V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Je Váš partner lajdák a bordelár?

Je Váš partner ľahostajný lajdák a bordelár? Ide Vám to na nervy, ale neviete, ako mu to máte povedať?

Tu je 10 tipov, ktoré Vám môžu pomôcť nájsť kompromis a vyriešiť tento delikátny problém.

Žiť s neporiadnym mužom je naozaj ťažké. A s pribúdajúcimi rokmi, keď si na svoje lajdáctvo zvykne, je to čoraz zložitejšie. Jeho lajdáctvo sa prejavuje najmä v týchto oblastiach:

  • disorganizácia,
  • lenivosť a
  • neporiadok.

Ak ste v tom popise našli aj svojho partnera, určite usúdite, že vydržať vo vzťahu s ním nie je vôbec ľahké. Samozrejme, treba si uvedomiť, že každý človek si inak predstavuje poriadok a disciplinovanosť. To, čo je pre niekoho poriadok, môže byť pre iného ukážkový bordel a opačne. Môžno máte lepšiu schopnosť organizovať veci a nerobí Vám problém vždy si po sebe všetko upratať. A možno má aj Váš partner organizačné schopnosti, ale iné ako Vy (čo neznamená, že je to zlé! Ste jednoducho odlišní). Ak jeho predstava o organizačných schopnostiach spočíva v tom, že sa mu ráno podarí nájsť si dve rovnaké ponožky, je to síce extrémny príklad, aj ale aj na tom môžete vidieť, že každý si schopnosť vedieť sa zorganizovať predstavuje inak. Ak ste takto veľmi odlišní, je síce ťažké nájsť zlatú strednú cestu, ale rozhodne to nie je nemožné.

Ako nájsť kompromis?

1. Pozrite sa na Váš vzťah

Ak sa jeden z Vás neustále sťažuje, aký bordelár je ten druhý, niečo vo vzťahu nefunguje tak, ako by malo. Prvým krokom je zhodnúť sa na tom, že vzťah je pre Vás obidvoch najdôležitejší, chcete v ňom zotrvať a vylepšiť ho. Až potom môžete začať riešiť problém s neporiadnosťou svojho partnera, aby ste si obaja uvedomili, že Vám ide o skvalitnenie spoločného života.

2. Nečakajte, že sa Váš partner zmení

Hneď na začiatku si musíte uvedomiť, že svojho partnera NEZMENÍTE. Ak je od prírody neporiadny, tak taký aj zostane. Nemali by ste to brať osobne a hlavne si nemyslieť, že keď opäť nechal po sebe neporiadok, znamená to, že Vás nemiluje, lebo neplní Vaše priania. Mať poriadok alebo neporiadok, byť zorganizovaný alebo chaotický – to je len otázka sebakontroly. Nemôžete niekoho dospelého nútiť, aby zmenil svoje správanie, keď je to jednoducho súčasť jeho povahy. Ak bol vychovaný tak, že si po sebe nikdy neupratoval, tak to spontánne nebude robiť ani v dospelosti. Ale ak ho na to jemne upozorníte a on sa bude snažiť, je tam samozrejme šanca na nápravu. Musí však vychádzať z jeho rozhodnutia.

3. Vezmite zodpovednosť do vlastných rúk

Ľudia, ktorí sú od prírody poriadkumilovní, musia prevziať zodpovednosť za svoje šťastie. To znamená, že ak je pre Vás dôležité mať doma vždy upratané, ale Vášmu partnerovi to je jedno, nemôžete od neho čakať, že bude pravidelne upratovať a preto to musíte robiť Vy. Jednoduché pravidlo: ak je to pre Vás naozaj dôležité, urobte si to sama podľa seba. Možno časom zistíte, že mať každý deň vyluxovaný celý byt nie je vlastne ani Vašou prioritou… Avšak samozrejme, že môžete svojho partnera požiadať, aby Vám aspoň raz do týždňa pomohol s upratovaním alebo aby nakupoval – zadeľte si domáce práce tak, aby Vám to obidvom vyhovovalo.

4. Hádky

Prestaňte sa s partnerom hádať – hádky sú úplne kontraproduktívne a nikdy nimi nič nedosiahnete, len ešte viac pokazíte svoj vzťah. Pri hádkach totiž zvykneme preháňať, zveličovať a vyčítať si veci, ktoré nás neskôr mrzia. Navyše sa staviame do roly matky, ktorá hreší svoje dieťa – stojí Vám za to, aby si Váš partner myslel, že ste posadnutá hysterka, ktorá ho považuje za neporiadne decko? (Nezabúdajte, že hádky a z nich vyplývajúce problémy výrazne narúšajú aj sexuálny život.)

