V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Prekabáťte svoje biologické hodiny

Každý muž má vnútorné hodinky, ktoré rozhodujú, kedy je ten správny čas ísť spať a kedy vstávať. Po narodení sú nastavené na maximálny možný čas spánku a rokmi potrebuje Vaše telo menej spánku. Zistite ako najlepšie čeliť jednotlivým obdobiam.

Každý muž má vnútorné hodinky, ktoré rozhodujú, kedy je ten správny čas ísť spať a kedy vstávať. Po narodení sú nastavené na maximálny možný čas spánku a rokmi potrebuje Vaše telo menej spánku. Zistite ako najlepšie čeliť jednotlivým obdobiam.

V 20-tich

Experti hovoria, že optimálne je keď ľudia spia celých 9 hodín denne. A nie sedem alebo osem. Ale napríklad dvadsaťročný muž spí v priemere niečo menej ako 7 hodín za noc.

Keďže aj v 25-ke je dôležié dopriať si dostatočné množstvo spánku, snažte sa dosiahnuť magické číslo v podobe 9-tich hodín spánku.

  1. Aj keď to znie ako život v kláštore, snažte sa byť v posteli o 21:30. Pokiaľ to znie príliš odstrašujúco, urobte kompromis a dodržte tento čas aspoň každý druhý deň.
  2. Ak idete von, objednajte si posledný alkoholický nápoj 3 hodiny predtým ako pojdete spať. Týmto spôsobom môžete nechať telo stráviť veľké množstvo alkoholu predtým ako si pôjdete ľahnúť. A pokiaľ nemáte v krvi alkohol, vyspíte sa lepšie.
  3. Ak sa v priebehu týždňa budete držať vyššie spomenutých inštrukcií a máte chuť si počas víkendu pospať celé doobedie, pokúste sa tomu odolať. Vstávajte v rovnakú hodinu a Váš spánok bude v tú istú noc lepší.

V 30-tich a 40-tich

Aj keď ste pravdepodobne už obmedzili pitie a ponocovanie, vyskytujú sa ďaľšie veci, ktoré Vám kradnú spánok.

Muži medzi 30-kou a 40-kou strácaju až 82% hlbokého spánku.A je to práve hlboký spánok, počas ktorého sa Vaše telo regeneruje aby bolo zdravé a svieže.

  1. Muži v strednom veku majú príliš vysokú hladinu hormónu nazývaného kortizol, ktorý sa vylučuje pri strese a je jednou z hlavných príčin zlého spánku. To je dôvod, prečo by ste mali brať vitamín B5 pred spaním, keďže bojuje proti stresovým hormónom.
  2. Pokiaľ Vás v noci budia deti, snažte sa ich uložiť do postele. Ak majú deti v izbe televízor, urobte s tým niečo. Televízor priamo súvisí s poruchami spánku.
  3. Vyberte sa v popoludňajších hodinách na prechádzku. Vďaka tomu Vaša telesná teplota v priebehu najbližších hodín poklesne, čo vedie k pocitu ospalosti ešte predtým ako si pôjdete ľahnúť.

V 50-ke

Veľkým problémom u mužov v 50-ke je chronický nedostatok hlbokého spánku. Množstvo spánku u mužov po 50-ke každým rokom klesá. Okrem toho už hlboký spánok takmer vôbec nedosiahnu.

  1. Vedci zistili, že pitie športových nápojov obsahujúcich uhľohydráty, je priamo spojená so zníženou hladinou kortizolu v krvi. To je dôvod prečo je dobré spolu s takýmito nápojmi užívať vitamin B5 a to pol hodinu pred spaním.
  2. Skontrolujte Vaše lieky. Niektoré majú silný vplyv na bdelosť a vedú k nedostatku hlbokého spánku.
  3. Veľa mužov po 50-ke postretla takzvaná “spánková apnea”. Ide o problém kedy počas spánku dôjde k zastaveniu dýchania. Má to veľký vplyv na kvalitu spánku. Preto je dobré v takomto prípade navštíviť lekára.
  4. V tomto období sa často začínajú objavovať problémy s prostatou. Pokiaľ potrebujete ísť počas noci viac ako trikrát na toaletu, potom by ste mali navštíviť Vašeho lekára.

Aj keď sú to Vaše vnútorné hodiny, ktoré sa ako prvé zahrávajú s Vašim spánkom, môžete eliminovať aspoň vonkajšie faktory. Vyhrajte tento boj a budete opäť spať ako dieťa.