V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Dormeo vankúše od A po Z: Slovník najčastejšie používaných výrazov

Všimli ste si niekedy na našej web stránke výraz alebo slovo, ktorému ste celkom nerozumeli? Aby ste mali lepší prehľad a aby ste si vedeli vybrať ten najvhodnejší produkt zodpovedajúci Vašim požiadavkám, pripravili sme pre Vás slovník s najčastejšie používanými výrazmi.

Alergén

Alergén je maličká, mikroskopická častica, ktoré sa dostáva do nášho tela a narúša imunitný systém. Alergénmi môžu byť prírodné látky, ale aj chemicky pripravované. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce alergény patrí prach v domácnosti, peľ, roztoče alebo ich výlučky.

Aloe vera

Aloe je rastlinka, ktorá má mimoriadne pozitívne účinky na naše telo. Má antialergické a antimikrobiálne vlastnosti, ničí plesne a upokojuje zápaly v tele alebo na pokožke. Stimuluje náš imunitný systém, má hojivé účinky na rany, spomaľuje proces starnutia, slúži ako prevencia vzniku vrások a podporuje proces regenerácie pokožky.

Anatomický tvar

Anatomické matrace a vankúše poskytujú telu najlepšie možné pohodli epočas spánku a priaznivo vplývajú na väzy, svaly a šľachy. Ak je vankúš alebo matrac anatomický, môžete si byť istí, že sa dokonalo prispôsobí tvaru Vášho tela.

Kašmír

Kašmír patrí k najjemnejším textilným vláknam, ktoré sa vyrábajú z vlny kašmírskych kôz. Kašmír je vzácny a cenný hlavne vďaka svojim trom vlastnostiam: je ľahký, jemný a veľmi teplý. Používa sa predovšetkým na výrobu vysokokvalitného oblečenia, ale aj prikrývok a vankúšov.

Alergén Der P-1

Der P-1 je odborný názov pre konkrétny alergén, ktorý sa najčastejšie objavuje v matracoch, prikrývkach, vo vankúšoch, ale aj v čalúnenom nábytku, v kobercoch a závesoch. Spôsobuje ho prachový roztoč (Dermatophagoides Pteronyssinus), ktorý sa nachádza v nechránených matracoch, posteliach a lôžkach a využíva ich na hniezdenie. Jeho výlučky a zvyšky uhynutých roztočov sa menia na neviditeľný prach, ktorý vyvoláva alergické podráždenia. Tie môžu viesť až k vzniku vážnej alergie alebo astmy, okrem toho zapríčiňujú problémy so spánkom. Jeden obyčajný matrac, ktorý nie je chránený poťahom, je domovom až pre 10 miliónov prachových roztočov. Ochrana matracu je preto absolútne nevyhnutná, špeciálne vyrobený poťah na ochranu matracu Vám pomôže chrániť ho nielen pred nečistotami, ale aj prachom, roztočmi a alergénmi. Je to nutná súčasť každej postele, hlavne ak v nej spí dieťa alebo alergik.

Prachové roztoče

Roztoče sú drobné pavúkovce (veľké od 0.1 do 0.5 mm), ktoré sú ľudskému oku neviditeľné. Ich obľúbenými miestami na množenie sú matrace, čalúnený nábytok, vankúše, plyšové hračky, prikrývky a závesy. Jednoducho povedané, darí sa im všade tam, kde majú dostatok potravy, vlahy a tepla. Prachové roztoče predstavujú veľký problém najmä pre alergikov a astmatikov, pretože ich výlučky a zvyšky odumretých roztočov sa menia na neviditeľný prach (alergén), ktorý dráždi oči, zapríčiňuje slzenie, upchatý nos, kýchanie a kašeľ.

Ecocell

Ecocell je pokrokový, moderný, syntetický a elastický materiál, ktorý sa vyznačuje perfektnou pevnosťou, prispôsobivosťou a priedušnosťou. Chráni Vás pred alergénmi, je hygienický, ľahký a priateľský k životnému prostrediu, nakoľko sa dá recyklovať.

