V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Pomoc! Môj kamoš si našiel otrasnú frajerku!

Váš najlepší kamarát si našial novú priateľku. Je to však nemilosrdná fúria, ktorá ním manipuluje, privlastňuje si ho a tak vážne ohrozuje Vaše priateľstvo! Prečítajte si, čo by ste v takomto prípade mali robiť a do akej miery by ste do toho mali zasahovať, aby zároveň neutrpela Vaša dôstojnosť.

Nuž, stalo sa…

Váš najlepší kamarát z detstva, zo školy alebo jednoducho z minulosti si našiel novú priateľku.  A nie je to hocijaká priateľka, je to “tá pravá”! Samozrejme, on je o tom presvedčený… V skutočnosti je to dievča úplne iné, ako ho vidí Váš kamarát. Je lenivá, nechce sa jej chodiť do práce, nevarí, nežehlí, odmieta robiť bežné domáce práce; všetko to za ňu robí Váš kamoš a samozrejme pritom ešte zarába, aby ju mohol aj finančne podporovať.

Víkend v Paríži, kabelka Gucci, nový LCD televízor – to je len niečo z toho, čo si slečna dokonalá želá.

 

Navyše považuje za samozrejmé, že jej priateľ jej bude absolútne oddaný a celý svoj časový hramonogram si každý deň prispôsobí podľa nej. Nemá odvahu dvíhať Vám telefón a keď sa náhodou stretnete v meste, nikdy nemá čas na kávu. Je čoraz evidentnejšie, že Váš kamoš sa dostal do pazúrov manipulátorky, ktorá ho dostala pod papuču.

 

Ako reagovať a oplatí sa snažiť o zachovanie kamarátstva?

Žiadne neplnánované útoky

Najskôr si musíte uvedomiť, že Váš kamoš je totálne zaľúbený a má nasadené ružové okuliare, takže všetko sa mu zdá oveľa krajšie ako to v skutočnosti je. Ak chcete, aby pristál opäť nohami na zem a začal rozmýšľať realisticky, musíte na to použiť dobrú taktiku – v opačnom prípade mu veľmi ublížite. Musíte si byť vedomí toho, že riskujete Vaše priateľstvo!

Ak ho niekde zachytíte samého a hneď na neho spustíte spŕšku kritiky na novú priateľku, vymenujete všetky jej negatíva a slabosti, bude najskôr zmätený. A potom sa pravdepdoobne otočí na päte a bez slova od Vás odíde. Čo si o sebe myslíte, keď mu chcete zasahovať do života a ničiť šťastie, ktoré on práve prežíva?! Veď na to čakal dlhú dobu a Vy, namiesto toho, aby ste sa tešili s ním, kritizujete jeho lásku! A viete čo? Má pravdu!

Preto musíte postupovať takticky, nikdy nie impulzívne a nikdy nepovedzte všetko, čo máte na duši. Je to istým spôsobom vojna, v ktorej žiadne ľahkovážne útoky nezostanú bez následkov.

Ignorácia

Najjednoduchší spôsob je všetko ignorovať. Koniec koncov, je to jeho život a ak sa jemu páči takýto vzťah, Vy to musíte brať ako fakt. Evidentne sa v novom vzťahu cíti dobre a je šťastný. Musíte si uvedomiť, že každý z nás má iné túžby, predstavy a chute a možno je toto dievča naozaj presne také, o akom Váš kamarát celý život sníval.

Každý z nás sa v živote dostane do štádia, kedy narazí na svoju osudovú lásku – a ak je táto slečna pre neho tá pravá, musíte sa stiahnuť.

“Ži a nechaj žiť.”

Je to skutočné priateľstvo?

Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť zo spomínaného príslovia – že nenecháte tento vzťah žiť – musíte najskôr dôkladne popremýšľať o Vašom kamarátstve. Je skutočné a pevné? Je to naozajstné priateľstvo, ak ho dokáže narušiť nejaká cudzia slečna?

Na priateľstvo treba dvoch – ak ho chcete zachrániť a udržať iba Vy, je vopred jasné, že túto bitku prehráte. Zvážte preto všetky svoje možnosti (ako dlho ste už priatelia, čo všetko ste spolu zažili…) a ak si budete 100% istí, že Vaše priateľstvo je skutočné a stojí za to bojovať oň, pustite sa do boja.

Využite jeho slabosti

Keďže Vaše priateľstvo trvá dlhšie ako ich nový vzťah, máte výhodu, pretože lepšie poznáte svojho kamaráta, viete o jeho slabostiach, prioritách, túžbach. Preto to všetko môžete využiť vo svoj prospech.

Napríklad, ak viete, že Váš kamarát veľmi rád cvičí, ale jeho frajerka to vôbec nemá rada, zavolajte ho ísť si spolu zabehať alebo zaplávať. Keďže rád športuje, Vašu ponuku asi neodmietne. Takto získate čas a budete si môcť opäť vychutnať staré kamarátske časy.

Rovnakú taktiku môžete zvoliť aj s obedom – mnohé ženy sú vyberavé a náročné a nemajú rady mexickú alebo čínsku kuchyňu. Váš kamoš si však rád pochutí práve na takejto strave. Tak ho pozvite na obed a rozprávajte sa o tom, čo má rád, čo ho baví. Možno si uvedomí, že s frajerkou sa o takýchto veciach vôbec baviť nemôže...

Úprimne, ale opatrne

Ak zlyhajú všetky spomínané taktiky, máte ešte poslednú možnosť a tou je úprimný rozhovor. Je to najlepšia cesta – hoci vystavujete Vaše kamarátstvo celkom veľkému riziku, ale aspoň narovinu poviete, čo máte na srdci.

Zdôrzanite mu, že navždy zostanete jeho kamarátom/kamarátkou, v dobrom aj v zlom a že sa môže VŽDY ozvať, lebo tu pre neho STÁLE budete. Rovnako ako on stál pri Vás pri rozchode, keď sa Vám nedarilo alebo ste jednoducho potrebovali skutočného priateľa.

Aj toto je súčasťou priateľstva – stáť pri človeku, ktorého máte úprimne radi aj vtedy, keď robí chybu alebo keď sa Vám nepáči, ako žije. Niekedy sa človek naozaj musí poučiť z vlastných chýb. A ak sa to opäť stane, pozvite ho na pivo a povzbuďte ho – ako vždy. Veď o tom je pravé priateľstvo.