V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Chystám sa na vysokú školu

Aj Vy sa tento rok chystáte na vysokú školu? Určite ste plní očakávania, veď sú pred Vami krásne študentské roky, ktoré budú určite plné dobrodružstiev a nových zážitkov. Aby ste sa dokázali zamerať na tie príjemnejšie oblasti študentského života a ťažšie chvíle zvládnuť bez väčšej ujmy, pripravili sme pre Vás zop&aacut

Uistite sa, že máte dobrú motiváciu

Vaše štúdium bude trvať niekoľko rokov a hoci odbor, ktorý budete študovať, Vás bude pravdepodobne baviť, musíte rátať aj s ťažkými chvíľami. Veľa učenia, ťažké skúšky, učitelia, ktorí Vám nebudú sympatickí – toto všetko strpčuje študentský život.

 

Preto si musíte byť istí, že máte dostatočne dobrú motiváciu, ktorá Vás podrží aj vtedy, keď budete chcieť so všetkým praštiť. Myslite na to, že sa naučíte veľa nových, užitočných vecí, získate mnohé skúsenosti, poznatky, prax a určite aj radosť z dobre vykonanej práce – a to stojí za tú snahu. Nezabudnite, že Vy ste sa rozhodli ísť na vysokú školu – bolo to Vaše rozhodnutie, preto sa k tomu musíte postaviť zodpovedne. Majte pred očami svoj cieľ: vysokoškolský diplom na celý život, lepšie pracovné príležitosti, možnosť viac cestovať… Aj toto Vám pomôže udržať si motiváciu.

Zorganizujte sa

Počas prvých týždňov či mesiacov štúdia sa Vám môže zdať, že je to celkom jednoduché, ale akonáhle príde skúškové obdobie, začnete cítiť tlak, stres, nervozitu. Preto na to myslite už na začiatku a pokúste sa všetko si vopred zorganizovať, aby ste sa vyhli prebdeným nociam pred skúškami.

Na začiatku semestra si spíšte všetky povinnosti, ktoré Vás čakajú, dôkladne si pozrite svoj rozvrh a pokúste sa zapojiť do neho aj športové aktivity, brigádu a, samozrejme, čas na oddych. Takto budete vždy o krok dopredu, čo Vám pomôže dokončiť všetko načas a vyhnúť sa nestíhaniu. Aby ste si mohli všetko dobre naplánovať a zorganizovať, musíte si dôkladne načítať svoj študujný harmonogram, aby ste zistili, ktorých prednášok sa musíte zúčastniť, kedy funguje knižnica, kde je študovňa, kde sa dá pripojiť na internet a podobne. Ak budete vedieť všetky tieto praktické veci, bude sa Vám po celé roky študovať oveľa jednoduchšie.

Sústreďte sa na štúdium

Prvé týždne na vysokej škole sú plné rôznych spoločenských udalostí, ktorým sa jednoducho nedá odolať – imatrikulácie, zoznamovacie večierky, “chodbovice” na internáte a podobne. Avšak pamätajte: prvoradý dôvod, prečo ste na škole, je štúdium – nie zábava a žúrovanie. To, samozrejme, neznamená, že máte byť outsider a nechodiť medzi ľudí, to by bola veľká chyba. Dôležité je, aby ste si dobre zadelili čas a vždy sa išli baviť až vtedy, keď budete mať hotové všetky školské povinnosti. Takto sa vyhnete zbytočným nepríjemnostiam – opakovaným termínom na skúške alebo tomu, že nestihnete odovzdať seminárku, čo bude mať za následok ďalšie doťahovačky s učiteľmi.

Sústreďte sa teda predovšetkým na učenie – a o to viac si budete užívať voľný čas a chvíle s priateľmi Vám budú vzácnejšie.

Zdravo sa stravujte

Mnohí študenti úplne ignorujú stravovací režim – najmä v prvých rokoch štúdia. Je to hlavne tým, že bývajú na internátoch a musia si variť sami, preto sa utiekajú k fast-foodom a lacným polotovarom. Je to však veľmi nezodpovedné! Aj keď neviete variť, určite si nájdete nejakú jedáleň, kde si môžete dať každý deň teplé hlavné jedlo. A ak si namiesto hot-dogu kúpite radšej jogurt s vločkami alebo ovocie, Vaše telo sa Vám určite poďakuje.

