NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Čo je to spánková opitosť a netrpíte ňou aj vy?

Často sa prebúdzate zmätený, hoci ste v noci spali dobre? Stáva sa vám, že tesne po prebudení robíte veci, na ktoré si neskôr nedokážete spomenúť alebo ich vysvetliť? Potom možno trpíte spánkovou opitosťou. O čo presne ide a môže byť pre vás nebezpečná?  

Čo presne je spánková opitosť?

Ide o stav, ktorý spôsobuje, že sa ľudia prebúdzajú veľmi zmätení a často majú problém určiť, kde sa nachádzajú. Možno to znie neškodne (ako niečo, čo sa raz za čas stane každému), situácia sa však môže poriadne skomplikovať. Pri niektorých prípadoch závažnejšej spánkovej opitosti sa totiž stalo, že postihnutí zranili seba alebo druhých. Preto by ste túto poruchu rozhodne nemali brať na ľahkú váhu!  

Tento stav, nazývaný aj spánková zotrvačnosť, môže v priebehu prebúdzania spôsobiť množstvo ťažkostí. Vyskytli sa prípady, keď ľudia vypadli z okna svojho bytu, spadli cez palubu lode alebo sa zobudili tak zmätení, že udreli svojho partnera. Zaujímavé je, že postihnutí si neskôr na incidenty nespomínajú, a to bez ohľadu na ich bizarnosť.

 

Čo ju spôsobuje a ako často sa objavuje?

Spánková opitosť nie je taká neobvyklá, ako by ste si mohli myslieť: aj keď ste o nej pravdepodobne nikdy predtým nepočuli, výskum uskutočnený v USA s viac ako 19 000 dospelými preukázal, že je touto poruchou ovplyvnených až cca 15 % všetkých ľudí.

Symptómy podobné spánkovej opitosti  už z času na čas zažil každý z nás: napríklad keď sa po krátkom „šlofíku“ cítite strašne vyčerpaní alebo ospalí ako po ceste lietadlom. Ak sa Vám takéto veci stávajú len raz za čas, je to úplne normálne a nepovažuje sa to za spánkovú opitosť. Ak ich však zažívate často alebo neustále, je reálna šanca, že týmto syndrómom naozaj trpíte.

A čo tento podivný stav spôsobuje? Vedci sa na tom stále nevedia úplne dohodnúť, takže stále prebiehajú debaty o tom, či ide o samostatnú poruchu alebo len príznak iných spánkových problémov.

 

Môže byť nebezpečná?

Spánková opitosť sama osebe nie je nebezpečná, ale postihnutí by mali venovať väčšiu pozornosť niektorým faktorom. V prvom rade, tento stav môže byť nebezpečný, ak počas neho robíte nebezpečné veci. Je to podobné ako s námesačnosťou; sama osebe nepredstavuje žiadnu hrozbu, ale jej príznaky vás môžu uviesť do poriadneho rizika.   

Spánková opitosť môže byť tiež považovaná za symptóm inej poruchy, preto je dôležité odhaliť jej základnú príčinu. Môžete trpieť spánkovým apnoe alebo iným problémom so spánkom, ktorý by mohol vážne poškodiť kvalitu vášho života.  

 

Ako predchádzať tomu, aby sa spánková opitosť týkala aj vás?

Zlepšite kvalitu svojho spánku – to je najjednoduchšia a najúprimnejšia odpoveď na túto otázku. Z toho, čo zatiaľ vieme, by spánková opitosť mohla byť prejavom symptómov celého radu spánkových porúch. Zlepšenie spánkového režimu, skvalitnenie nočného odpočinku a množstvo času, ktoré mu venujete, by mohli byť prvým krokom pri predchádzaní tohto nepríjemného stavu.   

Výskum ukázal, že spánková opitosť zvykne zmiznúť, ako náhle sa vyriešia ostatné problémy so spánkom. Ak sa preto často prebúdzate dezorientovaný, stratený a zmätený, skúste najprv niečo urobiť so svojím spánkovým režimom a čoskoro by aj vstávanie malo byť oveľa príjemnejšie. 

Takisto by ste si mali dávať pozor, aby ste nespali priveľa ani primálo. Oboje totiž môže spôsobiť spánkovú opitosť, takže ideálne je nájsť si svoju optimálnu mieru a dodržiavať ju. 8 hodín je pre väčšinu ľudí akurát, preto skúste začať odtiaľ a potom si dĺžku prípadne prispôsobte podľa potreby.