V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Koľko spánku potrebujú vaše deti?

Často sa znepokojujete, či majú vaše deti dostatok spánku? Koľko času by mali naozaj stráviť v posteli? A čo je ešte normálne, keď ide o návyky detí rôzneho veku? Zhromaždili sme presné a osvedčené informácie, ktoré by vám mali pomôcť urobiť správne rozhodnutia.

Často sa znepokojujete, či majú vaše deti dostatok spánku? Koľko času by mali naozaj stráviť v posteli? A čo je ešte normálne, keď ide o návyky detí rôzneho veku? Zhromaždili sme presné a osvedčené informácie, ktoré by vám mali pomôcť urobiť správne rozhodnutia.

 

Deti od 1 - 4 týždňov: 15 - 18 hodín spánku denne

Novorodenci zvyčajne spia aspoň 15 až 18 hodín denne, ale príliš sa netešte. Spia totiž v krátkych 1-2 hodinových intervaloch. To nie je najlepšia správa pre váš sladký odpočinok, ale táto fáza nebude trvať dlho.

Nezabudnite, že predčasne narodené deti majú tendenciu spať o niečo dlhšie a tie, ktoré majú problémy s kolikou, sa môžu častejšie prebúdzať. V každom prípade ich spánok nebude zapadať do žiadneho konkrétneho vzorca, keďže novorodenci ešte nemajú svoje biologické hodiny. To znamená, že deň a noc budú podstate tým istým, aspoň čo sa spánku týka.

 

Deti od 1 - 4 mesiacov: 14 - 15 hodín spánku denne

V tomto období sa vaše dieťa začne stabilizovať, takže rozdiel medzi dňom a nocou sa stáva jasnejší. Pravdepodobne si začnete všímať pravidelnosť spánku. A čo je najlepšie zo všetkého, jeho trvanie sa môže trochu predĺžiť – ak budete mať šťastie, možno bude vaše dieťa spať aj 6 hodín v kuse.

 

Deti od 4 - 12 mesiacov: 12 - 15 hodín spánku denne

Ideálny spánok v tomto veku predstavuje asi 15 hodín, to sa však stane len zriedka. Ak vaše dieťa dokáže spať len 12 hodín, je to úplne v poriadku. Kľúčovou vecou je stanoviť si niektoré zdravé spánkové návyky, čo bude každým dňom jednoduchšie, ako vaše dieťa rastie a začne tomu viac rozumieť.

Deti sú schopné prespať celú noc zhruba od 6-tich mesiacov, ale neľakajte sa, ak k tomu nedôjde. Keď má však váš potomok počas noci problémy so spánkom, možno by ste sa mali zamyslieť nad tým, koľkokrát si zdriemne počas dňa. Optimálny počet pre deti mladšie ako 6 mesiacov je trikrát, ale keď sú staršie, dvakrát denne je viac než dosť.

 

Deti od 1 - 3 rokov: 12 - 14 hodín spánku denne

Batoľatá potrebujú asi 14 hodín spánku denne, ale obvykle spia len 10 hodín. Ak je to možné, pokúste sa do rozvrhu svojho dieťaťa ešte pár hodín vtlačiť. Znížte počet denných “šlofíkov”. V tomto období musí stačiť jedno zdriemnutie.

Ako vaše dieťa rastie a približuje sa k tretiemu roku, stále potrebuje spať aj cez deň, ale pravdepodobne to bude kratší spánok. Môže sa pohybovať v rozmedzí od jednej do troch hodín, no s pribúdajúcimi mesiacmi sa tento čas skracuje.

V tomto období by ste mali mať len menšie, alebo žiadne problémy s nočným spánkom. Batoľatá zvyčajne zaspávajú medzi 7. a 9. hodinou večer a vstávajú medzi 6. a 8. hodinou ráno.

 

Deti od 3 - 6 rokov: 10 - 12 hodín spánku denne

Toto je obdobie, kedy sa denné “šlofíky” končia. Kým dieťa vo veku 3 rokov ich ešte stále môže potrebovať, táto potreba pravdepodobne skončí s príchodom 5-tich rokov. Len sa uistite, že má vaše dieťa dostatok spánku počas noci a všetko bude v poriadku.

Ďalšia dobrá správa: akékoľvek problémy, ktoré ste mali so spánkom vášho dieťaťa, by mali teraz zmiznúť. A keď ste mali šťastie a doteraz ste žiadnym komplikáciám so spánkom svojho potomka čeliť nemuseli, môžete si vydýchnuť – nie je veľmi pravdepodobné, že by sa nejaké mali vyskytnúť po dosiahnutí troch rokov.

 

Deti od 7 - 12 rokov: 10 - 11 hodín spánku denne

Aj keď priemerná dĺžka spánku detí v tomto veku je zvyčajne 9 hodín, mali by ste sa pokúsiť, aby vaše dieťa spalo aspoň 10 hodín. Toto docielite čoraz ťažšie vzhľadom na rozličné aktivity potomka, ale stále sa to dá dosiahnuť.

Keď deti dovŕšia 12 rokov, mení sa aj potreba ich spánku. Niektorí potrebujú rovnaké množstvo spánku ako dospelí (8-9 hodín), zatiaľ čo iní dospievajúci potrebujú oveľa viac spánku. Neexistuje tu všeobecné pravidlo, najlepšie je počúvať svojich tínedžerov a ich potreby.