 

Zlé stravovanie sa v prvom rade preajví na Vašej pokožke a hmotnosti, ale o chvíľu na to aj na zdraví a celkovej nepohode tela i duše.

Počas náročného skúškového obdobia je mimoriadne dôležité, aby ste svoje telo zásobovali vitamínmi a minerálmi, preto by ste mali jedlu venovať väčšiu pozornosť.

Študentské menu sú ideálnou voľbou, ale dávajte pozor na to, čo si vybetiete. Vyhýbajte sa smaženým a vyprážaným jedlám, nejedzte fast-food ani pizzu (len príležitostne), pretože takéto jedlá absolútne neprospievajú Vášmu zdraviu. Nájdite si jedáleň, ktorá ponúka zdravšie jedlá. Doma dbajte na to, aby ste mali každý deň čerstvé ovocie a zeleninu.

Nezabudnite na spánok

Spánok skutočne nepatrí medzi priority väčšiny študentov – a je normálne, že hlavne počas skúškového obdobia sa aj Vám pritrafí jedna-dve bezsenné noci. Avšak existujú aj iné dôvody, prečo nemáte čas spať – študentské párty, večierky, následne povinná prednáška skoro ráno.

Jané, že nie je nič zlé na občasnom ponocovaní, ale dajte si pozor, aby to nebolo príliš často. Nedostatok spánku má totiž veľmi negatívny vplyv na Vaše telo: zhoršuje sa pozornosť, schopnosť vnímať a učiť sa, čo Vám určite nepomôže na ceste za diplomom.

Dajte si záležať na tom, aby ste si medzi štúdiom a zábavou našli čas na poriadny, kvalitný spánok. Ak budete musieť byť v noci dlho hore, pokúste sa nájsť si čas na spánok počas dňa. Starší študenti jednoznačne potvrdzujú, že nie je nič lepšie ako popoludňajší spánok, po ktorom sa im učilo oveľa lepšie.

Buďte v kontakte s profesormi

Univerzitní profesori často pôsobia odmerane a odstrašujúco, ale nezabudnite na to, že sú tu pre Vás a kvôli Vám. Využite ich skúsenosti a poznatky a nebojte sa osloviť ich, ak nebudete niečomu rozumieť alebo nebudete vedieť nájsť požadovanú literatúru či skriptá.

Dobrí učitelia sú skutočne nezaplatiteľným zdrojom skúseností, inšpirácie a motivácie a dokážu Vás pozitívne poznačiť na celý život. Môžu Vám tiež pomôcť, keď budete napríklad žiadať o zmenu študijného odboru alebo ak Vám nebude vyhovovať rozvrh hodín, môžete sa s nimi dohodnúť na inviduálnom pláne. Základom je mať s nimi dobré vzťahy – aj to je investícia do budúcnosti.

Buďte aktívni

Študentský život sa skladá z dvoch hlaných častí: štúdia a žúrovania. To však nie je dôvod na to, aby ste úplne zabudli na šport a fyzickú aktivitu. Práve naopak, dobrá fyzická kondícia Vám pomôže lepšie zvládať stres počas skúškového obdobia a okrem toho Vám pomôže aj na diskotékach – veď bez kondičky nevydržíte tancovať do rána bieleho J.

Máte možnosť cvičiť v univerzitnej posilňovni alebo telocvični? Vyberte si aktivitu, ktorá Vám najviac vyhovuje a skúste pozvať aj ďalších študentov, aby sa k Vám pridali. Okrem toho, že si pravidelne precvičíte telo, môžete nadviazať aj krásne kamarátske vzťahy.

Užívajte si

Ako sme už spomenuli, študentský život je jedným z najkrajších období života a budete si ho pamätať do smrti. Preto je dôležité užívať si tieto roky, kým môžete. Niekedy je potrebné jednoducho vypnúť, hodiť všetky starosti a povinnosti za hlavu a trochu si vyhodiť z kopýtka. Veď bez relaxu a zábavy to nie je ono! J