V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Chcete spoznať svoj vankúš?

Ako dobre poznáte svoj vankúš? Ak patríte k tým, ktorí ho považujú za samozrejmosť a každý večer si naň len uložia hlavu, o veľa prichádzate! Váš podhlavník má svoj vlastný zaujímavý život a určite by ocenil trochu viac pozornosti! Čítajte ďalej a zoznámte sa so svojím vankúšom a jeho najhlbšími, najtemnejšími tajomstvami… 

Prvé vankúše

Hoci Váš vlastný vankúš pravdepodobne taký starý nebude (viete o tom, že by ste ho mali pravidelne meniť, však?), jeho korene siahajú do hlbokej minulosti. Najstaršie podušky sa datujú až do praveku, aj keď vtedy určite neboli také pohodlné ako dnes. Prehistorický vankúš bol zvyčajne len kus kameňa, dreva alebo zväzok trávy. Porozmýšľajte o tom, keď opäť budete považovať svoj mäkkučký, nadýchaný zázrak za samozrejmosť!    

 

Máte šťastie, že nejaký máte

V priebehu histórie hrali vankúše v rôznych kútoch sveta rozličné úlohy – ale jednu vec mali všetky spoločné: neboli dostupné pre každého. Veľmi, veľmi dávno, ich mali najmä zazobaní šťastlivci v Ázii. V Anglicku bývali o niečo obľúbenejšie, ale aj tam ich používali len rodiace ženy a slabí, chorí ľudia. V dnešnej dobe môžete mať svoj vlastný podhlavník bez toho, aby ste museli vyhrať lotériu, porodiť dieťa alebo sa obetovať za vlasť. To je celkom fajn, nie?

 

Predpokladaná životnosť vankúša

Váš vankúš je vždy tu, aby Vás podporoval, upokojil a strávil najtemnejšie chvíle priamo po Vašom boku – ale na ako dlho? Aj odolnosť vankúša má svoje hranice! Keď ide o jeho predpokladanú životnosť, pohybuje sa od 8 až 10 rokov pre páperové podhlavníky, 5 až 10 rokov pre podušky plnené perím a 1 až 2 roky Vám vydržia polyesterové vankúše. Predpokladaná životnosť rastie spolu s kvalitou, ale ak trpíte alergiami, bolesťami chrbtice či krku alebo inými problémami so spánkom, mali by ste svoj podhlavník meniť častejšie.   

 

Ponuka vankúšov

Súhlasíme s tým, že výber správneho vankúša je mimoriadne dôležitý a sme ohromení hotelmi, ktoré svojim hosťom ponúkajú “vankúšové menu”. Čo to znamená? Namiesto toho, aby na Vás v hotelovej posteli čakal jeden (alebo dva, ak máte šťastie) podhlavník,  môžete si vybrať si z ponuky svoj vlastný. Ale na niektorých miestach zachádzajú trochu priďaleko: v Singapure je hotel, kde majú v ponuke až 16 rôznych vankúšov. Kým sa rozhodnete, ktorý si vyberiete, je už aj ráno…    

 

5. Vy a Váš vankúš nie ste nikdy sami

Možno si myslíte, že medzi Vami a Vaším vankúšom je zvláštne puto, ktoré zahŕňa len vás dvoch, ale nanešťastie sa hlboko mýlite. Väčšina podhlavníkov má mimoriadne blízky vzťah aj s prachovými roztočmi; to sú tie malé potvorky, ktoré v nich žijú a môžu spôsobiť mimoriadne nepríjemné problémy. Aj Vy sám ste veľkou časťou života svojho vankúša, takže obsahuje veľké množstvo odumretých kožných buniek. To nie je veľmi romantické, však? Ale netrápte sa – vysoko kvalitný vankúš a pravidelná výmena Vášho najlepšieho priateľa sa postará o to, aby ste vo vašom vzťahu boli len vy dvaja!