V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Mýty a pravdy o sexe

Je ťažké presne stanoviť, čo je v sexe normálne a čo sa už považuje za problém alebo poruchu. Sexualitu totiž do značnej miery ovplyvňuje morálka, vierovyznanie, tradície, rôzne tabu a podobné okolnosti. Preto je sexualita stále v zajatí mnohých mýtov založených na tradíci a zvyklostiach jednotlivých krajín.

Je ťažké presne stanoviť, čo je v sexe normálne a čo sa už považuje za problém alebo poruchu. Sexualitu totiž do značnej miery ovplyvňuje morálka, vierovyznanie, tradície, rôzne tabu a podobné okolnosti. Na túto tému sa robilo len zopár výskumov a nenapísalo sa o nej veľa kníh. Preto je sexualita stále v zajatí mnohých mýtov založených na tradíciách a zvyklostiach jednotlivých krajín. Naše vnímanie sexu výrazne ovplyvňujú aj médiá a to, čo sme počuli od iných ľudí. Pozrime sa teda na niektoré z mýtov a právd týkajúcich sa sexu.

 

1.Zosobášené páry sa milujú veľmi často: faktom je, že manželia si užívajú sex v priemere 56-krát za rok.

2.“Skutočný muž” je vždy pripravený na sex, má dlhú erekciu a jeho mužnosť je tvrdá ako oceľ: výskumy ukázali, že viac ako 50% mužov vo veku 40 až 70 rokov má problémy s erekciou.

3.“Skutočný muž” sa vždy zaujímal o to, či jeho žena dosiahla orgazmus a či jej sex prináša radosť – dokonca aj v dobách, kedy bol sex určený len na plodenie detí. Nie je to pravda. Muži sa o pocity ženy pri milovaní a o to, aby svoju partnerku priviedli k vyvrcholeniu začali zaujímať až v 60-tych rokoch 20. storočia.

Keď sa rozšírili mnohé formy antikoncepcie a stali sa pre ženy pomerne ľahko dostupné a keď si ženy začali viac uvedomovať svoju individualitu, rozmnožovacia funkcia sexu sa dostala do úzadia. Prioritou v sexe sa stalo potešenie, radosť a užívanie si slastných pocitov s cieľom uspokojenia sexuálnych potrieb. 

4.V dnešnej dobe trvá sexuálny styk dlhšie ako to bolo v minulosti, navyše je intenzívnejší a vášnivejší. Faktom je, že podľa dostupných prieskumov z polovice 20. storočia 75% mužov dosiahlo vyvrcholenie po 2 minútach alebo aj skôr. Dĺžka sexuálneho styku a čas, za ktorý dôjde k vyvrcholeniu sa začal klinicky skúmať len pred 20-timi rokmi. 5.Väčšina žien dosiahne orgazmus počas milovania: pravdou je, že viac ako 40% žien nedosiahne vyvrcholenie počas styku, ale až po tom, ako vyvrcholí partner a následne sa postará o vyvrcholenie ženy.

6.Hoci väčšina ľudí už neverí, že sex je určený len na plodenie detí, mnohí z nás o ňom majú stále pokrivenú mienku. Myslia si, že sex má byť taký, aký sa prezentuje v médiách – na obrázkoch alebo vo videách. Tu však sex nie je zobrazovaný reálne – výkony hercov v erotických filmoch sú v skutočnosti nezrealizovateľné a nemožné.

Sexsi vždy vyžaduje úplnú dôveru a odovzdanie oboch partnerov. Len vtedy môže dôjsť aj k duševnému uspokojenie, nielen k uspokojeniu fyzických potrieb. Problémy súvisiace so sexom v nás často vyvolávajú depresie a stres, pocity hanby, viny a podobné negatívne emócie. Riešenie takýchto problémov si preto vždy vyžaduje pomoc profesionálneho psychológa alebo sexuológa. Liečba liekmi má byť len podporná a dočasná.