NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

15 zaujímavých faktov o chrápaní

Aj Vás každú noc budí chrápanie Vášho partnera či spolubývajúceho? Prečítajte si 15 zaujímavých informácií, ktoré Vám pomôžu lepšie pochopiť tento problém, a snáď aj trošku zmiernia Vaše odhodlanie vykopnúť ich z izby…

#1: Muži chrápu častejšie ako ženy

Výskum ukázal, že pravidelne chrápe skoro 50% dospelých mužov, kým u žien sa toto číslo blíži len k 25%. Preto je pravdepodobnejšie, že trpíte nespavosťou, pokiaľ zdieľate svoju spálňu s chlapom…

#2: Chrápu aj deti?

Áno, chrápu, ale oveľa menej ako dospelí. Podľa výsledkov výskumu chrápe len menej ako 10% detí. Zvuky, ktoré vydávajú, sú takisto oveľa tichšie, a tým pádom menej nepríjemné. 

#3: Tehotné ženy viac chrápu

Presne tak, u tehotných žien je vyššia pravdepodobnosť, že budú v noci hlučné. Dobrá správa: po skončení tehotenstva sa spánok zvyčajne vráti do normálu.

#4: Alkohol stav zhoršuje

Ako keby nadmerné pitie nespôsobovalo už beztak dosť problémov, čo? Ale je to rozhodne pravda. Alkohol uvoľňuje svaly vrátane jazyka, čo môže spôsobiť čiastočnú blokáciu – a všetky tie otravné zvuky, ktoré Vám v noci nedajú zaspať. 

#5: Ani nadváha neprospieva

Naozaj všetci ľudia s nadváhou chrápu? Samozrejme, že nie. Ale výskum ukázal, že kilogramy navyše v určitých častiach tela zvyšujú riziko chrápania.

#6: Ide o dedičný problém

To vážne? Veru tak. Neznamená to, že ak jeden z Vašich rodičov celú noc usilovne píli drevo, budete tak robiť aj Vy. Avšak cca 2 z 3 ľudí trpiacich týmto neduhom to majú v rodine. Môže to však súvisieť aj so životným štýlom, ktorý po rodičoch kopírujeme…  

#7: 95% postihnutých ruší svoju rodinu

Áno, pokiaľ v noci chrápete, môžete si byť takmer istý, že svojimi zvukmi rušíte všetkých v dosahu. Najmä Vášho partnera, ale aj ostatných členov rodiny, ktorí spia v iných miestnostiach. Najmä ak sú Vaše zvukové prejavy naozaj hlasné.  

#8: Je chrápanie nebezpečné?

Bohužiaľ je. Často je totiž spôsobené spánkovým apnoe. A ako keby nebol tento stav nepríjemný sám osebe, prináša so sebou aj ďalšie zdravotné riziká. Ľudia s neliečeným syndrómom spánkového apnoe majú 3- až 5-krát vyššiu pravdepodobnosť kardiovaskulárneho ochorenia. Takisto je u nich až 3-krát vyššie nebezpečenstvo dopravnej nehody.

#9: Chrápanie môže byť naozaj, naozaj hlasné

Podľa expertov môžu tieto zvuky dosiahnuť výšku od 60 až do 90 dB. Ak si pod tým neviete nič konkrétne predstaviť, vedzte, že 60 Db zhruba zodpovedá rozhovoru v reštaurácii, zatiaľ čo 90 dB je porovnateľných so zvukom elektrickej kosačky či motocykla. Zo vzdialenosti menej ako 10 metrov. Celkom slušný rámus. 

#10: Dá sa to liečiť?

Vo väčšine prípadov nie úplne. Viete to však celkom ľahko aspoň zmierniť. A čo operácia? Áno, existuje zákrok, ktorý rozširuje dýchacie cesty. Môže však mať závažné nežiaduce vedľajšie účinky, takže nie je veľmi obľúbený a odporúča sa len v špeciálnych prípadoch.  

#11: Chrápanie môže naozaj ublížiť Vášmu partnerovi alebo spolubývajúcemu

Nie je to vtip. Okrem toho, že chrápanie predstavuje hrozbu pre samotného postihnutého, má tiež veľký vplyv aj na jeho partnera. Ľudia, ktorí s dotyčným zdieľajú spálňu, neraz spávajú len 3-5 hodín za noc. To vedie k častým návštevám lekára s rôznymi zdravotnými problémami. 

#12: Môže chrápanie zlepšiť spánok Vášho partnera či spolubývajúceho?

Veru áno, v niektorých prípadoch to naozaj dokáže, keďže istým spôsobom upokojuje tých, ktorí sú mu vystavení. Niečo ako biely šum. Alebo zvuk klímy. Pre väčšinu ľudí však chrápanie stále predstavuje len a len čisté peklo.

#13: U starších ľudí je vyššia pravdepodobnosť chrápania

Už sme zistili, že chrápať môžu ľudia všetkých vekových skupín (vrátane detí), ale s rastúcim vekom sa pravdepodobnosť tohto neduhu zvyšuje. Hlavnými faktormi sú nárast hmotnosti a strata svalového tonusu.

#14: Pomáha aj hranie na hudobnom nástroji

Na nástroji, ako je napríklad austrálske didgeridoo. Ako? Posilňovaním svalov, ktoré môžu spôsobovať chrápanie, keď sú uvoľnené. Pomáha však aj partnerom chrápajúcich. Ako? Pokiaľ budete hrať na didgeridoo v noci, určite tým previnilca zobudíte…

#15: Nevyhýba sa to ani celebritám!

Samozrejme! Koniec koncov, tiež sú to len ľudia… Chcete nejaké príklady? Lionel Messi, jeden z najlepších futbalistov všetkých čias a tiež jedna z najväčších športových hviezd posledného desaťročia. Aj bývalý prezident USA Teddy Roosevelt bol známy svojím hlasným chrápaním. A tiež Marilyn Manson, extravagantná rocková hviezda.