V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

6 šikovných tipov pre deti s poruchami spánku

Možno si myslíte, že nespavosť a problémy so zaspávaním trápia len dospelých. Nie je to však pravda. Hoci väčšina detí má kvalitný spánok hneď po zaspatí, existuje veľa takých, ktoré sa celú noc len prehadzujú a otáčajú. Chceli by ste Vášmu dieťaťu dopomôcť ku kvalitnému nočnému odpočinku?

Doprajte deťom vlastnú izbu

Samostatná izba pre deti je jedna z možností, ako vyriešiť ich nespavosť. Ak má Váš potomok ťažkosti so spánkom, samostatný priestor na spanie by mu veľmi pomohol. Niektoré deti proste potrebujú viac miesta, pokoja a ticha než iné, preto vlastná izba dokáže urobiť zázraky s kvalitou ich spánku.

Bez ohľadu na to, či Vaša ratolesť spí v tej istej izbe ako Vy alebo spolu so súrodencami, ľahko sa z toho môže vykľuť skutočný dôvod nekvalitného nočného oddychu. Hluk, nepokoj, svetlo - všetky tieto faktory hrajú dôležitú rolu, preto sa ich snažte maximálne eliminovať.

 

Dajte im štuple do uší

Štuple do uší, ktoré chránia sluch pred nadmerným hlukom, neocenia len dospelí, ale vynikajúco sa hodia aj pre deti s poruchami spánku. Poskytnú potrebný pokoj a ticho, aby deti tvrdo prespali celú noc.

Štuple sú vynikajúcim spôsobom, ako dopriať spánok potomkovi, ktorý zdieľa izbu so súrodencami alebo s rodičmi, lebo jednoducho nemáte miestnosť na vytvorenie samostatnej detskej izby. Existujú tiež prípady, kedy deti vlastnú izbu majú, no aj tak ich rušia hluky mimo Vášho vplyvu, ako sú napr. doprava, susedia, vtáci a podobne.

 

Prikryte ich hrubou dekou

Hrubá deka dodá zvláštny pocit bezpečia a pohodlia, ktorý deti potrebujú cítiť. Ak sú problémy so spánkom spôsobené prevažne rôznymi strachmi a obavami, toto im určite pomôže tuho zaspať. Pokiaľ je deka ťažšia ako bežné prikrývky, veľmi účinne upokojuje ľudí trpiacich rôznymi poruchami, ako je napr. úzkosť. Títo ľudia často používajú špeciálne deky konkrétnej hmotnosti pre lepší nočný spánok.

Mäkká a ťažká prikrývka odprevadí Vášho potomka do pokojnej a bezpečnej ríše snov a bude ho zohrievať počas studených, zimných nocí. Konečne budú mať možnosť vychutnať si zaslúžený odpočinok.

 

Zabalené ako burrito

Nič Vám to nehovorí? Nuž, skúste si spomenúť, ako také burrito (plnená rolka) vyzerá. Počas teplejších nocí predsa nebudete zamotávať dieťa do hrubej deky, ale môžete ho tesne zabaliť do vzdušnej, bavlnenej plachty, čím vytvoríte pocit bezpečia.

Ďalším úžasným trikom, ktorý by ste mohli vyskúšať, je obloženie Vášho potomka vankúšmi, čím mu vytvoríte krásne, útulné hniezdo, kde bude môcť pokojne spať. Spomeňte si, že dieťa sa v tesnom prostredí maternice cítilo celkom bezpečne, preto mu viete simulovať tento pocit bezpečia zabalením do „burrita“.

 

Zaveďte si uspávací rituál

Uspávacie rituály sú dôležité pre všetky deti, obzvlášť pre tie s poruchami spánku alebo problémami so zaspávaním. Potrebujú vedieť, že je tu čas, aby spomalili, upokojili sa a pripravili sa na spánok.

Príjemná teplá sprcha alebo kúpeľ, výber obľúbeného pyžama, skok do postele a počúvanie obľúbenej rozprávky alebo uspávanky - to sú fantastické uspávacie rituály pre mnohých krpcov. Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si svoju vlastnú tradíciu podľa individuálnych potrieb a preferencií.

 

Uistite sa, že dieťa má oblečené pohodlné veci

Deti môžu byť obzvlášť citlivé na nepríjemné vnemy a vyberavé voči oblečeniu. Ak sa Vaša ratolesť celú noc prehadzuje a vrtí, môže to byť dôsledok nepohodlného oblečenia, ktoré dobre nesedí a pichá.

V prvom rade by ste sa mali presvedčiť, či číslo pyžamka drží krok k rastúcim telom Vášho dieťaťa – ak si nie ste istý, zvoľte radšej na spánok voľnejší odev. Mali by ste sa uistiť, či je látka dostatočne jemná; či nehryzie a neškriabe - to sú základné predpoklady pre dobrý nočný odpočinok. Ak to nestačí, podrobte analýze prací prostriedok a zmäkčovadlá, ktoré používate na pranie vecí svojho potomka; možno práve chemikálie spôsobujú neviditeľné prejavy alergie. Tie možno nedospejú až do štádia vyrážok, sú však dostatočne intenzívne na to, aby spôsobili nepríjemné pocity počas noci.