5. Správajte sa k nemu ako k spolubývajúcemu

V mnohých vzťahoch to funguje tak, že ženy považujú mužov sa svojich “otrokov”, ktorým rozkazujú, čo majú robiť a ak to nespravia, pomstia sa im tichou domácnosťou, prázdnou chladničkou alebo odmietaním sexu. Treba si však uvedomiť, že väčšina mužov nemá vo svojej povahe sklon k poriadkumilovnosti. Ak sa preto v tomto ohľade začnete na svojho partnera pozerať ako na spolubývajúceho, s kým “musíte” žiť, budete na jednej úrovni. Každý z Vás bude zodpovedný za svoje veci a pri údržbe niektorých sa budete striedať napríklad po týždni (umývanie riadov, vynášanie smetí). Dohodnite sa, že každý bude zodpovedný za svoj poriadok a jeden za druhého nebudete upratovať. Sľúbte si, že budete ohľaduplný jeden voči druhému, takže nebudete túto dohodu porušovať.  

6. Uzavrite dohodu

Muži majú radi stávky, dohody a kompromisy. Ak to platí aj o tom Vašom, urobte mu radosť J. Dohodnite sa s ním, kde môže robiť neporiadok a kde musí vždy udržiavať čistotu. Spoločne sa dohodnite, ktoré miesta to budú, aby mal pocit, že aj on mal rozhodovacie právo. Takto obaja zistíte, že vzťah najlepšie funguje vtedy, ak sa obaja snažia ulahodiť tomu druhému.

7. Dajte mu šancu

Opýtajte sa ho, či máte nejaký zlozvyk, ktorý ho privádza do šialenstva. Takto mu dáte najavo, že aj Vy ste ochotná zmeniť sa, urobiť niečo pre vylepšenie Vášho vzťahu. Keď bude vidieť, že sa chcete zmeniť Vy, bude sa snažiť aj on. Pozor však aby to nevyzeralo tak, že len Vy sa neustále prispôsobujete jemu, ale aj opačne. Opýtajte sa samej seba: ako často kritizujete svojho partnera? Ak od Vás počúva kritiku a pripomienky príliš často, ako môže mať motiváciu zlepšiť sa? Zmeňte stratégiu – začnite ho chváliť. Povedzte, že Vám úžasne masíruje chrbát, že má perfektný zmysel pre organizáciu atď. Bude mať chuť a dôvod snažiť sa robiť pre Vás to najlepšie. Veď ktorý muž nemá rád pochvalu od ženy? J  Rovnako ho pochváľte aj za tú najmenšiu vec, ktorú spraví v domácnosti. Uvidíte, že ich začne robiť viac a častejšie.

8. Čakajte

Je to jedna z najdrsnejších taktík, ale zvyčajne veľmi dobre pomáha.

Spočíva v tom, že nebudete po svojom partnerovi nič upratovať. Nechajte mu na zemi špinavé ponožky, neumývajte mu topánky, neperte jeho trenky, nevyhadzujte po ňom prázdne plechovky atď. Maximálne mu ich zhrňte na jedno miesto. Akonáhle nebude mať v zásuvke žiadne čisté ponožky, spamätá sa a dá si ich oprať. Keď si oblečie pokrčenú košeľu, uvedomí si, že existuje aj žehlička. Keď sa spýta, prečo nemá nič opraté a ožehlené, povedzte mu, že preto, lebo nedodržal svoju časť dohody. Neupratoval po sebe tak, ako sľúbil.  Ak sa ale Váš partner ani po dlhej dobe nezbadá a Vy budete stále obchádať jeho špinavé prádlo, pričom jemu to vôbec nebude vadiť, povedzte mu, že už to takto ďalej nejde. Otvorene sa priznajte, že Vám to vo vzťahu veľmi vadí a že to musíte raz a navždy vyriešiť.

9. Nebuďte detinská

A to za žiadnych okolností. Aj keď vidíte, že Váš partner nerobí vôbec žiadne pokroky a neporiadok sa stále zväčšuje, ignorujte to. Ak by ste začali robiť hysterické scény, viac si tým uškodíte ako pomôžete. Takéto “detinské” reakcie naozaj nevedú k žiadnemu rozumnému riešeniu.

10. A napokon…

Pamätajte na to, že nikto z nás nie je dokonalý. Každý má v živote oblasť, v ktorej je “ako doma”, má v nej poriadok a prehľad. Ale každý z nás má aj svoju achillovu pätu – niečo, v čom sa nevyznáme, v čom sme neporiadni. Úprimne sa preto s partnerom porozprávajte o tom, čo komu z Vás ide a čo nie a dohodnite sa, ako sa to budete snažiť zlepšiť. Ak viete, že niečo Vám nikdy nepôjde (napríklad byť dochvíľny), dohodnite sa, že to jednoducho budete tolerovať a už to nikdy viac nevyťahujte a nevyčítajte si to. Aj taká môže byť obeta za Váš dobrý vzťah.

Vedzte, že schopnosť organizovať chod domácnosti má každý z nás vrodenú. Samozrejme, každý ju má vyvinutú inak – niekto silnejšie, niekto slabšie. Ak chcete, aby Váš vzťah fungoval aj s “muchami”, ktoré Vy a Váš partner máte, skúste sa riadiť týmto prirovaním:

Ak by loď riadil iba jeden z partnerov, je pravdepodobnejšie, že sa potopí, ako keď ju riadia obaja spolu ako tím.

Zdroj: Viva, časopis o zdravom životnom štýle