V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Spánok – dojčatá a deti predškolského veku

Je to možno neuveriteľné, ale do dvoch rokov Vaše bábätko viac spí ako bdie. Dojčatá potrebujú priemerne 12 až 14 hodín spánku denne, ...

Nemajte však strach, ak si Vaše dieťatko počas dňa zdriemne menej ako sa odporúča (je to typické hlavne pre deti okolo 18 mesiacov), počas noci si to určite vynahradí.

Deti uspávajte krátko a zábavne

Kúpanie, čistenie zúbkov, čítanie knihy, počúvanie hudby a podobné aktivity sú bežne na programe toho, čo s deťmi robíme pred spaním. Pediatrička Mary Ann LoFrumento odporúča, aby sme všetky “povinnosti”, ktoré dieťa musí robiť pred spaním, zmenili na hru. Tak budú mať deti pocit, že robia niečo zaujímavé, čo ich baví a nie čosi, do čoho ich nútia rodičia. Rodičom, ktorých deti majú problém so zaspávaním, sa tiež odporúča, aby dbali na prísny a presný režim pred spaním. Dieťa musí mať rytmus, musí si zvyknúť na určitú rutinu, “zaspávací” rituál. Rituály pred spánkom by nemali trvať dlhšie ako 15 minút. To stačí na umytie, oblečenie pyžamka a prečítanie krátkej rozprávky.

Nastavte si hodinky

Je veľmi dôležité kontrolovať čas - presnú hodinu, kedy dieťa ide spať. Stanovte si presný čas, v ktorom sa začne zaspávací ritual. Dieťa ešte nepozná hodiny, nevie si to odsledovať samé, preto potrebuje Vás. Tiež každý deň záleží od jeho nálady a fyzického vyťaženia, o koľkej sa mu bude chcieť spinkať, čo môže spôsobiť nepravidelnosti – dajte ale na to pozor, je mimoriadne potrebné, aby dieťa pravidelne zaspávalo v rovnakom čase. Preto aj keď bude ešte “rozbláznené “, ale bude už jeho čas, snažte sa ho upokojiť a uložiť do postielky tak ako zvyčajne. Odporúča sa ukladať deti okolo 19:00 – 20:00.

Vzduch v miestnosti

Veľmi dôležitá vec, ktorá súvisí so spánkom Vašich detí je, že sa pred spaním musia cítiť pohodlne a príjemne. Je preto veľmi potrebné, aby aj teplota v miestnosti spľňala požiadavky na zdravý a kvalitný spánok. Pred spaním odporúčame dieťatko okúpať, miestnosť poriadne vyvetrať. Kým dieťa spí, je tiež dobré detskú izbičku schladiť – hlavne počas zimných mesiacov, keď sa aj v noci kúri.

Deti zobúdzajte v rovnakom čase

Budíček v rovnakom čase je takisto mimoriadne dôležitá vec. Pamätajte teda – zaspávanie a prebúdzanie sa v rovnakom čase je základom zdravého spánku Vášho dieťatka. Tolerancia je +/- 30 minút. Víkendy sú, samozrejme, výnimkou – vtedy väčšinou zostávame v posteli dlhšie. Práve víkendové rána sú ako stvorené na jemné maznanie sa a túlenie s Vašimi deťmi, doprajte im teda aj takýto prejav Vašej lásky a starostlivosti.