V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Večná dilemma – je lepší tvrdý alebo mäkký matrac?

Nie je jednoduché vybrať si správny matrac, ale je nesmierne dôležité porozmýšľať o tom, pretože spánok na zlom matraci Vám môže poriadne zničiť zdravie. Prečítajte si, aké dôsledky môže mať spánok na nevhodnom matraci.

Táto otázka prebehne hlavou každému, kto má záujem kúpiť si nový matrac. Bude pre mňa lepší mäkký alebo skôr tvrdý? Na čom sa mi bude spať lepšie? Poskytne mi mäkký matrac dostatočnú oporu? Nebude ma tvrdý matrac tlačiť?

Nie je jednoduché vybrať si správny matrac, ale je nesmierne dôležité porozmýšľať o tom, pretože spánok na zlom matraci Vám môže poriadne zničiť zdravie. Prečítajte si, aké dôsledky môže mať spánok na nevhodnom matraci.

Čo Vám hrozí, ak spávate na príliš tvrdom matraci?

Tvrdý matrac je vhodný najmä pre ľudí, ktorých trápia bolesti chrbta, majú vyššiu telesnú hmotnosť alebo sa im jednoducho lepšie spí na pevnom povrchu. Napriek tomu však nie je tvrdý matrac vždy najlepším riešením. Môže Vám spôsobiť nasledovné problémy spojené so zdravím a celkovou pohodou:

 • tvrdý matrac vyvíja príliš veľký tlak na Vaše boky, lakte, kolená a ramená a tým negatívne ovplyvňuje cirkuláciu krvi
 • keďže sa chrbtica v oblasti bokov a ramien neponára do matraca, musí Vaše telo v týchto častiach čeliť tlaku a tým sa spomínané oblasti postupne opotrebúvajú
 • objavujú sa bolesti bokov, krížov a krčnej chrbtice
 • v noci sa zobúdzate na to, že máte stŕpnuté ruky alebo nohy, prípadne Vás prebudí bolesť
 • neviete si nájsť správnu poloho na spanie, pretože povrch matraca je príliš tvrdý a vyvíja protitlak na Vaše telo
 • často sa prehadzujetea nemôžete zaspať

 

Dlho sa hovorilo, že tvrdý matrac je lepší, ale to už dávno neplatí. Každý z nás by si mal vybrať taký matrac, ktorý sa postará o potreby nášho tela, poskytne nám pohodlie a bude sa nám na ňom dobre spať aj po mesiaci od zakúpenia.

Otestujte svoj matrac, či je príliš tvrdý

Bolesť v oblasti krížovje prvým signálom toho, že spávate na príliš tvrdom matraci. Otestujte ho.

Ľahnite si rovno na chrbát. Položte - vsuňte si dlaň pod kríže alebo poproste niekoho z Vašich blízkych, aby to urobil za Vás. Mali by ste mať dostatok priestoru na to, aby sa tam dlaň zmestila. Ak budete mať pod dlaňou ešte veľa voľného miesta, Váš matrac je príliš tvrdý.

 

Vaša chrbtica si na takomto matraci nemôže nikdy poriadne oddýchnuť, pretože je po celú noc aktívna. Svaly sa totiž musia napínať a snažia sa poskytnúť chrbtici oporu, ktorá jej chýba, lebo matrac ju nedodáva. Výsledkom sú bolesti krížov, ale aj hornej časti chrbta.

Čo Vám hrozí, ak spávate na príliš mäkkom matraci?

Na rozdiel od tých, ktorí obľubujú tvrdý matrac, niektorí ľudia majú radi spánok akoby na obláčiku. Uprednostňujú spánok na mäkkom povrchu alebo dokonca na vodnej posteli. Aj takýto matrac môže byť pohodlný, ale neznamená to, že je aj prospešný pre Vašu chrbticu. Možné dôsledky spávania na príliš mäkkom matraci:

 • Vaša chrbtica nedostáva od matraca dostatočnú oporu, preto sa Vám stredná časť chrbta “ponára” do matraca; chrbtica preto nie je v prirodzenej a správnej polohe
 • keďže Vaša chrbtica nie je v prirodzenej polohe, dá sa povedať, že zhruba 8 hodín ležíte ako vo vani
 • Vaše svaly musia neustále pracovať, pretože sa snažia vyrovnať chrbát a dostať ho do prirodzenej polohy
 • ak spávate na vysokom vankúši, je pravdepodobné, že sa ráno zobudíte s bolesťami krčnej chrbtice. Je to preto, lebo svaly v oblasti krku sú po celú noc napnuté, snažia sa udržať Vašu hlavu v správnej pozícii. Chrbtica je však veľmi nízko, zaborená do mäkkého matraca a tak medzi ňou a krkom vzniká silné napínanie svalov a šliach
 • kvôli príliš mäkkému povrchu sa v noci nemôžete prirodzene otáčať a tak sa budete často budiť

Otestujte svoj matrac, či je príliš mäkký

Ak spávate na príliš mäkkom matraci, prejaví sa to hlavne v podobe bolestí hornej časti chrbta a krku. Otestujte svoj matrac: ľahnite si na chrbát a pokúste sa vsunúť dlaň pod kríže. Ak sa Vám to vôbec nedarí, lebo medzi krížami a matracom nie je žiadne voľné miesto alebo sa Vám to podarí len s námahou, Váš matrac je jednoznačne príliš mäkký.

Na to, aby ste zistili, či je Váš matrac príliš mäkký alebo tvrdý neexistuje žiadne zázračné riešenie. Musíte ho len skúšať.

 

Riešením je teda buď: 1 mesiac skúšania alebo matrac s obojstranným jadrom!

Na to, aby ste zistili, či je Váš matrac pre Vás vhodný, potrebujete niekoľko týždňov skúšania. Nie je to však také jednoduché, pretože väčšina výrobcov Vám nedovolí skúšať matrac a potom ho vrátiť. Odporúčame Vám preto opýtať sa na to ešte pred samotnou kúpou.

 

Druhým, lepším riešením je vybrať si matrac, ktorý má obojstranné jadro – čiže má mäkkú aj tvrdú stranu. V tom prípade nemáte čo stratiť a neexistuje riziko, že bude Vaša kúpa nesprávna. Mať takýto matrac s obojstranným jadrom má aj tú výhodu, že si ho môžete hocikedy otočiť a vybrať si takú tvrdosť/mäkkosť matraca, akú práve potrebujete. Sú totiž dni, kedy cítime, že potrebujeme tvrdší povrch alebo naopak, kedy sa nám lepšie spí na mäkkom (v tehotenstve, starší ľudia, ležiaci pacienti atď.) Takýto matrac sa bude prispôsobovať Vám -  a nie Vy jemu!