V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Doprajte očistu svojmu autu

Aspoň raz do roka je nutné vyčistiť Vaše auto od hlavy až po päty – vo vnútri aj zvonku. Vďaka tomu ho dlhšie zachováte v dobrom stave a bude sa Vám jazdiť s lepším pocitom.

Väčšina špiny sa usádza na spodu Vášho auta. Aby ste mohli bezpečne jazdiť, treba ho z času na čas poriadne vyčistiť. Hoci sa môže zdať, že je to náročná práca, verte, že na dôkladné vyčistenie Vášho štvorkolesového miláčika Vám postačí jedno popoludnie! Ako teda začať?

 

Aspoň raz do roka je nutné vyčistiť Vaše auto od hlavy až po pätyvo vnútri aj zvonku. Vďaka tomu ho dlhšie zachováte v dobrom stave a bude sa Vám jazdiť s lepším pocitom.

 

“Pred-umytie”

“Pred-umytie” je jednou z najdôležitejších častí celého umývania auta – zahŕňa namočenie auta a odstránenie najhrubšej špiny. V tejto prvej fáze odstránite povrchovú špinu a prilepené nečistoty – môžeme to prirovnať k umývaniu riadu – ak sú na ňom prilepené zvyšky potravy a Vy ho na chvíľu namočíte do vody, nečistoty pôjdu dolu ľahšie.

Začnite tým, že celé auto poriadne postriekate vodou z hadice - použite silný prúd a nezabudnite vyčistiť aj kolesá. Počas čistenia by ste mali mať auto v chládku, vďaka tomu bude schnúť rovnomernejšie.

 

Druhé, dôkladné umývanie

Keď skončíte s pred-umývaním, budete potrebovať mäkkú špongiu, ktorá nepoškodí lak auta a vedro s vodou a čistiacim prostriedkom. Poriadne vydrhnite každý kúsok auta, obzvlášť sa venujte tým častiam, kde sa usádza najviac špiny a blata. Buďte precízni - ak auto vyčistíte poriadne, vydrží Vám dlhšie krásne čisté a nebudete ho musieť umývať každú chvíľu.

 

Podvozok

Nezabudnite vyčistiť aj podvozok. Bude to pravdepodobne najťažšia časť auta, avšak práve tam sa zachytáva najviac špiny. Prekonajte sa teda, kľaknite si na kolená a poriadne vyšpricujte aj túto časť auta. Je možné, že tam nájdete zvyšky blata, ale aj soli z predošlej zimy. Vaše auto Vám bude za túto očistu určite vďačné!

 

Čistenie odolných nečistôt

Aj keď ste už auto vyčistili pomocou špongie a čistiaceho prostriedku, stále môžete napríklad na oknách vidieť mastnotu alebo zvyšky prachu. Tieto fľaky môžete odstrániť pomocou liehu, ktorý na mastnotu funguje veľmi dobre a je lacnejší ako drahá autokozmetika. Následne použite prípravok na čistenie a leštenie skla – môžete použiť ten, ktorým čistíte okná alebo zrkadlá v byte. Nezabudnite však ako prvé vyčistiť stierače, lebo na tých sa drží najviac nečistôt.

 

Leštiaca pasta a vosk

Keď Vaše dôkladne umyté auto vyschne, naneste leštiacu pastu. Aplikujte na celý povrch auta a rozotrite ju čistou mäkkou handričkou alebo špongiou. Osvedčili sa aj obyčajné kuchynské utierky. Pri takomto leštení sa vyplnia aj malé škrabance a Vaše auto tak bude lepšie chránené. Na záver ešte použite vosk – ten pridá autu konečný lesk. Rozotrite ho taktiež pomocou mäkkej handričky alebo utierky.  

 

Interiér auta

Na prvý pohľad sa môže zdať, že dôkladne vyčistiť interiér auta je takmer nemožné, pretože obsahuje veľa malých štrbín a rôznych uhlov, v ktorých sa usádza prach a špina. Najlepší spôsob, ako začať čistiť vnútro auta, je použiť kefky a vysávač. Najprv vyhoďte všetky koberčeky a poťahy, dôkladne ich vyprášte a povysávajte. Potom pokračujte so samotným interiérom.

Ideálne je zhromaždiť všetky nečistoty na jedno miesto a potom ich povysávať. Ak sa dá, zdvihnite sedadlá čo najvyššie a poriadne povysávajte aj priestory pod nimi. Na malé fľaky na textílii odporúčame použiť penu na holenie. Pokiaľ to nie sú odolné škvrny, takto ich veľmi rýchlo a ľahko odstránite. Penu naneste na škrvnu, pošúchajte špongiou a povysávajte.

 

Ak nemáte čas vyčistiť svojho tátoša takto dôkladne (alebo sa Vám do toho nechce J), odporúčame zájsť do najbližšej autoumyvárne a dopriať mu očistu tam.