V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

8 tipov, ako urobiť svoj domov odolným voči alergiám

Teplé a slnečné obdobie je tu – a s ním bohužiaľ aj sezóna alergií. Pokiaľ ste na ne náchylný, pravdepodobne ostávate vo vnútri tak často, ako je to len možné, ale niekedy dokonca ani toto nestačí. Aj Váš dom totiž môže byť príčinou alergií, takže je najvyšší čas s tým niečo urobiť! Tu je 8 jednoduchých tipov, ako svoj domov urobiť odolným voči alergiám. Ste pripravený vykonať všetky potrebné zmeny? 

Teplé a slnečné obdobie je tu – a s ním bohužiaľ aj sezóna alergií. Pokiaľ ste na ne náchylný, pravdepodobne ostávate vo vnútri tak často, ako je to len možné, ale niekedy dokonca ani toto nestačí. Aj Váš dom totiž môže byť príčinou alergií, takže je najvyšší čas s tým niečo urobiť! Tu je 8 jednoduchých tipov, ako svoj domov urobiť odolným voči alergiám. Ste pripravený vykonať všetky potrebné zmeny?

 

1. Majte okná a dvere zatvorené

Jednou z najčastejších príčin alergií je prach a ostatné druhy prírodných nečistôt. Ale ani to, že ostanete vo vnútri, Vás neochráni úplne, pretože peľ a prach majú množstvo príležitostí zavítať aj k Vám. Preto sa usilujte mať okná a dvere zatvorené tak často, ako sa len dá; pokiaľ chcete byt vyvetrať, urobte to rýchlo a efektívne.   

 

2. Zbavte sa kobercov, záclon aj čalúneného nábytku

Koberce, záclony a čalúnený nábytok predstavujú perfektné miesta na vývoj roztočov. Chceli ste na jar svoj byt vymaľovať? Výborne, to je ideálna príležitosť na to, aby ste sa zároveň zbavili problémov s alergiou. Odstráňte koberce a položte namiesto nich drevenú podlahu alebo linoleum. Záclony jednoducho nahradíte roletami a existuje tiež veľa druhov nábytku, ktorý je menej náchylný na živenie prachových roztočov – skúste napríklad kožený, drevený, kovový alebo plastový nábytok.     

 

3. Doprajte svojmu domu dôkladnú očistu

Pokiaľ sa nechcete zbaviť nábytku a doplnkov, ktoré by Vám mohli spôsobovať ťažkosti s alergiami, máte len jednu možnosť – pravidelné dôkladné čistenie všetkých problematických oblastí.  Aspoň raz do týždňa použite na koberce a pohovky vysoko výkonný vysávač alebo taký, ktorý má HEPA filter.

 

4. Regulujte teplotu a vlhkosť Vášho domova

Roztočom sa dobre darí v miestnostiach, ktoré majú teplotu nad 21 °C a vlhkosť vyššiu ako 50%. Pokúste sa preto istý čas tieto limity neprekročiť – teplotu by ste mali vedieť regulovať pomerne ľahko, ale na udržiavanie správnej vlhkosti budete potrebovať nejaké to doplnkové príslušenstvo. Kúpte si hygrometer a odvlhčovač, s nimi to zvládnete ľavou zadnou.

 

5. Zaobstarajte si dobrý matrac

Matrace sú jedným z najobľúbenejších útočísk prachových roztočov a pokiaľ nie sú kvalitné, môžeme Vám takmer s istotou zaručiť prítomnosť neželaných návštevníkov. Dobré, moderné matrace ponúkajú antialergickú ochranu a ostávajú suché a svieže pomocou inovatívnych a efektívnych systémov vetrania. Do kvalitného matraca budete samozrejme musieť niečo zainvestovať, ale pred roztočmi Vás ochráni do konca života. Rozhodnutie je na Vás …

 

6. Pravidelne perte posteľnú bielizeň

Prestieradlá, vankúše, prikrývky aj posteľná bielizeň sú takisto veľmi citlivé na prachové roztoče. Moderná technológia Vám dokáže značne uľahčiť život, keďže teraz je už k dispozícii bielizeň, ktorá je vysoko dolná voči bežným alergénom. Napriek tejto ochrane je však stále dobré ju aspoň raz do týždňa oprať pri 60 °C a viac.  

 

7. Domáce zvieratá majte vonku

Domáci miláčikovia sú takisto veľkým zdrojom alergií. Jedna vec je milovať zvieratká, ale je niečo úplne iné s nimi ležať v posteli alebo na pohovke. A nielen ony dokážu Vašu alergiu zhoršiť: vedci zistili, že aj ich sliny, čiastočky kože a moč sú vysoko alergénne. Majte preto domácich miláčikov vonku alebo ich aspoň nepúšťajte do miestností, v ktorých trávite väčšinu času. 

 

8. Spravte svoj domov pohodlný a pokojný

Výsledky vedeckého výskumu preukázali, že aj stres môže byť hlavným spúšťačom alergie. Stres totiž v tele zvyšuje hladinu hormónu kortizolu, ktorý často vedie u ľudí náchylných na alergie k reakcii. Urobte preto svoj domov pohodlný a taký pokojný, ako sa len dá, a určite čoskoro pocítite pozitívny vplyv na Vaše problémy s alergiami.