V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Ako skĺbiť rodičovstvo s prácou?

Samozrejme neexistuje univerzálny recept na to, ako sa stať dobrým rodičom, ale môžete použiť naše rady ako prekonať počiatočný pocit neistoty.

Rodičovstvo je určite pekná skúsenosť, ale novina očakávania zvyčajne prináša obavy, najmä ak sa stávate otcom po prvý raz. Samozrejme neexistuje univerzálny recept na to, ako sa stať dobrým rodičom, ale môžete použiť naše rady ako prekonať počiatočný pocit neistoty.

Dieťa na prvom mieste

Keď sa stanete otcom, je zvyčajne extrémne ťažké zladiť pracovné povinnosti so starostlivosťou o dieťa. Je potrebné uvedomiť si, že rodičovstvo znamená celodenné povinnosti pre oboch rodičov, a mali by ste s tým počítať keď plánujete Vašu prácu a povinnosti. Určite by ste nemali všetky “detské aktivity” nechávať na matke svojho dieťaťa.

Rozmyslite si, akú mieru Vášho času venujete Vašej kariére počas prvých rokov života Vášho dieťaťa, a koľko pozornosti venujete dieťaťu, ktoré potrebuje Váš vplyv najviac zo všetkého. Dobrý otec vie ako dať svoje deti na prvé miesto.

Určite spolu s mamou jasné medze

Vo veku okolo dvoch rokov Vaše dieťa začne testovať limity svojich činov. Preto vy a vaša partnerka potrebujete určiť jasné pravidlá správania.

Je dôležité pohovoriť si o tom, čo obaja považujete za neprijateľné – ak otec a matka nejednajú jednotne, dieťa sa rýchlo naučí, ako využiť túto výhodu a vybabrať so zhovievavými rodičmi.

Učenie vzájomným vzťahom

Vaše dieťa sa tiež od Vás naučí medziľudským vzťahom, ako aj vzťahu medzi mužom a ženou. Preto je dôležité byť láskavý voči jeho matke. Takto Vaše dieťa bude vyrastať v prostredí plnom lásky a úprimnosti.

Ale nesúperte s ním o získanie pozornosti vašej ženy!

Spoločenská úloha matky a otca

Vo všeobecnej predstave o rodine je zvyčajne matka tá, kto vychováva a stará sa o deti, zatiaľ čo otec je viac-menej vylúčený z tohto procesu.

Ale toto nie je prípad dobrých otcov – zdieľanie zodpovednosti medzi rodičmi a pomoc v starostlivosti o dieťa je základ vytvorenia láskyplného vzťahu a interakcie medzi Vami a vaším dieťaťom.

Citové puto medzi Vami a dieťaťom

Aj keď postava otca je zvyčajne spojená s disciplínou a rešpektom, otcovia si musia tiež vytvoriť emočné puto so svojím dieťaťom. Toto puto môže vybudovať a posilniť:

 • Rozprávanie s vaším dieťaťom
 • Hranie sa
 • Rozvíjanie spoločných rituálov (napríklad čítanie rozprávky na dobrú noc)
 • Podporovanie jeho aktivít – sledovanie jeho predstavenia v škole a podobne.

Takto bude dieťa cítiť, že ho ľúbite, že sa na vás môže spoľahnúť a bude sa s vami cítiť bezpečne.

Máte dievča

Každý muž obvykle trochu znervóznie, keď počuje, že sa stane otcom a napätie sa zvýši, ak sa dozvie, že novorodenec bude dievča. Hlavne ak nevyrastal so sestrou, zvyčajne nevie ako zaobchádzať s dcérou.

Napriek faktu, že postava otca je v živote každého dievčaťa rovnako dôležitá ako postava matky, nie je žiadny dôvod k obavám.

Postava otca je v živote dievčaťa dôležitá

Ako sme práve povedali, otec necháva dôležitú stopu v živote svojej dcéry, v niektorých oblastiach dokonca viac ako matka:

 • Dievča sa učí o dôvere v medziľudských vzťahoch najmä od jej otca
 • Učí sa byť uvoľnená a pokojná v mužskej spoločnosti
 • Učí sa rešpektovať autority
 • Buduje svoju sebadôveru a značne formuje obraz seba samej

Trávenie času s dcérou

Mnoho mužov stále nevie ako zaobchádzať s malým dievčaťom, akým spôsobom s ňou stráviť čas, aj keď majú veľmi jasný obraz o tom, ako by trávili čas so synom.

Zvyčajne povedia, že nerozumejú „ženskému rodu“ – ale to nie je dôvod na vylúčenie zo vzťahu otec - dcéra.

Aktivity, ktoré môžete mať spoločné

Je mnoho činností, ktoré vás môžu spájať s dcérou

 • Ísť po obede na zmrzlinu
 • Ísť spolu do kina
 • Spoločné prechádzky (ak máte psa vezmite aj jeho)
 • Čítanie príbehov...

Existuje veľa spôsobov ako si získať osobité miesto v jej živote.