V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Majú Vaše deti dostatok spánku?

Nie ste si istí, či spia Vaše deti dostatočne? Tu je pár signálov, podľa ktorých to môžete zistiť...  

Viete, aké to je, keď sa dobre nevyspíte – ste mrzutí, unavení a neviete sa na nič sústrediť. No bez ohľadu na to, ako je Vám, Vaše deti sa pri chýbajúcom odpočinku cítia ešte horšie. Nie ste si istí, či spia dostatočne? Tu je pár signálov, podľa ktorých to môžete zistiť...  

Majú problémy ráno vstať

Možno si myslíte, že je to úplne normálne – koniec koncov, kto má rád ranné vstávanie? V každom prípade však existuje rozdiel medzi tým, keď niekto nie je ranné vtáča a tým, keď trpí akútnym nedostatkom spánku. Na prvý pohľad to možno viditeľné nie je, ale pri troche skúmania by ste nemali mať problém určiť, o čo v skutočnosti ide.    

Skúste deti poslať do postele o trochu skôr – jedna hodinka by mala stačiť. Ak spozorujete, že im ranné vstávanie robí menšie problémy, pravdepodobne im predtým spánok chýbal.

Sú podráždené

Tak ako u dospelých, podráždené správanie je u detí často signálom nedostatku spánku. Sú vrtošivé, ľahko sa rozčúlia a chýba im trpezlivosť – rovnako ako u Vás, keď bola predošlá noc nejaká prikrátka! Podráždené reakcie sú často pripisované rôznym poruchám – takže skôr, než začnete robiť akékoľvek závery, nechajte drobcov najprv poriadne sa vyspať.  

Dobre odpočinuté deti sú uvoľnenejšie, trpezlivejšie a menej precitlivené, preto sa postarajte, aby mali aspoň hodinku spánku navyše. Dokáže to významne zlepšiť kvalitu ich života – a následne aj toho Vášho.  

Sú prehnane emotívne a citlivé

Niektorí drobci sú citlivejší než ostatní, to je pravda – ak sa Vám však zdá, že sú Vaše deti chúlostivé až príliš, možno sa to dá zmeniť tým, že ich jednoducho pošlete skôr do postele. Je to rovnaký princíp ako pri podráždenosti – ak si v noci dobre neodpočinieme, necítime sa dobre a preto často prehnane reagujeme aj na úplné maličkosti. 

Ak máte dojem, že Vaše deti nejako nie sú vo svojej koži, možno postačí jednoduchá zmena ich harmonogramu. Pamätajte, že okrem kvantity je dôležitá aj kvalita odpočinku – plytký, zlý spánok je častou príčinou precitlivených reakcií Vašich potomkov.   

Sú hyperaktívne

Na prvé počutie to možno nedáva zmysel, ale aj hyperaktivita môže byť príznakom nedostatku spánku. Bez ohľadu na to, že po prebdenej noci zvyčajne príliš veľa energie nemáme, hyperaktivita býva spôsobom, ako sa s tým organizmus usiluje vysporiadať. Najmä u detí sa nekvalitný spánok neraz prejaví práve takto, aby telo dokázalo zvládnuť nastávajúci deň.  

Kľúčom k vyriešeniu tohto problému je poslať ratolesti do postele dostatočne skoro – po dosiahnutí istého bodu už totiž pre ne bude ťažké usnúť. Čím viac sú unavené, tým budú nabudenejšie – a čoskoro môžete uviaznuť v bludnom kruhu, z ktorého sa nebudete vedieť dostať.

Majú problémy v škole

Všetci máme svoje silné a slabé stránky, takže je úplne normálne, že Vášmu dieťaťu niektoré predmety idú a s inými troška bojuje. Ak má však problémy s každým jedným učivom a zdá sa Vám, že v skutočnosti ani nesleduje, čo sa v škole deje, možno by ste mali pátrať po príčine tohto stavu hlbšie.

Nedostatok záujmu o školu môže byť len dôsledkom zlého sústredenia – a ťažkosti s koncentráciou zasa neraz spôsobuje práve chýbajúci spánok. Skôr než sa začnete domnievať, že Vaše ratolesti potrebujú pomáhať s domácimi úlohami, najprv sa ubezpečte, že sa každú noc poriadne vyspia. Budete prekvapení, koľko vecí dokáže takáto jednoduchá zmena zlepšiť.

Nedokážu cez deň ostať hore

Toto je jasný signál, že Vaši potomkovia potrebujú viac spánku. Nanešťastie, často ho prehliadame. Všímajte si, či deti nemajú problém ostať v priebehu dňa hore, ale nesústreďte sa len na zjavné príznaky. Zaspávajú pri ceste autom, sledovaní televízie alebo čítaní? Všetko sú to znamenia, že potrebujú v noci odpočívať dlhšie.

Krátke „šlofíky“ počas dňa však určite nie sú najlepším spôsobom, ako tento problém vyriešiť. Ak sú Vaše deti ešte veľmi mladé, denné zdriemnutia sú v poriadku. Pri starších sa však radšej uistite, že majú dostatok neprerušovaného spánku v noci, aby nemuseli vyspávať cez deň.

 

Zariaďujete detskú izbičku? U nás nájdete detské matrace, matrace pre väčších a ďalšie doplnky.