V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Zbavte sa červených čísel na Vašom bankovom účte

Akonáhle sa na svojom účte dostanete do mínusu, je pomerne ťažké vyhrabať sa z toho opäť nad nulu. Môže sa zdať, že ste sa ocitli v začarovanom kruhu – každý mesiac miniete viac ako zarobíte, preto aj Váš dlh narastá. Takýmto spôsobom sa, samozrejme, nedá nič ušetriť – navyše ak k tomu pribudnú nečakané náklady alebo drobné každodenné v&

1) Napíšte si všetky svoje výdavky

Veľa peňazí míňame na malé veci, ktorým väčšinou ani nevenujeme pozornosť, avšak keby sme ich na konci mesiaca zrátali, vyjde z toho veľká čiastka. Ak sa aj Vy občas pýtate, kam sa tie Vaše peniaze podeli, veď ste nekupovali nič veľké a drahé, začnite si písať poznámky – je to perfektný spôsob, ktorý Vám pomôže s vyriešením problému.

Noste pri sebe malý zápisník

Zapisujte si do neho všetky výdavky – bez ohľadu na to, či je to len zopár centov alebo väčšia suma. Ranná kava, kúsok pizze, darček pre kolegu, nákup potravín – nezdá sa to, ale práve na tomto môžete minúť desiatky eur, čo na konci mesiaca vytvorí nezanedbateľnú čiastku!

Urobte si tabuľku a každý týždeň si do nej zapisujte všetky sumy

Zrátajte si všetky výdavky aj zisky a zapíšte ich do tabuľky. Taktiež si poznačte, na čo ste minuli svoje peniaze – pravidelné výdavky ako napríklad nájom za byt sú stabilné, preto sa zamerajte skôr na pohyblivé čiastky za rôzne drobnosti, napr. káva, darčeky atď.

2) Zistite, na čom môžete ušetriť

Ak si budete poctivo robiť poznámky aspoň jeden-dva mesiace, budete následne vidieť, kde sa skrýva Váš problém:

  • Míňate veľa peňazí na jedlo? Odteraz by ste mali chodiť na nákupy s presným zoznamom toho, čo chcete nakúpiť – a nič viac.
  • Míňate najväčšiu sumu na drobnosti? Radšej si odteraz dvakrát premyslite, či naozaj chcete míňať na maličkosti – či ich naozaj potrebujete alebo či by sa nedal ich počet nejako okresať.

Hoci sa môže zdať, že s niektorými výdavkami nedokážete pohnúť, skúste popremýšľať viac – možno ich viete aspoň trochu znížiť:

  • Je Váš nájom privysoký? Ak sa nedá dohodnúť s prenajímateľom inak, pozrite si iné ponuky a nájdite si lacnejšie bývanie. Aj desiatky eur Vám môžu pomôcť dostať sa z dlžoby!
  • Máte veľké náklady na auto? Porozmýšľajte, či auto skutočne potrebujete alebo čo ho musíte používať tak často; ak žijete v meste a nemáte to do práce ďaleko, môžete chodiť na bicykli alebo využívať MHD – takto nielen ušetríte, ale urobíte niečo dobré aj pre svoje telo.

Aj Dormeo Vám ponúka možnosti ako ušetriť pri nákupe paplónov, vankúšov, matracov a ďalšieho príslušenstva pre dobrý spánok. Kliknite sem!

3) Zabudnite na kreditky

Ak pri platení používate kreditné karty, pravdepodobne míňate viac ako by ste mali a možno idete do mínusu bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Pri platbe kartou máme väčšinou psychologicky klamlivý pocit, že nemíňame až tak veľa. Zaplatená suma nám totiž neodíde z účtu okamžite, preto máme pocit, že nerobíme v danej chvíli niečo zlé – až kým nám nepríde výpis z banky.

Ako sa “naučiť” platiť v hotovosti

Ak budete platiť v hotovosti, budete vždy reálne vidieť, koľko peňazí máte v peňaženke. Bolo by rozumné vyčleniť si vopred istú sumu, ktorú si napríklad na začiatku mesiaca vyberiete z bankomatu a mala by Vám v peňaženke vydržať do konca mesiaca. Rozmyslite si, koľko reálne potrebujete mesačne na benzín, na potraviny a nájom plus si nechajte niečo do rezervy. Akonáhle sa Vám začnú peniaze v peňaženke míňať, zabrzdí Vás to a budete mať šancu dať si pozor, aby ste neskĺzli do mínusov.

4) Urobte si plán

Červené čísla na Vašom účte vždy predstavujú dlh, ktorý musíte zaplatiť. Na základe tabuľky so ziskami a výdavkami si dokážete vypočítať, akú čiastku z dlhu dokážete mesačne splatiť – podľa toho si urobte rozpis, aby ste sa dlhu zbavili. Neodporúča sa dať všetky peniaze, ktoré máte k dispozícii na splateniu dlhu, pretože sa môže stať, že sa Vám objavia nečakané výdavky a nebudete ich mať z čoho zaplatiť – a tak Vám vznikne ďalší dlh.

Urobte si preto rezervu a splácajte svoj dlh radšej postupne, ale isto.

5) Zmeňte záporné čísla na kladné

Akonáhle sa dostanete z červených čísel opäť do plusu, môžete si gratulovať. Ale zároveň si musíte úprimne priznať, že ste doteraz míňali oveľa viac peňazí, ako bolo potrebné, preto by ste mali svoje správanie meniť a dať si na peniaze pozor.

Peniaze, ktoré ste doteraz dávali na splácanie dlhu, by ste odteraz mali začať odkladať – šetriť. Keďže ste sa už presvedčili, že je možné mesačne ušetriť istú kôpku peňazí, už by to pre Vás nemal byť problém – a čoskoro zistíte, že Vaše mesačné úspory narástli do peknej sumy, čo Vás iste poteší – veď červené čísla a dlhy sa Vás už nebudú týkať!