NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Ako reagovať, keď sa Vám stane trapas

Už sa Vám niekedy stalo, že ste zaspali počas porady alebo v škole na prednáške a prebudilo Vás vlastné chrápanie a smiech ostatných?

Sú to bežné trapasy, ktoré sa z času na čas prihodia každému z nás. Ako sa vtedy správať, aby ste z toho vyviazli slušne a zároveň so šarmom?

Niektorí z nás sú od prírody hanblivejší a keď sa im prihodí nejaký trapas, červenajú sa a majú pocit, že sa od hanby prepadnú pod zem. Možno ste už počuli príbeh zo svadby: Všetko v sále je krásne, romantické, elegantné – svadba presne podľa predstáv nádhernej nevesty. Hostina je pripravená, jeden z hostí sa chystá predniesť slávnostný príhovor.

Na konci dojemného preslovu ešte raz zablahoželá novomanželom k svadbe a k dieťatku – a vtedy nastane hrobové ticho. Všetky oči sa zamerajú na nevestine bruško a každému, vrátane ženícha a nevesty (ktorá si hneď pomyslí, že je tučná a musí začať držať diétu), visí nad hlavou otáznik. Nuž, hosť si zle napísal príhovor a pomýlil si slová. To sa stáva - nezávideniahodná situácia J.

Ale aj takáto trápna situácia sa dá zvládnuť s noblesou:

1. Sústreďte sa!

Hoci sa zdá extrémne ťažké nemyslieť na ten trapas, ktorý ste práve spôsobili, naozaj pomáha, ak sa sústredíte a budete pokračovať vo svojom príhovore (v prípade svadby alebo ak niečo nevhodné poviete na porade či dôležitom stretnutí). V uvedenom prípade zo svadby si napokon hosť, prednášajúci prejav, pozval na pódium ženícha a poprosil ho, aby všetkým povedal, že to bolo naozaj len nedorozumenie. Ženích to obrátil na žart a celá napätá situácia skončila smiechom. Ak naozaj neviete, ako reagovať a nemáte zmysel pre humor, dopovedzte vetu, ktorú ste začali a po nej povedzte, že sa ospravedlňujete, ale povedali ste práve peknú hlúposť. Aj to môže na tvárach Vašich prísediacich vyvolať úsmev a pochopenie.

  

2. Nepredstierajte, že sa nehanbíte  

Neskrávajte svoju hanbu. Usmejte sa a povedzte: “Fúha, tak to som sa ale strápnil/a!” Štúdia, ktorú robili v kalifornskom Berkley potvrdila, že ak si človek prizná chybu a nebude sa tváriť, že je neomylný, získa si priazeň a sympatie ostatných.

Pokojne povedzte, že sa Vám to stalo, lebo ste sa príliš snažili, pretože sú pre Vás Vaši hostia veľmi dôležití a chceli ste si dať záležať. Určite to pochopia – veď aj oni sú len ľudia.

3. Netvárte sa, že ste to neboli Vy

Môžete tým dosiahnuť presne opačný efekt. Ak na porade zaspíte a kolegovia Vás budú počuť chrápať, netvárte sa, že to bol niekto iný. Ak si nové šaty oblejete červeným vínom, zasmejte sa a povedzte: “Ešte šťastie, že je červená tento rok v móde.” Nesnažte sa zvaliť to na niekoho iného, neklamte. Takto si získate priazeň možno aj tých ľudí, ktorí Vás doteraz nemali príliš v láske.