V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Zbavte sa svojho starého matraca

Alergie nás trápia po celý rok, ale najmä jar môže byť pre alergika zaťažkávajúcou skúškou a to nie len vonku na prechádzke, ale aj doma v posteli. Zistite ako zlepšiť svoj spánok.

Jar je ročné obdobie, kedy počet alergických ochorení narastá. Hlavným „vinníkom“ je peľ a alergény v ovzduší situáciu ešte viac zhoršujú. Alergie na peľ a prachové roztoče pozná každý z nás.

Okrem respiračných ochorení sa objavujú aj ďalšie choroby a problémy, napríklad bolesť hlavy, zlý spánok, únava, neschopnosť sústrediť sa a podobne.

12 miliónov ľudí má ťažkosti s dýchaním

Podľa najnovších odhadov trpí až 12 miliónov ľudí na celom svete ťažkosťami s dýchaním a astmou. Títo ľudia majú problém so zaspávaním a ich spánok je veľmi labilný. Kašľanie, dusenie a nekvalitný spánok sa môžu ešte zhoršiť, ak ležíme na starom matraci plnom prachu a prachových roztočov, presiaknutom ľudským potom.

Odborníci potvrdzujú, že výmena matraca značne znižuje množstvo prachu a roztočov zodpovedných za alergie.

Štúdia, ktorá sledovala prítomnosť prachových roztočov v 3500 vzorkách matracov, našla alergény v 68 a 53 percentách vzoriek. Bolo preukázané, že prílišná citlivosť na alergény v podobe prachových roztočov je zásadným faktorom pri rozvoji astmy.

Alergény z prachových roztočov vytvárajú v sliznici dýchacích ciest mikroskopické póry, takže pôsobenie ďalších alergénov (zvieracích, rastlinných...) je potom jednoduchšie a podporuje rozvoj nových alergií, ktoré ďalej zhoršujú pacientov stav.

Prachové roztoče – také malé a pritom také nebezpečné

Prachové roztoče sú mikroorganizmy podobné pavúkom (veľkosťou 0.2 až 0.3 mm). Enzýmy z ich trusu spôsobujú alergie. Žijú v matracoch, vankúšoch a prikrývkach (prach v matracoch obsahuje 80% domácich alergénov), ale nachádzajú sa aj v kobercoch, kreslách a ďalších predmetoch vyrobených z textílií.

Živia sa odumretými kožnými bunkami a najlepšie sa rozmnožujú pri teplote od 22 do 26°C a pri vlhkosti minimálne 50%. Alergény z ich výlučkov sa v prachu uchovávajú až do konca zimy a to vo veľkom množstve.

Alergia na roztoče sa prejavuje ako astma, zápal nosových slizníc a dermatitída. Hneď ráno po prebudení sa môžu objavovať vyrážky. Symptómy sú prítomné po celý rok, ale najvýraznejšie sú na jeseň, v zime a vo vlhkom počasí.

Nový matrac

V posteli strávime asi tretinu svojho života, preto je mimoriadne dôležité, aby sme staré matrace nahrádzali novými. Vedeli ste, že matrac zhruba každých sedem rokov zdvojnásobí svoju hmotnosť, pretože sa v ňom nahromadia prachové roztoče, pot a ďalšie nečistoty? Odborníci preto odporúčajú vymeniť matrac za nový každých päť až sedem rokov.

Najlepšou voľbou sú prírodné materiály chránené poťahom, ktorý bráni rozmnožovaniu prachových roztočov. Dobré sú aj pamäťové peny predstavujúce nehostinné prostredie pre roztoče. Okrem toho je tiež dôležité neustále dbať na hygienu a svoju spálňu dôkladne vetrať.

Ak máte problém s alergiami alebo jednoducho nechcete spať spolu s množstvom malých „zvieratiek“, je čas vymeniť Váš starý matrac za nový, kvalitný, pokiaľ možno vyrobený z pamäťovej peny.

Spánok je tou zlatou reťazou, ktorá spája dohromady naše zdravie a naše telá. (Thomas Dekker)

Ako sa zbaviť prachových roztočov?

  • Každý deň vetrajte svoju posteľ.
  • Vyberte si bavlnenú alebo syntetickú prikrývku, ktorá sa môže prať pri teplote 55°C.
  • Nekupujte páperové vankúše ani prešívané prikrývky.
  • Chráňte svoj matrac ochranným poťahom.
  • Vetrajte svoj byt aspoň dvakrát za deň a primerane kúrte.
  • Zbavte sa rôznych kobercov a textílií na podlahe, čalúneného nábytku, záclon a závesov alebo jednoducho všetkého, v čom usádza prach.
  • Odstraňujte prach, zametajte a vysávajte podlahy, aby ste minimalizovali riziko.
  • Pravidelne vymieňajte posteľnú bielizeň.

Dormeo – pre prirodzený spánok a sviežosť.