V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Aj toto na Vás striehne na dovolenke

Leto je ešte stále tu a mnohí sa až teraz chystajú na dovolenku.

Medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov patria prímorské lokality s krásnym azúrovým morom a bielymi plážami.

Hoci dovolenka by mala byť časom, kedy nič nerobíme, len oddychujeme a vychutnávame si slnečné lúče, sú veci, ktoré stále treba mať na rozume. Aj na dovolenke sa Vám totiž môže stať niekoľko nepríjemností. Prečítajte si o nich a dozviete sa, ako ich čo najlepšie vyriešiť, aby Váš oddych pokračoval bez problémov ďalej!

 

Lietadlo mešká

Každý, kto sa chystá dovolenkovať vo vzdialenejšej krajine, si na prepravu zvolí lietadlo. Ak však mešká, vie to poriadne pokaziť náladu. Hlavne ak musíte na ďalšom letisku prestupovať, ak máte malé deti, ktoré neobsedia alebo máte zarezervované ubytovanie na konkrétnu hodinu. Niekoľko hodinové meškanie lietadla a nervózne čakanie na letisku však patrí medzi tie nepríjemnosti, ktoré, žiaľ, nemôžete nijako ovplyvniť

Radšej prísť neskôr ako neprísť vôbec!

Ak Vaše lietadlo mešká, nemáte veľmi na výber. Buď budete nervózne nadávať alebo budete trpezlivo čakať a pokúsite sa skrátiť a spríjemniť si tento čas. Možno Vás uteší aspoň príslovie: “Lepšie je prísť neskôr, ako neprísť vôbec!” Nech teda radšej lietadlo dlhšie pripravujú na odlet, akoby sa Vám malo počas letu pokaziť, no nie?!

 

Stratila sa Vám batožina

Jedna z nepríjemností, ktoré Vás môžu postretnúť hneď na začiatku dovolenky je, že sa Vám na letisku stratí batožina. Stáva sa to často a je to v podstate veľmi bežná záležitosť. Zvyčajne sa Vaše kufre nájdu v priebehu niekoľkých hodín, ale môže sa stať, že prídu až na druhý deň alebo neprídu vôbec.

Je to veľmi nepríjemná situácia, nakoľko v batožine máte pravdepodobne všetky svoje veci. Jedna z núdzových možností, ako to vyriešiť je, že si rýchlo nakúpite aspoň niekoľko kúskov nového oblečenia. Potom Vám však na samotnú dovolenku zostane menšie “vreckové”.

Ak sa chcete strate batožiny a nepríjemným následkom vyhnúť, dodržiavajte nasledovné pravidlá:

  • Peniaze a cennosti majte vždy pri sebe, nenechávajte ich v batožine.
  • Svoju batožinu si označte nejakým viditeľným znakom, aby si ju nikto omylom nevzal. Napíšte na ňu štítok so svojím menom a adresou, aby Vám ju mohol personál letiska čím skôr doručiť alebo Vás kontaktovať.
  • Ideálne je mať pri sebe v príručnej batožine aspoň jedno náhradné tričko a nohavice.

Škaredé počasie

Zlé počasie vie poriadne pokaziť celú dovolenku. Ak sa vyberiete k moru, kde sa chcete kúpať a opaľovať a bude Vám 5 dní pršať, budú Vám z toho určite vlasy stáť dupkom. Keďže počasie je faktor, ktorý nemôžete absolútne nijako ovplyvniť, nebudete mať inú možnosť, než užitočne stráviť upršané dni.

Vyskúšajte rôzne hry

Toto Vás určite zblíži s Vašou polovičkou alebo rodinou či priateľmi, s ktorými ste na upršanej dovolenke. Vyskúšajte spoločenské hry a rôzne aktivity, pri ktorých Vám čas ubehne rýchlejšie a o svojich spolu-dovolenkároch zistíte viac ako ste vedeli doteraz.

Pivo zaháňa zlú náladu

Dať si dobré jedlo alebo dobrý nápoj – to naozaj dokáže zahnať zlú náladu. Ak ste na upršanej dovolenke s partiou, určite bude dobrý nápad trošku sa rozveseliť pivom alebo iným obľúbeným nápojom. Samozrejme, po pití nesadajte za volant!

