V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Naozaj potrebujú ženy viac spánku ako muži?

Hovorí sa, že ženy sú v toľkých veciach lepšie než muži... vedia robiť viac vecí naraz, sú empatickejšie a dokážu priviesť na svet nového človeka. Ale je pravda aj to, že potrebujú viac spánku ako muži? A je táto potreba prejavom ich slabosti – alebo možno len ďalší dôkaz toho, že niečo robia lepšie ako chlapi?

Kto spí u Vás doma viac?

Čo sa týka Vás a Vášho partnera, kto spí radšej? Mnohé páry sa kvôli tomu neustále doťahujú, hlavne vtedy, keď majú malé dieťa. To totiž znamená, že jeden z nich musí pravidelne vstávať, zatiaľ čo ten druhý si môže naďalej driemať vo svojej vyhriatej, útulnej posteli.

Ukazuje sa však, že potreba spánku je viac než len individuálna potreba alebo zvyk. Takže keď začnete nabudúce obviňovať svojho partnera preto, že chrápe viac, ako si želáte, vezmite do úvahy aj to, že to nemusí byť jeho chyba, ale dôsledok jeho pohlavia...…

Takže ako to je – naozaj ženy potrebujú viac spánku?

Zdá sa, že je to tak! Nedávna štúdia, do ktorej bolo zapojených 210 mužov a žien ukázala, že ženy si naozaj potrebujú pospať trochu dlhšie než muži, aby boli úplne oddýchnuté. Rozdiel je však malý: väčšine žien stačilo spať o 20 minút dlhšie ako priemernému chlapovi, no u niektorých dám to bola oveľa dlhšia doba.

A prečo je to tak?

Dámy, ten dôvod sa Vám bude páčiť. Viac spánku nepotrebujú ženy preto, lebo by boli slabším pohlavím, ale preto, že ich mozog potrebuje viac odpočívať. Nie je to ešte dostatočne dobre vysvetlené? Nuž tak Vám prezradíme, že ženský mozog potrebuje viac spánku, lebo je počas dňa aktívnejší. Teraz to už znie ako dobré vysvetlenie, však? 

Vedcom sa podarilo dokázať, že nakoľko je ženský mozog počas dňa aktívnejší, potrebuje aj v noci viac času na regeneráciu. Jedným z dôvodov, ktorý sa za tým skrýva, je práve schopnosť žien robiť viac vecí naraz; šetrí im to veľa času, ale zároveň poriadne „žmýka“ mozog, takže ten si potom v noci potrebuje doplniť vyčerpanú energiu.

Ďalší fakt, na ktorý výskum upozorňuje, je, že priemerný ženský mozog je komplexnejší než priemerný mužský; jednoducho je poprepájaný inak a preto aj potrebuje viac času na relax, aby sa opäť dostal do formy.

Čo sa stane, keď ženy nespia dostatočne dlho?

Ženy, ktoré nemajú počas noci dostatok kvalitného spánku, často postihujú mnohé nepríjemné príznaky ako vysoké percento psychickej úzkosti a výrazné pocity nepohodlia, depresie a hnevu.

Možno si poviete: to tak máme všetci. Áno, ani muži ani ženy sa necítia v pohode, ak nie sú dobre vyspatí. Výskumy však potvrdili, že muži nepociťujú tieto nepríjemné dôsledky nedostatočného spánku tak často ako nežnejšie pohlavie.

Je potrebné vysvetliť, čo to znamená v praxi?

Ženy by mali byť tými osobami, ktoré u Vás doma spávajú viac – je to jednoduché ako facka. Pokiaľ si ako žena nie ste istá, ako dosiahnuť tento cieľ, alebo ak ste muž, ktorý by chcel svojej drahej polovičke pomôcť docieliť to, máme pre Vás niekoľko excelentných tipov.

Uistite sa, že je teplota v spálni správna

Udržiavanie správnej teploty v spálni je dôležité pre obe pohlavia, ale u žien to má mimoriadnu dôležitosť. Vzhľadom na ich cyklus sa môže počas mesiaca ich potreba mať teplejšie alebo chladnejšie prostredie meniť, takže je dôležité zodpovedajúcim spôsobom nastaviť požadovanú teplotu.

Nezabudnite si pred spaním odpočinúť

Stres je častou príčinou zlého spánku a u žien, ktoré majú tendenciu o všetkom viac premýšľať, môže mať obzvlášť devastačné účinky. Najmä v období pred menštruáciou a po nej sa stres na ženách prejavuje intenzívnejšie a depresívnejšie, preto je dôležité v tomto čase venovať mimoriadnu pozornosť relaxačným technikám.

Dbajte na to, aby ste si našli pohodlnú polohu na spanie

Keď ste boli mladší, pravdepodobne ste nemali problém zaspať hocikedy a hocikedy, ale s pribúdajúcimi rokmi sa Vaša spánková poloha stáva čoraz dôležitejšou. Uistite sa, že máte dobrý matracvankúš – teda že sa prispôsobujú Vášmu telu a spánkovej polohe. Taktiež si neváhajte počas menštruácie vyrobiť extra pohodlie – ležte tak, aby Vám čo najviac povolili kŕče a bolesti v oblasti brucha.