NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Ako si vypýtať vyšší plat?

Chceli by ste vyšší plat a neviete ako na to? Prečítajte si nasledujúce rady a hor sa do toho.

1. Rozhliadnite sa po pracovnom trhu

Prehliadnite si niektorý z pracovných serverov a porovnajte finančné ponuky so svojím platom, prípadne sa spýtajte kolegov na podobnej pozícii, koľko zarábajú.

Jedine zmapovaním pracovného trhu zistíte, aký je dopyt po práci, ktorú vykonávate, aké schopnosti sú najviac žiadané a aká je zodpovedajúca odmena za túto prácu.

Spočítajte si svoj plat

Na internete môžete nájsť aj rôzne klakulačky, ktoré Vám spočítajú Váš plat za rôzne druhy práce. Toto by však nemalo byť jediným kritériom, ktoré Vám pomôže zistiť, či dostávate dostatočný plat alebo nie.

2. Spomeňte si na svoj prvý pohovor

Popýtajte sa spolupracovníkov, aké výhody sa im podarilo vymámiť od zamestnávateľa ešte na prijímacom pohovore a porozmýšľajte, či ste si aj Vy „vybavali“ dostatok rôznych benefitov. Možno neviete, ako dostatočne predať seba a svoju prácu.. a zbytočne tak stojíte na jednom mieste. A potom Vás hryzie svedomie.

3. Prejdite si svoju náplň práce a zamyslite sa nad jej náročnosťou

Tiež si premyslite, ako veľmi je Vaša práca dôležitá pre firmu na to, aby dosahovala svoje ciele a mohla ďalej fungovať. Okrem toho si môžete detailne zaznamenávať svoju vykonanú prácu a jednotlivé úspechy. Jedine tak si môžete pýtať vyšší plat s dobrým odôvodnením. A ak si myslíte, že Vaša náplň práce je príliš „úzka“, môžete pokojne požiadať o doplnenie nových úloh.

Aký je názov Vašej pozície?

Zamyslite sa aj nad názvom svojej pozície. Názvy pozícií totiž často znejú dôležitejšie ako v skutočnosti sú (z dôvodu väčšieho rešpektu klienta, dobrého mena firmy a pod.). Preto môžete mať pocit, že Váš plat nezodpovedá práci, ktorú vykonávate.

4. Rozhliadnite sa po svojom poli pôsobnosti

Opýtajte sa svojich kolegov, ktorí majú podobné úlohy ako Vy, ako sú spokojní so svojím príjmom a zistite, či Vaša firma nehľadá nových zamestnancov z Vašej oblasti pôsobenia. Spýtajte sa, aký plat budú ponúkať novým zamestnancom. Ak poznáte človeka, ktorý zastával Vašu pozíciu pred Vami, spýtajte sa aj na jeho názor.

5. Zmapujte trh

Skontrolujte situáciu na pracovnom trhu – aké schopnosti spoločnosti vyžadujú, čo ponúkajú svojim zamestnancom, aké sú konkrétne úlohy určitých pracovných pozícií a na aký plat majú zamestnanci nárok. Ak zistíte, že Vaša firma na platoch naozaj šetrí, môžete si začať hľadať novú prácu.

Informácie Vám pomôžu pri vyjednávaní vyššieho platu

Aj keď sa napokon nerozhodnete pre zmenu firmy, pravdou je, že počas pracovných rozhovorov v iných spoločnostiach získate veľa nových kontaktov a informácií – a keď budete svojho nadriadeného informovať,  ako to vyzerá v iných firmách, môžete mu dať skutočne dobrý dôvod na to, aby Vám zvýšil plat.

6. Je výška Vášho platu tým skutočným dôvodom?

 

Ak sa cítite nepotrební, neúspešní alebo nedocenení, opýtajte sa sami seba, či je Vaším skutočným problémom výška platu. Ak je práca, ktorú vykonávate, zlá a nehodí sa pre Vás, potom Vám nepomôže ani zvýšenie platu. Porozmýšľajte radšej o zmene v kariére a vyberte si takú pozíciu, ktorá Vám poskytne väčšie osobné uspokojenie.