NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Lepší spánok s pomocou prírody

Vyskúšali ste už veľa farmaceutických prípravkov a techník odporúčaných odborníkmi, ale pokojný spánok nie a nie prísť? Riešenie Vašich problémov môže byť ukryté v zázrakoch našej prírody – bylinkách!

Výhody používania byliniek

Než sa začneme rozprávať o konkrétnych bylinkách, ktoré Vám spríjemnia spánok, mali by sme aspoň spomenúť hlavné výhody, ktoré tieto dary prírody prinášajú v boji s insomniou.
Stopercentne prírodné ingrediencie sú samozrejme prvým obrovským benefitom, keďže nezaťažujú či dokonca neotravujú (v najhoršom možnom prípade) telo potenciálne škodlivými prísadami. Druhou výhodou je cena: bylinky sú vo všeobecnosti oveľa lacnejšie ako väčšina iných riešení pre lepší spánok. No a nakoniec, získate ich v prakticky každom záhradníctve či supermarkete. Znie to super, však? Poďme sa teda o nich porozprávať konkrétnejšie…  

Valeriána (Valeriana officinalis)

Valeriána je už dlho s veľkým úspechom využívaná v alternatívnej medicíne ako pomoc pri nespavosti a rôznych iných, bežných zdravotných problémoch. Svoju každodennú dávku tejto bylinky si môžete užiť vo forme čaju, alebo si prevoňajte spálňu príjemnou arómou esenciálneho oleja. Valeriána sa bežne využíva aj na zmiernenie stresu a úzkosti, čo tiež prispieva k dobrému spánku.   

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Niet divu, že ju včely tak zbožňujú - jej vôňa je úžasne upokojujúca. Čo Vám, okrem iného, dopomôže aj k príjemnému spánku. Môžete si zaliať šálku medovkového čaju alebo si pripravte sirup, z ktorého po zriedení vodou získate výbornú limonádu. Lístky medovky môžete pridávať do rôznych nápojov a hodia sa aj k rybacím a hydinovým pokrmom. Spomínali sme tiež, aké fantastické sú šaláty s touto bylinkou?

Levanduľa (Lavandula)

Levanduľa je jednou z najobľúbenejších ingrediencií majstrov bylinkárov, keďže je známa pre svoje upokojujúce účinky. A keďže napätie, nervozita a obavy patria k bežným príčinám zlého spánku, táto spoločníčka je ako stvorená do Vašej spálne. Môžete popíjať levanduľový čaj, relaxovať v horúcom levanduľovom kúpeli alebo, ako aj všetky ostatné bylinky, pomôže vytvoriť uvoľnenú atmosféru Vašej spálne vo forme esenciálneho oleja.  

Rozmarín (Rosmarinus officinalis)

Často sa cítite večer absolútne vyšťavený? Možno si myslíte, že vďaka tomu predsa zaspíte raz-dva, ale nie vždy je to tak. Mentálna a fyzická vyčerpanosť totiž vedú k nepokojnému spánku. Ideálnym riešením takýchto problémov je rozmarín, ktorý je bylinkármi používaný na zmiernenie únavy. Môžete ho tiež pridať do rôznych pokrmov, čím zabijete dve muchy jednou ranou: Vaše jedlá budú lepšie chutiť a navyše po nich budete kvalitnejšie spať.     

Chmeľ (Humulus)

S najväčšou pravdepodobnosťou viete, že chmeľ je jednou z hlavných prísad Vášho obľúbeného nápoja - piva. Okrem toho Vám však dokáže pomôcť k lepšiemu spánku (nie však, keď sa nachádza v tom pive). Chmeľ sa už dlho používa na zmiernenie nervozity, čo je tiež dôvodom, pre ktorý sa pridáva do čajov pre lepší spánok. Prečo si teda dnes večer nepochutnať na šálke horúceho chmeľového čaju so štipkou kamilky či levandule?

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Známa liečivá bylinka, často využívaná v alternatívnej medicíne pri boji s rôznymi problémami – vrátane liečby depresie. A keďže dokáže zlepšiť Vašu náladu, dokáže tiež – samozrejme – zlepšiť aj Váš spánok. Buďte však opatrný: ľubovník bodkovaný ovplyvňuje, ako na Vaše telo vplývajú iné lieky. Pred jeho užitím sa preto poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. 

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria)

Kocúrnik, očividne, dostal meno po kocúroch. Mačky ho jednoducho milujú! Strašne rady sa doň hádžu alebo sa v ňom váľajú, aby si potom slastne zdriemli. Táto bylinka totiž obsahuje zložku zvanú nepetalaktón, ktoré dokáže odohnať aj Vaše spánkové problémy. Môžete si ho pripraviť vo forme čaju alebo pridajte jeho listy do šalátu.

Múčenka (Passiflora incarnata)

Múčenka je známa svojimi uvoľňujúcimi účinkami pri mnohých zdravotných problémoch. Obzvlášť ju milujú v južnej Amerike, kde je často využívaná na relaxáciu. Môžete si ju samozrejme kúpiť aj u nás a pripraviť si z jej lístkov a kvetov čaj. Výborný čaj vedúci k výbornému spánku a snom.    

A čo ak Vám ani bylinky nepomôžu?

Nuž, v tomto prípade skúste zo spálne odstrániť všetku elektroniku, dôkladne miestnosť vetrajte a zariaďte, aby bola príjemne tmavá. Nezabudnite sa každý večer uložiť na kvalitný a veľmi pohodlný matrac. To je tiež prirodzená cesta k výdatnému spánku, no nie? Dobrú noc!