V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Zvieratá, ktoré sa objavujú v našich zlých snoch

O ktorých zvieratách sa nám najčastejšie sníva? Ktoré nám spôsobujú nočné mory a prečo? Prečítajte si o zvieracích hororoch, ktoré sa nám občas prisnijú…  

 

Desivé a zlovestné sovy

Sovy považuje väčšina ľudí za zvieratá, ktoré naháňajú strach a hrôzu. Je to možno tým, že sovy sú nočné vtáky a žijú samotársky. Ich hlas naháňa nohým z nás hrôzu a spôsobuje zimomriavky na koži. 

Poslovia smrti?

V niektorých krajinách sú sovy považované za poslov smrti. Legenda dokonca hovorí, že ak začujete sovu pred svojím domom, znamená to, že niekto zomrie. Sovy žijú na celom svete, s výnimkou Antarktídy. Niektoré americké kmene veria, že sovy majú nadprirodzené schopnosti. Je bežné, že rodičia strašia svoje neposlušné deti vyhrážkou, že príde sova a zoberie si ich preč.

V skutočnosti sú sovy veľmi užitočné

Pravdou je, že sovy si túto zlú povesť vôbec nezaslúžia. Práve naopak, v skutočnosti môžu byť veľmi užitočné. Poľnohospodári ich využívajú na ničenie škodcov – mimoriadne účinné sú pri chytaní hlodavcov, ktoré ničia úrodu. Navyše, sovy sa dokážu ľahko učiť nové veci, preto sa môžu chovať aj ako domáce zvieratá.

Upír, ktorý pije Vašu krv

Pravdepodobne každý z Vás už videl strašidelný film o upíroch. Tieto tvory údajne vychádzajú zo svojich skrýš iba v noci, aby sa nasýtili. Ich obeťami sú ľudia, ktorým vypijú krv. Jediný spôsob, ako ich zneškodniť a zabiť, je vystaviť ich priamemu slnku alebo ich bodnúť priamo do srdca. V 16. storočí si ľudia dávali do svojich domácností cesnak, ktorý údajne odplašoval upírov.

Upíry skutočne existujú…

Nie však v takej podobe, v akej sú vykreslené vo filmoch, ale ako druh netopierov. Upíry sú malé zvieratká, ktoré lovia len počas noci. Sú veľmi flexibilné a svoje obete si hľadajú pomocou infračervených senzorov. Vyhliadnutým obetiam sa prisajú na krk a vycicajú z nich krv.

Živia sa aj ľudskou krvou

Keď sa prisajú, na pokožke zanechajú dve malé dierky – také, ako to často vidíme aj vo filmoch. Ich uhryznutie je však tak slabé, že to človek zriedkakedy pocíti. Upíry majú aj v skutočnosti strašidelný výzor, ktorý len znásobuje fakt, že ich vnímame ako hrozostrašné nočné tvory, ktoré sajú krv.

Krvilační a agresívni vlci

Podobne ako sovy, aj vlci majú povesť hrôzostrašných zvierat. Vystupujú v mnohých rozprávkach, kde hrajú zlých hrdinov, ktorí strašia a žerú dobrých ľudí alebo zvieratká. V skutočnosti už vlkov nájdeme len zriedkavo, pretože ich prirodzené podmienky na život bolo zničené a vyhubili ich aj ľudia kvôli tomu, že ničili domáce úžitkové zvieratá.

Vytie uprostred noci…

Vlci komunikujú pomocou zavýjania – a práve tento zvuk ľudí veľmi desí. Zvyčajne zavýjajú, keď sú vo svorkách a je to znak toho, že objavili svoju potenciálnu obeť, ktorú sa chystajú uloviť. Ľuďom sa však vlci zvyčajne vyhýbajú, napádajú ich len ak sú vo svorke. Inak pre ľudí nie sú vlci nebezpeční.

Pred 20. storočím boli vlci veľmi rozšírení a skutočne napádali ľudí – bolo to preto, že nemali dostatok potravy. Pravdepodobne aj preto ich dodnes sprevádza krvilačná povesť.

