V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Ranné rituály, ktoré Vám zlepšia celý deň

Ako zvyčajne začínate svoj deň? A ako sa cítite počas prvých hodín po zobudení? Vedeli ste, že tieto dve veci spolu úzko súvisia a navzájom sa ovplyvňujú?

Snažte sa vyzerať čo najlepšie

Možno sa Vám to zdá na prvý pohľad nelogické a mimo témy, no opak je pravdou. Ak z domu vyjdete s upravenými vlasmi, pekne oblečení, navoňaní, budete sa už od rána cítiť dobre, spokojne, sebavedomo a budete mať dobrú náladu. A to je základom toho, aby ste svoj deň rozbehli v pohode. Skúste preto vstať o pár minút skôr a dopriať si čas na upravenie a skrášlenie svojho zovňajšku. Jednoznačne to stojí za to!

 

Myslite pozitívne

To ste už určite tisíckrát počuli, ale naozaj na tom niečo je. My ľudia sme extrémne citliví na pozitívne myšlienky a pocity. Skúste si ráno spomenúť na niečo príjemné – na to, čo ste v živote dosiahli, čo Vás teší, z čoho máte radosť a podobne. Takto do seba napumpujete pozitívnu energiu, s ktorou rozbehnete nový deň. Myslite na tie najdôležitejšie pozitívne veci, ktoré v živote máte – čím vzácnejšie a dôležitejšie pre Vás sú, tým väčšiu radosť Vám spomienka na ne vyvolá a o to viac dobrej nálady v sebe budete nosiť po celý deň.

 

Vypnite televíziu

Aj Vy patríte k tým, ktorí okamžite po prebudení zapínajú televíziu, aby si pozreli a vypočuli aktuálne správy? Možno Vás teší, že vidíte niekoho, kto musel vstať ešte skôr ako Vy J. Hlas, ktorý sa šíri z telky na Vás môže spočiatku pôsobiť upokojujúco a dodávať Vám určitý druh istoty, avšak behom niekoľkých minút úplne obsadí Vašu hlavu, myšlienky a pozornosť a vtiahne Vás do bežného sveta plného hluku, slov, informácií atď. Hneď zrána tak budete mať “plnú hlavu” niečoho, čo Vám prekazí možnosť rozmýšľať o sebe a v pokoji sa pripraviť do nového dňa. Takže: nezapínajte si ráno televízor, ale radšej sa sústreďte na seba. Zaspievajte si, rozprávajte sa sami so sebou – aj to pomáha!

 

Nech Vás zobudí príroda!

Desí Vás zvuk Vášho budíka a každé ráno, keď ho začujete, prežijete menší šok? Stačilo. Skúste sa zobúdzať “normálnejšie”. Zvoľte si jemnejšiu melódiu budíka, ktorá bude príjemná a nevydesí Vás. Hneď po prebudení by ste mali odtiahnuť závesy a žalúzie, aby sa do Vašej spálne dostalo čo najviac slnka alebo aspoň svetla (ak slniečko nesvieti). V obchodoch dostať kúpiť budík, ktorý nezobúdza zvukom, ale svetlom – možno by sa Vám to páčilo. Namiesto pípania začne v stanovenom čase postupne osvetľovať Vašu spálňu a Vy sa tak zobudíte akoby prirodzene do slnečného rána. Je tiež skvelé, ak sa hneď po zobudení započúvate do štebotu vtáčikov – to Vám tiež určite zlepší náladu.

 

Dajte si raňajky

Určite ste už počuli tisíckrát omieľanú vetu, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. A dodržiavate to? Väčšina z nás tvrdí, že ráno nám jesť nechutí, lebo náš žalúdok ešte spí a jediné, čo do seba vieme dostať je káva alebo čaj. Faktom však je, že ak odchádzame z domu bez raňajok, naša nálada veľmi rýchlo klesne na bod mrazu alebo aj do múnusu. Telo totiž pocíti nedostatok energie, produktivity, sily atď. Môžu sa dostaviť aj fyzické problémy ako bolesť hlavy, únava, malátnosť,nechuť do práce a podobne. A pritom stačí tak málo – naraňajkovať sa. Výhovorku, že Vám zrána nechutí, vymeňte sa pokus o to, aby ste sa naučili každé ráno zjesť aspoň niečo malé – je to o zvyku! A oplatí sa to – nielen, že budete mať zdravší životný štýl, ale aj Vaša nálada bude lepšia počas celého dňa.

                                 

Hýbte sa!

Všetci vieme, že fyzická aktivita má pozitívny vplyv na našu náladu. Avšak len poniektorí tento vzácny poznatok aj využívajú! Poznáte niekoho, kto cvičí každé ráno? Je takých málo… a je to škoda. Počas prvých dní, keď sa odhodláte začať deň cvičením, sa síce môžete cítiť ešte horšie, pretože telo na to nebude zvyknuté, ale už čoskoro sa všetko výrazne zmení k lepšiemu. Stačí zopár cvikov a Vaše ráno (a následne aj celý deň) bude vyzerať úplne inak ako doteraz. Začnite pomalými pohybmi, aby sa telo prebralo: skúste bicyklovanie v ľahu alebo si zatancujte na pesničku z rádia. Ak máte psíka – super! Ranné venčenie prospeje nielen jemu, ale aj Vášmu telu.  

                                 

Nevyhýbajte sa spoločnosti

Možno patíte k tým, ktorí by sa ráno najradšej zavreli vo svojej izbe, obliekli sa a potichúčkym nebadane vypadli z domu. Skúste to však inak – nevyhýbajte sa spoločnosti, svojim spolubývajúcim, rodine alebo partnerovi. Urobte si spoločné raňajky, porozprávajte sa, prezraďte, čo Vás v daný deň čaká. Ak začnete deň s niekým, koho máte radi, vyjdete z domu oveľa lepšie naladení, ako keby ste vstávali osamote.

 

A čo tak ranná manželská povinnosť?

Ruku na srdce – nie je super zobudiť sa vedľa svojej polovičky a dopriať si krásne milovanie? Týmto spôsobom zabijete dve muchy jednou ranou: rozhýbete svoje telo a pozitívne naladíte nielen seba, ale aj manžela/manželku. No a tie krásne pocity, ktoré pri tom zažijete, sa ani nedajú vyčísliť. Tak čo poviete, oplatí sa ráno vstať o trošku skôr?