V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Rady, ako prekonať januárovú depresiu

Január prináša mnoho dôvodov na depresiu. Dni sú krátke a tmavé, máme veľmi málo slnka, niektorí si počas decembra vytvorili dlhy, ktoré teraz treba platiť a celkovo sa môže objaviť pocit, že všetko pekné je už za nami.

Poľavte zo svojich nárokov

Na prelome rokov máme vždy veľa rôznych očakávaní a nádejí. Všetci dúfame, že sa nám stane niečo, na čo už dlhý čas čakáme a zmení to náš život. Ale akonáhle začne január, zistíme, že všetko pokračuje v starých koľajách alebo niekedy ešte aj horšie. To v nás často vyvoláva zlú náladu a – začneme obviňovať samých seba.

Znížte preto svoje nároky a očakávania a nechajte veci plynúť. Samotný nový rok Vám neprinesie žiadnu výraznú zmenu – to si musíte uvedomiť. Zmeny a napredovanie záležia predovšetkým od Vás, tak zabudnite na pochmúrne myšlienky, zdvihnite hlavu a vykročte smelo za novým zajtrajškom.

 

Venujte sa svojim plánom

Ďalšia hrozivá vec, ktorú január prináša, je určitý pocit samoty a prázdna. V decembri ste mali pravdepodobne veľa rôznych povinností: nakupovanie darčekov, návštevy, vianočný večierok, novoročné oslavy – a keď to všetko prešlo, možno máte pocit, že nemáte čo robiť a Váš život je akýsi prázdny.

Nuž, v januári je všetko naozaj iné. Kalendár je prázdny, nikto Vás nikam nepozýva, ani v televízii už nedávajú taký pestrý a zaujímavý program. Toto všetko Vás môže priviesť k myšlienke, že život je zbytočný a nezmyselný. Ale najhoršie, čo môžete urobiť, je len tak čakať a dúfať, že sa veci samé od seba zmenia. Vezmite život do vlastných rúk a začnite si robiť plány do budúcnosti.

Zavolajte svojim priateľom, ktorých ste už dlho nevideli a pozvite ich na pohár vína. Zorganizujte večeru pre známych a kamarátov, navštívte príbuzných, ktorí bývajú ďaleko a nestretávate sa príliš často – možno ani na Vianoce ste s nimi neboli. Všetky tieto aktivity sú však len vo Vašich rukách a záleží iba na Vás, či niečo podniknete alebo budete opustene sedieť sami doma. Zachovajte sa rozumne, nájdite v sebe odvahu a horsa do práce!

 

Začnite si plánovať letnú dovolenku

Odborníci tvrdia, že plánovanie letnej dovolenky je jedným z najlepších spôsobov, ako zahnať zlú náladu a depku. Urobí Vás to šťastnejšími, naplní Vás to pozitívnou energiou a radostným očakávaním – a zároveň Vám to dá motiváciu a dôvod do budúcna, na ktorý sa môžete tešiť.

A hoci ešte ani netušíte, kam by ste v lete mohli ísť dovolenkovať, nie je žiadny dôvod, aby ste si už teraz nemohli začať prezerať ponuky cestovných agentúr alebo si vyhliadnite krajinu, do ktorej by ste sa radi vybrali. Začnite plánovať. Urobte si zoznam toho, čo by ste chceli vidieť a navštíviť, prezrite si ceny leteniek. Ak nechcete alebo nemôžete ísť na dlhú dovolenku, skúste si nájsť víkenový výlet alebo poznávací zájazd. Získate tak novú energiu a január prežijete vo väčšej pohode.

 

Urobte si kreatívny program

December je čas veselých osláv, preplnených stolov a dostatku alkoholu. Áno, môže sa zdať, že v januári Vám to chýba, ale vedzte, že aj január prináša zaujímavé možnosti a aktivity, ktoré Vás dokážu pobaviť a urobiť deň krajším – stačí len, ak im dáte šancu.

Dlhé zimné večery sú ideálne na zabalenie sa do deky, schúlenie sa na gauči a pozeranie filmov. Zimné, svieže dni, sú zase dobrou príležitosťou na pekné prechádzky v prírode. Cez upršané víkendy môžete čítať knihy a vychutnať si pri tom šálku horúcej čokolády alebo kakaa. Kedy inokedy si na to nájsť čas ak nie práve v januári?

 

Buďte fyzicky aktívni

Fyzická aktivita je vynikajúca cesta za pocitom šťastia – ale nepreháňajte to, najmä zo začiatku. Ak ste od prírody lenivý typ človeka a doteraz ste v živote neboli veľmi aktívni, príliš intenzívne cvičenie Vás môže zbytočne preťažiť. 

Ak ste začiatočníci v cvičení, vyberte si jednoduché a nenáročné cviky, ktoré ponaťahujú Vaše telo a zároveň Vám budú príjemné. Výlet do prírody, plaváreň, hodina pilates cvičenia – to sú len niektoré inšpirácie, ktoré Vám pomôžu cítiť sa lepšie.

 

Nebuďte na seba príliš tvrdý

Bolo toho na Vás v decembri akosi priveľa? Veľa kalórií, alkoholu a ešte ste sa takmer vrátili k fajčeniu? Áno, v januári sa snažíme zbaviť svojich zlozvykov – a aj to je dôvod, prečo je pre nás prvý mesiac roka niekedy ťažký.

Január – ako každý iný mesiac – tiež prináša svoje starosti, našimi predsavzatiami si ho však robíme ešte náročnejším. Ak sa rozhodnete začať zdravo stravovať, prestať fajčiť, piť menej alkoholu a ešte aj pravidelne cvičiť, je to síce obdivuhodné, ale pre Vaše telo to bude obrovský šok.

Aby ste si teda januárovú depku ešte viac nezhoršili, postupujte pomaly a s každou zmenou začínajte postupne.

Zistite, čo Vás v skutočnosti trápi

Na konci roka je ideálny čas, aby sme sa ohliadli za uplynulými 12 mesiacmi a zhodnotili ich. Ak to aj nespravíte vedome, vedzte, že vo Vašom podvedomí sa stále nachádzajú myšlienky a pocity, ktoré ste v uplynulom roku zažili. Ak nie ste spokojní s niektorou oblasťou svojho života, prejaví sa to aj na Vašej nálade.

Je úplne normálne, že sa v tomto ročnom období necítite najlepšie, ale namiesto toho, aby ste potláčali svoje negatívne myšlienky, mali by ste sa im pozrieť tvárou v tvár. Teraz je perfektný čas na to, aby ste zanalyzovali svoj život a zlepšili jeho kvalitu.

 

Naberte odvahu a urobte zmeny

Zistili ste, že Vaša zlá nálada na začiatku nového roka nie je len výsledkom januárovej depresie, ale že ste skutočne dlhodobo nespokojní so svojím životom? Nájdite odvahu a pustite sa do zmien – na to nikdy nie je neskoro!

Dobre porozmýšľajte, čo by ste skutočne chceli a stanovte si kroky, ktorými sa k svojim cieľom môžete dopracovať. Nepýtajte sa veľa – čím skôr začnete kráčať po novej ceste, tým rýchlejšie si nové zmeny osvojíte a zmeníte svoj život tak, ako ste chceli.