Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Bolesť chrbta u starších ľudí môže spôsobovať zlomenina

NEW YORK (Reuters) – Podľa výskumu nediagnostikované fraktúry stavcov môžu byť hlavným dôvodom opakujúcej sa bolesti chrbta a invalidity starších žien.

NEW YORK (Reuters) – Podľa výskumu nediagnostikované fraktúry stavcov môžu byť hlavným dôvodom opakujúcej sa bolesti chrbta a invalidity starších žien.

"Väčšinu nových zlomenín stavcov, dokonca aj bolestivých, ženy ani ich lekári neodhalia,” tvrdia výskumníci pod vedením doktora Michaela Nevitta z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Tento objav uverejnili vo vydaní časopisu Annals of Internal Medicine (Kronika internej medicíny) z 15. mája.
Autori tvrdia, že približne 5% amerických žien utrpí zlomeninu stavca než dovŕšia vek 50 rokov. Pravdepodobnosť zlomeniny stavca rastie s vekom – odborníci tvrdia, že ženy vo veku 80 a viac rokov utrpia najmenej jedno také zranenie.

Výskumníci však hovoria "spôsob, akým zlomeniny stavcov pôsobia na zdravie, zostáva neistý." Aby pomohli objasniť túto neistotu, porovnali dve skupiny röntgenov viac než 7,200 žien vo veku nad 65 rokov. Röntgeny vykonali v rokoch 1986-1988 a potom opäť po štyroch rokoch.
Zistili, že u 20% z prvej série röntgenov sa potvrdila najmenej jedna zlomenina stavcov, kostí, z ktorých sa skladá chrbtica. Ďalších 5% žien v pozorovanej skupine malo najmenej jednu novú zlomeninu počas 4 rokov trvania výskumu.

Vedci zistili, že pravdepodobnosť týchto nových poranení je takmer štyrikrát vyššia u žien, ktoré už zlomeninu mali než u žien, ktoré vstupovali do výskumu bez zlomenín.
Na záver autori článku poznamenávajú, že viac než tretina zlomenín, ktoré odhalil röntgen „neboli diagnostikované pri bežnom lekárskom vyšetrení“.

Odborníci tvrdia, že tieto neodhalené zlomeniny môžu mať väčší vplyv na kvalitu pacientovho života, než sme sa doteraz domnievali. Zistili, že u žien, ktoré mali aspoň jednu zlomeninu, je viac než dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť bolesti chrbta a s chrbtom súvisiace ťažkosti v porovnaní so ženami bez zlomenín. Okrem toho tvrdia, že "ročný pomer dní strávených oddychom v posteli bol deväťnásobne vyšší u žien, ktoré mali zlomeninu po prvýkrát... než u tých, ktoré nemali novú zlomeninu."

Výskumníci dospeli k záveru, že "liečba, ktorá znižuje risk opakovaných zlomenín by mala znížiť chronickú bolesť chrbta u žien s osteoporózou." Súčasťou liečby môže byť inštalácia zariadení na zabránenie pádov doma, v domovoch dôchodcov, pravidelné cvičenie a užívanie doplnkov na spevnenie kostí ako napríklad vápnika alebo estrogénu.
ZDROJ: Annals of Internal Medicine (1998;128:793-800