 

Pokazený žalúdok

Dovolenku Vám môže pokaziť aj jedlo, ktoré Vám jednoducho “nesadne” a ohlási sa žalúdok. To posledné, čo chcete na dovolenke robiť, je objímať záchodovú misu, však?

Neskúšajte exotické jedlá

Maliby ste sa vyhnúť experimentovaniu s neznámou kuchyňou, obzvlášť ak dovolenkujete v exotickej krajine. Neodporúčame jesť jedlá pripravované priamo na ulici domácimi, ktorí Vás budú presviedčať, že je to národná špecialita (predovšetkým mäso). Ak na ňu Váš žalúdok nie je zvyknutý, môže sa aj z najlahodnejšieho jedla stať nočná mora. Nezabudnite si však na dovolenku pre istotu pribaliť aj lieky proti bolesti brucha a hnačke.

 

Spálená koža

Pri chytaní bronzu sa často stáva, že naša pokožka napokon nevyzerá krásne hnedo, ale spálene a sme červení ako rak. Spálenie vzniká vtedy, keď sa slnku vystavujeme príliš dlho a bez dostatočnej ochrany. UV žiarenie zvyšuje tvorbu melanínu, ktorý spôsobuje, že naša pokožka dokáže pekne zhnednúť. Je však mimoriadne dôležité používať ochranné krémy na opaľovanie a nevystavovať sa slnku medzi 11:00 – 15:00.

Aby ste nevyzerali ako krab…

Pokožka každého z nás je iná – niekto sa spáli do červena, niekto pekne zhnedne, iný sa nespáli nikdy. Bledí ľudia, ktorých telo produkuje málo melanínu, sú nachýlnejší na spálenie. Mali by preto používať opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom alebo sa vôbec nevystavovať priamemu slnku. V opačnom prípade sú ideálnymi kandidátmi na to, aby vyzerali ako krab…

 

Morskí ježkovia

Jedným z nepríjemných obyvateľov mora sú morskí ježkovia. Ako naschvál sa nachádzajú v najčistejšej vode – práve tam, kde nás to najviac láka. Zapamätajte si teda – čím krajšia pláž, tým väčšia pravdepodobnosť, že v mori budú ježkovia.

Dávajte pozor, kam stúpate

Nikto z nás si určite nechce na dovolenke vyťahovať z chodidla pichliače z morského ježka. Buďte preto veľmi opatrní a pozerajte sa, kam stúpate. Ideálne je použiť ochranné gumenné topánky do vody, ktoré Vás cohránia nielen pred ježkami, ale aj pred ostrými kameňmi. 

 

Morská medúza

Okrem morských ježkov na dovolenke často natrafíme aj na medúzy. Tieto obyvateľky mora sú síce na pohľad veľmi pekné, ale pri dotyku s pokožkou nášho tela spôsobujú popáleniny.

Všímajte si vodu, v ktorej plávate

Skúste si vopred zistiť, či sa v destinácii, do ktorej sa chystáte, nachádzajú morské medúzy. Na internete sa o tom určite dočítate. Niekedy stačí zájsť len o kúsok ďalej, do ďalšieho zálivu a tam Vás už ohrozovať nebudú. Ak sa predsa len medúzy dotknete, naneste si na popálené miesto chladivý gél, niektorým sa osvedčilo ocikať si toto miesto J.

 

Útok žraloka

Videli sme to v mnohých filmoch, ale môže sa to naozaj stať! Pravdepodobnosť je však veľmi malá, takže zbytočne sa nestrašte. Ak ale idete dovolenkovať na exotické miesta, kde sa žraloky vyskytujú a boli už zaznamenaná ich útoky na človeka, buďte naozaj opatrní. Dodržiavajte tieto odporúčania:

  • Nechoďte do vody v lesklom oblečení, pretože to priťahuje pozornosť žralokov.
  • Necikajte do vody a nekúpte sa veľmi skoro ráno a neskoro večer – vtedy sú útoky žralokov najpravdepodobnejšie.

Želáme Vám krásnu dovolenku bez akýchkoľvek nepríjemností!