Gigantické morské príšery z hlbín morí a oceánov

Ďalším hrôzostrašným zvieraťom je obrovská príšera, ktorá údajne žije na dne morí a oceánov. Už dlhé roky kolujú rôzne historky o príšerách, ktoré sa z času na čas vynoria z hlbín mora a stiahnu pod vodu celé lode aj s posádkou. V 16. storočí pravdepodobne videli námorníci obrovské chobotnice a keďže dovtedy také zvieratá neboli známe, nazvali ich strašidelnými príšerami.

Morská príšera - chobotnica, ktorá meria viac ako 14 metrov

… a je pravdepodobne jedným z najväčších zvierat na svete. Vraj taká naozaj existuje. Z času na čas sa objaví správa, že ju ľudia zazreli, väčšinou na otvorenom mori. Údajne žije na dne morskom a len zriedkavo sa vynorí nad hladinu. Môže však byť veľmi nebezpečná, pretože je agresívna a útočí na všetko, čo sa hýbe vo vode – teda aj na plávajúcich ľudí. Niektorí potápači potvrdiil, že sa už pod vodou stretli so zvláštnou pobrovskou príšerou, ktorá na nich útočila. 

Najväčšie oči na svete

Morské príšery majú pravdepodobne najväčšie oči spomedzi všetkých živočíchov na svete. Ich prirodzeným nepriateľom je len vorvaň. V hlbinách mora spolu vedú ťažké súboje. Zdá sa teda, že morské príšery získali svoju strašidelnú povesť právom, preto si dajte pozor a neplávajte sami na otvorenom mori.

Pirane, ktoré nás obžerú až do kosti

Pirane sú nebezpečné ryby, ktoré žijú v rieke Amazon. Hovorí sa, že zaútočia na všetko živé, čo vstúpi do tejto rieky. Dokážu vraj zožrať ľudské mäso až do kosti a to v priebehu niekoľkých minút. Skutočnosť je však celkom iná. Pirane nenapádajú ľudí. Útočia len vtedy, ak sú veľmi hladné alebo ak sa ocitnú v príliš plytkej vode.

Ostré zuby a večne hladné brucho…

Tieto ryby sú veľmi agresívne a majú mimoriadne ostré zuby – ako ihličky. Žijú v húfoch a vždy sú hladné. Predstavujú problém hlavne pre rybárov, ktorým vždy zožerú návnady na ryby. Takisto je pravda, že ničia domáce zvieratá, ktoré vstúpia do rieky, z čoho sa, pochopiteľne, netešia farmári a chovatelia.

Radšej si ich dajte na obed

Pozitívom piraní je, že sú to veľmi chutné ryby. Odporúčame Vám ich preto ako chutný obed alebo večeru J.

Žraločie čeluste

Žraloky patria medzi najstrašnejšie zvieratá, ktorých sa bojí takmer každý človek a nikto z nás sa s nimi nechce stretnúť zoči-voči. Najväčšie druhy žraloka, ako žralok biely alebo tigrovaný, sú na samom vrchu potravinového reťazca v mori.

Máte odvahu vstúpiť do mora?

Kvôli útokom žralokov na ľudí a známym katastrofickým žraločím filmom (ako napr. Jaw), majú žraloci skutočne strašidelnú povesť. V poslednej dobe sa však ich počet znižuje – ako dôsledok rybolovu. Niektoré druhy žralokov sa stávajú ohrozenými a vzácnymi.

Žraloky patria medzi ryby, ktoré nemajú kosti, iba chrupavky. Existujú už milióny rokov, je ich približne 440 druhov. Najmenšie typy merajú cca 17cm, tie najväčšie dosahujú dĺžku až 12 metrov. Napriek tomu, že sú zaznamenané mnohé útoky žraloka na človeka, pravdepodobnosť, že ho stretnete, je veľmi malá. Dokonca menšia ako zásah bleskom.