Pamäťová pena

Pamäťová pena je inovatívny materiál, ktorý vyvinuli vedci z NASA s cieľom zabezpečiť astronautom čo najlepšie pohodlie a podmienky pri vzletoch do vesmíru, kedy je ich telo vystavené tlaku a nárazom spôsobeným gravitáciou. Čoskoro sa však ukázalo, že pamäťová pena ma tak úžasné vlastnosti, že sa môže využívať aj na výrobu kvalitných matracov. Dokáže sa úplne prispôsobiť telesnej teplote, počas spánku jemne podopiera Vašu hlavu, plecia a krčnú chrbticu a chráni najkritickejšie časti tela pred tlakom, ktorý je na ne na obyčajných matracoch vyvíjaný (boky, členky, plecia, krk).

Na rozdiel od obyčajnej peny, využívanej pri výrobe matracov, sa bunky pamäťovej peny okamžite prispôsobujú tlaku. Akonáhle tlak ustúpi, bunky sa pomaly vrátia do svojho pôvodného tvaru. Táto schopnosť “ustúpiť” tlaku a vrátiť sa naspäť dodáva matracu či vankúšu terapeutické vlastnosti – chráni najcitlivejšie a najbolestivejšie časti tela.

Merino

Merino je druh ovčej vlny, ktorý je celkovo považovaný za jeden z najmäkších a najodolnejších. Pôvodne využívali merino vlnu len športovci, ale postupne sa dostala až do bežných obchodov a do našich domácností. Merino vlna perfektne reguluje telesnú teplotu, udržiava telo v ideálnej teplote, ale neprehrieva ho. Ďalšou vynikajúcou vlastnosťou je, že pohlcuje nadmernú vlhkosť, odvádza ju preč, ale pritom nestráca schopnosť príjemne zohrievať. Má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu ničí nepríjemný pach z potenia. Z týchto dôvodov je práve merino vlna ideálna pri výrobe matracov, prikrývok a vankúšov, pretože Vám zabezpečí pokojný spánok v zdravom prostredí bez nadmerného potenia.

Softdream

Vlákna Softdream sú pevné syntetické vlákna, ktoré sa nezrazia ani nenatiahnu, rýchlo schnú, nekrčia sa a sú odolné voči plesniam. Vlákna Softdream môžete jednoducho čistiť, sú preto ideálnym materiálom na výrobu prikrývok, vankúšov, uterákov, županov a podobných výrobkov.

Tencel

Tencel is je prírodné vlákno. Získava sa z celulózy, ktorá sa využíva pri výrobe papiera. Výrobky, ktoré obsahujú vlákna Tencel, sú mimoriadne mäkké na dotyk, majú skvelé absorbčné schopnosti, sú priedušné a ekologické. Tencel bol vyvinutý ako výsledok najnovších výskumov v oblasti spracovania textílií a poskytuje všetky výhody, ktoré očakávame od kvalitnej prikrývky: pohodlie, mäkkosť a praktické využitie.

Wellsleep®

Mikrovlákna Wellsleep® sú moderné, pevné, nadýchané vlákna, ktoré sú oveľa lepšie ako bežné polyesterové vlákna vyvinuté zhruba pred pol storočím. Mikrovlákna Wellsleep® sa niekedy označujú aj ako umelé perie, pretože svojou štruktúrou aj využitím pripomínajú klasické husacie perie. Majú obrovské množstvo výhod – perfektne regulujú telesnú teplotu, sú mimoriadne jemné na dotyk, odolné voči škvrnám a vlhkosť absorbujú len minimálne. Taktiež sú účinným antialerickým izolátorom, preto sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov. Pritom všetkom si neustále zachovávajú všetky kvality a výhody husacieho peria.

Wellsleep® Advanced

Mikrovlákna Wellsleep® Advanced sú umelé vlákna, veľmi podobné mikrovláknam Wellsleep®, avšak s tým rozdielom, že tieto majú špeciálnu mriežkovú štruktúru. Tá umožňuje vznik malých vzduchových bubliniek medzi jednotlivými vláknami. Tieto vzduchové bublinky - vačky zväčšujú objem a nadýchanosť výplne. Mikrovlákna Wellsleep® Advanced sú veľmi ľahké, priedušné a nadýchané, ideálne na výrobu vankúšov a prikrývok.