V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Vyskúšajte

Horský alebo trekkingový bicykel?

Cyklistická sezóna je v plnom prúde a ak sa stále neviete rozhodnúť, aký bicykel je pre Vás najvhodnejší, je na čase to rozlúštiť.

Cyklistická sezóna je v plnom prúde a ak sa stále neviete rozhodnúť, aký bicykel je pre Vás najvhodnejší, je na čase to rozlúštiť.

Výbornou pomôckou pri rozhodovaní sa je odpovedať si na otázku: kde chcem na bicykli jazdiť?

Klasické ceste alebo horské chodníky?

Ak si určíte, na akých cestách chcete bicykel používať, je to polovica úspechu. Ak väčšinou jazdíte po cestách a chodníkoch a nemáte radi strmé kopce či horské cesty, v tom prípade je pre Vás najlepšou voľbou trekingový bicykel.

Ak však máte radšej tvrdý terén, strmé chodníky a adrenalínovú jazdu mimo vyšliapaných chodníkov, Vašou voľbou by mal byť horský bicykel.

Trekingový bicykel – pre dobre udržiavané cesty

Trekingový alebo cestný bicykel je určený pre jazdu na klasických cestných komunikáciách a chodníkoch. Ako napovedá už jeho názov, môžete sa na ňom vydať na kratšiu aj dlhšiu cyklotúru, výlet (batožina sa dá ľahko pripevniť) alebo jednoducho do práce.  

Geometria rámu umožňuje držať telo počas jazdy vzpriamené a tým pádom budete v prirodzenejšej a pohodlnejšej polohe. Kolesá majú cca 72cm (28 palcov) a v porovnaní s horským bicyklom majú užšie gumy s nízkym profilom.

Držadlá na volante a sedadlo sú pohodlnejšie, prevodový systém je upravený skôr na jazdu po rovnej ploche než do kopca.

Trekingový bicykel je preto vhodnejší a praktickejší na dlhšie cesty, kde je pravdepodobnosť, že sa budú striedať rôzne typy ciest a chodníkov.

Horský bicykel

Horský bicykel je ideálny pre jazdu mimo klasickej cesty, chodníkov či vyšliapaných trás. Umožňuje aj jazdu do kopca a prudšie stúpanie. Geometria rámu predurčuje držanie tela v jemne naklonenej polohe (smerom dopredu). Kolesá majú cca 66 cm (26 palcov), gumy sú širšie a majú drsnejší profil, vďaka ktorému umožňujú aj jazdu po piesku, bahne, pôde alebo kameňoch.

Horské bicykle sa dajú rozdeliť na tie, ktoré majú kompletné pérovanie alebo len predné pérovanie:

Bicykle s predným pérovaním sú lacnejšie, ľahšie a splnia všetky potreby bežného užívateľa.

Bicykle s kompletným pérovaním majú funkciu šoku absorpcie na prednom aj zadnom kolese, sú pohodlné, cenovo trochu drahšie, s ťažšou konštrukciou a zvládnu aj zložitejšie terény a rýchlu jazdu dolu kopcom.

Horské bicykle v strednej a vyššej cenovej kategórii majú zvyčajne aj kotúčové brzdy, zatiaľ čo lacnejšie modely majú brzdový systém typu “V”. Prevodové radenie je prispôsobené pre jazdu dolu strmým kopcom.

Kde kúpiť bicykel?

Ak si chcete kúpiť nový bicykel, najlepším miestom sú špecializované predajne – zájdite radšej tam ako do veľkých športových centier. Predavači v špecializovaných predajniach Vám lepšie poradia a odborne pomôžu aj pri výbere kolies, ktoré sú mimoriadne dôležité. 

Špecializované predajne majú aj lepší servis a viac náhradných dielov, ktoré by ste mohli v budúcnosti potrebovať. Pri kúpe bicykla nepozerajte len na to, ktorý sa Vám páči na pohľad, ale skúste si naň aj sadnúť. Vyskúšajte takto čo najviac bicyklov. Predavač Vám pomôže vybrať si ten, ktorý Vám zabezpečí najlepšie držanie tela, bude pre Vás pohodlný a po dlhšej jazde nebudete cítiť bolesti.

Odporúča sa tiež dať si skúšobnú jazdu (ak je to možné), aby Vás neskôr nič nemilé neprekvapilo. Ak si kupujete bicykel, pamätajte na to, že by ste mali investovať aj do kvalitnej výbavy a príslušenstva, preto nemiňte všetky peniaze len na samotný bicykel.

Zdroj: Viva, časopis zdravého životného štýlu