V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Nástrahy spánkového apnoe

Vedeli ste, že priemerný človek počas svojho života prespí 200 000 hodín? V skutočnosti to ani nie je prekvapenie, pretože spánok je jedným z najdôležitejších procesov v ľudskom tele. Bohužiaľ však existujú mnohé zdravotné problémy, ktoré zabraňujú spánku alebo ho robia menej účinným.

Vedeli ste, že priemerný človek počas svojho života prespí 200 000 hodín? V skutočnosti to ani nie je prekvapenie, pretože spánok je jedným z najdôležitejších procesov v ľudskom tele. Bohužiaľ však existujú mnohé zdravotné problémy, ktoré zabraňujú spánku alebo ho robia menej účinným. Spánkové apnoe je jednou z najbežnejších porúch spánku a taktiež aj jednou z najnepríjemnejších. Chcete o ňom vedieť viac? My vieme toto...

 

Čo je spánkové apnoe?

Spánkové apnoe je veľmi bežnou poruchou spánku, ktorá spôsobuje narušenie dýchania počas spánku. Plytké nádychy, nepravidelné dýchanie alebo prestávky v dýchaní sa môžu opakovať viac ako 30-krát za hodinu, čo zo spánkového apnoe robí pomerne nebezpečnú zdravotnú záležitosť. Jedným z najväčších problémov pri spánkovom apnoe je to, že často zostane nediagnostikované – dokonca aj od lekárov. Preto by o ňom mali byť všetci informovaní, pretože to, že o spánkovom apnoe budete vedieť, Vám jedného dňa môže zachrániť zdravie.

 

Diagnóza

Primárnym dôsledkom spánkového apnoe sú problémy s dýchaním počas spánku, ktoré sa spozorujú extrémne ťažko, pretože.. nuž, pretože sa vyskytujú počas spánku! Ľudia so spánkovým apnoe iba veľmi zriedka vedia o svojej chorobe, pretože nevedia o problémoch s dýchaním ani keď sa ráno prebudia. Existujú tri rôzne druhy spánkového apnoe: centrálne, obštrukčné a zmiešané. Najlepšie je nechať diagnózu na medicínskeho profesionála.

 

Symptómy

Symptómy spánkového apnoe sú: hlasné chrápanie, boľavé alebo suché hrdlo ráno, časté prebúdzanie sa, ospalosť počas dňa, nedostatok energie, ranné bolesti hlavy, zábudlivosť, problémy s koncentráciou, zmeny nálady a znížené libido. Ako sme už spomínali vyššie, je takmer nemožné, aby ste sami sebe diagnostikovali spánkové apnoe, preto sa uistite, že ostatní členovia rodiny budú dávať pozor na prípadné náznaky problémov. Vy by ste, samozrejme, mali to isté spraviť pre nich.

 

Rizikové skupiny

Výsledky výskumu ukazujú, že približne 6 až 7 % populácie trpí spánkovým apnoe. Inak povedané, znamená to, že priemerne jeden zo šestnástich ľudí na svete čelí nebezpečenstvám tejto nepríjemnej poruchy spánku. Spánkové apnoe môže ublížiť mužom aj ženám, dospelým aj deťom, ľuďom všetkých rás, avšak existujú určité skupiny ľudí, ktorí majú väčšiu šancu dostať túto chorobu. Ak ste muž, starší ako 40 rokov a máte nadváhu, určite je pravdepodobnejšie, že budete čeliť tejto nepríjemnej chorobe.

 

Možné následky

Nežartovali sme, keď sme napísali, že spánkové apnoe je jednou z najnebezpečnejších porúch spánku. Medzi možné následky neliečeného spánkového apnoe patria: zvýšené riziko cukrovky, vysoký krvný tlak, choroby srdca a obezita, navyše aj zvýšená šanca nehôd v súvislosti s prácou alebo dopravných nehôd. Neznie to moc príjemne, však?

 

Čo môžem urobiť?

Keďže hovoríme o veľmi závažnom zdravotnom stave, dobrým nápadom bude  návšteva lekára – teda ak si myslíte, že na apnoe trpíte. Existuje však aj niekoľko vecí, ktoré pri riešení tohto problému môžete urobiť aj sami.

 

Liečba

Medivínska liečba spánkového apnoe zahŕňa špeciálne zariadenie CPAP, ktoré udržuje dýchacie cesty pacienta otvorené pomocou tlakového vzduchu, lieky (hoci s veľmi obmedzenými účinkami), orálne prístroje alebo chirurgický zákrok.

 

Svojpomocne

Taktiež existuje množstvo vecí, ktorými sami môžete pomôcť zmierniť symptómy alebo znížiť riziko, že niekedy budete touto chorobou trpieť. Vyhnite sa prehnanej konzumácii alkoholu a nadmernému užívaniu liekov na spanie alebo sedatív. Takisto sa uistite, že podmienky na spanie vo Vašej spálni sú najlepšie, ako je len možné – dostatok čerstvého vzduchu, čistota a dobrý matrac.