky a môže sa nájsť niečo, čo ich vydesí. Napríklad keď idete spať po tom, ako ste pozerali horor. Často sa stáva, že začujeme zvuky, ktoré bežne nepočuť, spomenieme si na príbeh z hororu a zmocní sa nás strašidelný pocit. Rozmýšľame, či sa k nám vkráda zlodej alebo nebodaj duch, ktorý nás chce vystrašiť. Začneme rozmýšľať a okamžite nás prejde chuť na spánok. Riešenie? Veľmi jednoduché – prestaňte pred spaním pozerať horory alebo spite pri rozsvietenej lampe ako keď ste boli malé deti. Ak si Vás bude ráno niekto doberať, prečo spávate pod svietiacou lampou, môžete sa vyhovoriť, že ste v noci nemohli spať a tak ste si čítali knihu ;).