V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Dobrá posteľná bielizeň pre dobrý spánok?

To, ako sa nám bude v noci spať nezáleží len od matracu, ale aj od materiálu, z ktorého je vyrobená obliečka na vankúš a paplón.

Materiál posteľnej bielizne by mal byť husto tkaný, aby sa predĺžila jej životnosť. Rovnako aj látky, z ktorých sú ušité vankúše a prikrývky, musia byť odolné, aby sa z nich neuvoľňovalo perie alebo mikrovlákna.

 

Materiály

Ak je hodváb kráľovnou medzi textilnými materiálmi, tak bavlna je kráľom. Oboje sa používajú predovšetkým na výrobu posteľnej bielizne, obzvlášť však bavlna. Hodvábne obliečky sa považujú za luxusnejšie a vzácnejšie ako bavlnené. Bavlnené sú však cenovo výhodnejšie, ale mnohí si ich obľúbili aj vďaka kvalitnej, príjemnej štruktúre. Takéto obliečky sú totiž mäkké, príjemné na dotyk, teplé, odolné voči nečistotám a ich údržba je veľmi jednoduchá.

Novšie obliečky sa vyrábajú aj z viskózy, ktorá je podobná hodvábu a má rovnaké vlastnosti, len starostlivosť o ňu je jednoduchšia. 

 

Plachty, ale aj ostatná posteľná bielizeň sa kedysi vyrábali hlavne z ľanu, ktorý bol síce na dotyk chladný, ale inak veľmi odolný a trvácny materiál. Klasické ľanové plachty ešte aj dnes nájdete v niektorých starých skriniach, ale dostať kúpiť aj nové – moderné sú s levanduľovou vôňou.

Výrobcovia posteľnej bielizne sa opäť vracajú k používaniu ľanu. Ľanové plachty sú síce drahšie, ale kvalitatívne lepšie ako bavlnené. Ľanovú posteľnú bielizeň oceníte hlavne počas letných mesiacov, pretože príjemne chladí, ale aj v zime, lebo dokáže udržiavať teplotu. Vlna nie je vhodná na výrobu posteľnej bielizne, avšak vyrábajú sa z nej veľmi príjemné a kvalitné prikrývky. Je dôležité, aby bola posteľná bielizeň vyrobená z prírodných vlákien, ktoré dokážu absorbovať vlhkosť. Aj keď nasiaknu napríklad potom, ich vlastnosti sa nemenia. Sú tiež odolné voči mechanickým nárazom, ich flexibilita zostáva stále rovnaká.

Vyskúšajte posteľnú plachtu Dormeo v rôznych farebných prevedeniach zo 100% bavlny.

 

Syntetické materiály nie sú príjemné

Všetky prírodné materiály sú oveľa teplejšie a príjemnejšie na dotyk ako syntetické. Briti sú známi výrobou syntetickej posteľnej bielizne, na ktorej sa však spí veľmi zle. Syntetické materiály sa ale bežne využívajú na výrobu diek, prikrývok a ich výplní. Medzi najobľúbenejšie materiály na výrobu posteľnej bielizne patria: bavlna a ľan, flanel (mäkký, bavlnený materiál dobrej kvality), froté (podobné ako na výrobu uterákov, ale trochu tenšie a elastickejšie), ďalej satén a brokát, ktoré majú podobnú kvalitu ako hodváb.

 

Starostlivosť

Posteľná bielizeň sa často perie, preto by mala byť vyrobená z pevného materiálu dobrej kvality, ktorý jej dodá odolnosť a schopnosť zachovať si svoje vlastnosti aj po pravidelnom praní. Inak je starostlivosť o posteľnú bielizeň jednoduchá. Farebnú treba prať pri nízkych teplotách, to isté platí pre hodváb a viskózu. Bielu posteľnú bielizeň môžete vyvariť. Následne musí byť ožehlená, pretože horúca žehlička zničí zvyšy prášku na pranie a látka bude mäkšia a poddajná. Najideálnejšie je sušiť posteľnú bielizeň vonku na čerstvom vzduchu. Dôležité je tiež pravidelne vetrať prikrývky a vankúše a nechať ich na chvíľu na čerstvom vzduchu – takto zabránite vzniku nepríjemného pachu z potu alebo nadmernej vlhkosti.

 

Farby

Niektorí ľudia veria tomu, že kvalita spánku závisí aj od toho, akej farby je posteľná bielizeň. Odporúčajú sa jemné, neutrálne farby. Najlepšia je biela, olivovo-zelená a modrá, ale najdôležitejšie aj tak je, aby sa Vám páčila a aby ste sa v obliečkach cítili pohodlne.

Krásnu posteľnú bielizeň si môžete vybrať aj medzi výrobkami značky Dormeo, odporúčame Vám veľmi elegantnú  posteľnú bielizeň Texture  alebo posteľnú bielizeň Iris v troch atraktívnych moderných farbách.