V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Alkohol - prečo nám bráni schudnúť?

Spoločným menovateľom väčšiny párty je alkohol.  Ako vplýva "metla ľudstva" na rast svalov?

Napriek tomu, že na divokej párty nie je nič zlé a pohárik vína či piva sa odporúča aj zo zdravotných dôvodov, alkohol je veľký nepriateľ každej diéty alebo snahy o vytvarovanie svalov. Alkohol totiž môže úplne zablokovať rast svalovej hmoty.

Ako vplýva alkohol na rast svalov?

Alkohol obsahuje prázdne kalórie. Nemá žiadne výživové látky – len kalórie. V prepočte je to cca 8 kalórií na 1 gram. Liter červeného vína obsahuje 568 kalórií, v jednom litry whiskey ich nájdete trikrát toľko!

Čím vyššie percento alkoholu, tým viac kalórií

Alkohol nielen že zle vplýva na náš jedálny lístok, ale zároveň blokuje metabolizmus. To je dôvod, prečo má naše telo problémy so spracovaním a štiepením tuku. Organizmus má toľko práce s trávením, že úplne zastaví spracovanie tukov.

Pitie alkoholu zabraňuje rastu svalov

Rast svalov sa znižuje až o 20 percent a to z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je, že alkohol spôsobuje dehydratáciu svalových buniek. Svaly fungujú najlepšie vtedy, ak sú dostatočne zásobené vodou, preto je potrebné veľa piť už počas cvičenia. Akonáhle svalové bunky nemajú dostatok tekutín, nemôžu rásť a preto sa ani pri extra záťaži v posilňovni nedočkáte ich zväčšsenia a spevnenia.

Druhým dôvodom, prečo alkohol bráni nárastu svalov je, že zastavuje rozklad dôležitých výživových látok, ktoré sa podieľajú na spevňovaní, kontrakciách a uvoľňovaní svalov: železo, vápnik, fosfor atď.

Alkohol znižuje hladinu testosterónu a zvyšuje hladinu estrogénu

Vysoká hladina estrogénu je dôvod, prečo sa u mužov, ktorí pijú veľa alkoholu, objavuje gynekomastia alebo tkzv. mužské prsia. Testosterón výrazne vplýva na odbúravanie tuku, avšak alkohol tento účinok zastavuje. Testosterón je anabolický hormón, ktorý prispieva k vytvarovaniu svalov. Čím nižšia je jeho hladina v krvi, tým sú aj svaly človeka menšie. A menšie svaly znamenajú pomalší metabolizmus.

S rýchlejším metabolizmom strácame aj tuky rýchlejšie, dokonca aj vtedy, ak odpočívame.

Výsledkom nadmerného požitia alkoholu je často “opica”, ktorá vôbec nie je príjemná, pretože nás pri nej bolí hlava, strácame chuť hýbať sa a cítime sa deprimovaní. 

Príliš veľa alkoholu ničí naše vnútorné orgány

Ľudia, ktorí konzumujú nadmerné množstvo alkoholu príliš často, mávajú viac problémov s poškodeným žalúdkom a postupne sa im oslabujú aj obličky a pečeň, čo môže viesť k závažným zdravotným problémom, v niektorých prípadoch až k smrti. Každé oslabenie žalúdka predĺži dobu trávenia potravín, čo má negatívny vplyv na celkový metabolizmus organizmu a chudnutie. Pečeň je kľúčovým orgánom pre zdravé telo, pretože spracuváva toxíny a štiepi tuky, ktoré sa následne menia na energiu pre naše telo. Práve alkohol najviac ničí našu pečeň.

Alkohol zvyšuje chuť do jedla

Alkohol zvyšuje náš apetít, pretože sám o sebe neobsahuje žiadne výživné látky, ktorými by zasýtil organizmus. A tak sa často stáva, že keď si vypijeme, pocítime hlad, máme chuť na nejakú maškrtu alebo kebab a podobne. Pri popíjaní si často zobneme čipsy, slané tyčinky alebo krekry a to je ďalší dôvod, prečo sa nám ukladajú tukové zásoby. Okrem toho alkohol negatívne vplýva na našu motiváciu a odhodlanie zdravo žiť, preto sa väčšina ľudí, ktorí si doprajú alkohol počas držania diéty, procesu chudnutia veľmi rýchlo vzdá.  

Mali by sme úplne prestať piť alkoholické nápoje?

Alkohol má mnoho negatívnych účinkov, napríklad spomínané znižovanie testosterónu a blokovanie metabolizmu, ale – buďme úprimní – dodáva nášmu života aj zábavu (ak, samozrejme, pijeme v primeranom množstve). Keď si trošku vypijeme, dievčatá sú zrazu krajšie a celý svet sa zdá jednoduchší. Alkohol búra zábrany a v správnej dávke môže pomôcť napríklad hanblivcom alebo introvertom, aby sa prejavili.

Primerané množstvo vína alebo piva má dokonca pozitívne účinky na naše zdravie, tak si ho raz za čas bez výčitiek doprajte. Ale nezabudnite – s alkoholom sa to nikdy nesmie preháňať!

Ako zabrániť vzniku “opice” po pití

Keď sa vrátite domov po divokej párty, na ktorej ste vypili viac ako bolo treba a obávate sa rannej “opice”, vypite ešte pred spaním aspoň liter čistej vody. Takto zásobíte svoje svaly potrebnými tekutinami a vyhnete sa nepríjemným bolestiam hlavy.

  • Tiež sa odporúča ešte pred spaním zjesť niečo malé alebo vypiť proteínový nápoj.

Nasledujúce ráno si doprajte veľké raňajky bohaté na proteíny, vápnik, železo a fosfor. Vaše telo bude potrebovať práve tieto látky, pretože počas pitia alkoholu ich stratilo najviac.