V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

8 vecí, ktoré Vás urobia šťastnými

Za posledných 10 rokov robili vedci niekoľko výskumov, v ktorých zisťovali, čo robí ľudí šťastnými. Je to dovolenka, nova záľuba, peniaze alebo niečo celkom iné? Prečítajte si zoznam 8 najčastejších vecí a aktivít, ktoré v nás vyvolávajú pocit radosti a šťastia.

Za posledných 10 rokov robili vedci niekoľko výskumov, v ktorých zisťovali, čo robí ľudí šťastnými. Je to dovolenka, nova záľuba, peniaze alebo niečo celkom iné? Prečítajte si zoznam 8 najčastejších vecí a aktivít, ktoré v nás vyvolávajú pocit radosti a šťastia.

 

 

1. Urobte si zoznam krátkodobých a dlhodobých cieľov

 

Čím sme aktívnejší, čím viac cieľov si stanovíme a zrealizujeme ich, tým viac v sebe budujeme pocit šťastia. Pozrite sa okolo seba: ľudia, na ktorých vidieť, že sú šťastní, sa zvyčajne venujú viacerým aktivitám – športujú, skladajú piesne, fotografujú, starajú sa o záhradku alebo si budujú pekný balkón…

 

 2. Týždenný plán jedla 

Je známe, že nedostatok vitamínov a minerálov sa negatívne prejavuje aj na našej nálade. Dôkladne si preto naplánujte jedlá, ktoré budete počas nasledujúceho týždňa konzumovať alebo si spíšte zoznam vitamínov a minerálov, ktoré budete svojmu telu pravidelne dodávať v doplnkoch výživy. Vaša strava musí byť pestrá – takto sa budete starať nielen o zdravie svojho tela, ale aj o pokoj v duši.

 

  3. Včas si naplánujte dovolenku

Štúdie potvrdili, že dovolenka je to, čo v nás vyvoláva veľmi intenzívne pocity šťastia. Radosť a šťastie pociťujeme už pri jej plánovaní a udržia sa v nás až kým sa nevrátime z dovolenky. Dovolenku, ale aj niekoľko krátkych výletov počas roka si plánujte cca 8 týždňov vopred. Tak si budete udržiavať dobrú náladu aj počas obyčajných alebo nudných dní – vždy sa budete mať na čo tešiť.

 4. Naplánujte si sociálne aktivity 

Starajte sa o vzťahy s ľuďmi, ktorí sú Vám najbližšie, trávte čas s pozitívnymi ľuďmi arobte činnosti, ktoré pomáhajú ostatným. Je dokázané, že veci, ktoré robíme nezištne a dobrovoľne v nás vyvolávajú pocit spokojnosti a šťastia.  

 5. Každé 3 mesiace vyskúšajte novú záľubu 

Voľnočasové aktivity nás robia spokojnými a každá nová záľuba nám dáva možnosť stanoviť si nový cieľ – to je jeden z kľúčov k šťastnému životu. Navyše nám nové koníčky umožňujú spoznať nových ľudí a viac sa začleniť do spoločnosti.

 

 6. Vypnite (sa) 

Každý z nás sa denne potrebuje aspoň na chvíľku “vypnúť”. Nájdite si preto každý deň čas na krátku relaxáciu: ak sa dá, zdriemnite si po obede, choďte na prechádzku, počúvajte hudbu, robte dýchacie cvičenia alebo sa modlite

 

 7. Pravidelný pohlavný sty k 

Pravidelný sex (či už raz do mesiaca alebo sedemkrát do týždňa – je to individuálne) nás robí takmer rovnako šťastnými, ako keby sme dostali vyšší plat – to je záver nedávnej štúdie uskutočnenej v Dartmouth-te. Nie je presne jasné, či sú šťastnejší tí, ktorí majú sex častejšie ako ostatní, ale isté je, že tí, ktorí ho majú pravidelne (v akomkoľvek intervale), sa cítia spokojne šťastne.

 

8. Cvičte!

Bez ohľadu na to, či cvičíte kvôli schudnutiu alebo nabratiu svalov – je potvrdené, že akýkoľvek pohyb prospieva nášmu zdraviu, celému telu a psychickej pohode.