NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Je pravda, že niektorým ľuďom sa nič nesníva?

Každému z nás sa niečo sníva. Je to pravda?

Každému z nás sa v noci sníva?

Štúdie dokázali, že mozog každého človeka v noci intenzívne pracuje. To teda znamená, že bez ohľadu na to, či si pamätáme svoje sny alebo nie, každému z nás sa niečo sníva!

To, že si nepamätáte svoj sen ešte neznamená, že sa Vám nesníval. Vedci veria, že niektorí ľudia majú geneticky predurčené, že si svoje sny jednoducho nepamätajú. Iní na ne zabúdajú v dôsledku veľkej únavy, stresu, nedostatku spánku, požitia nadmerného množstva alkoholu pred spánkom alebo dokonca kvôli podvedomému strachu, ak bol ich sen strašidelný či smutný a preto naň podvedomo chcú zabudnúť.

Sníva sa nám celú noc?

Nie, nikdy sa nám nesníva celú noc neprestajne. Snívame len počas REM fázy spánku. A keďže jednotlivé spánkové fázy sa cyklicky opakujú, môže sa stať, že počas noci máme niekoľko REM fáz a teda máme aj niekoľko snov – sníva sa nám v intervaloch. Keď zrátame všetky REM fázy zistíme, že dohromady sa nám môže snívať asi 2 hodiny každú noc.

Predpovedajú sny budúcnosť?

Mnohí ľudia veria tomu, že v snoch sa nám môže zjaviť predpoveď budúcnosti. Sny sú však väčšinou spojené s rôznymi symbolmi, ktoré nie sú univerzálne, ale vzťahujú sa na konkrétneho snívajúceho človeka. Preto rozhodne nemôžeme povedať, že ak sa dvom ľuďom sníva o niečom podobnom, znamená to pre nich to isté. Interpretovať sny je vždy veľmi ťažká a náročná práca pre psychológa alebo terapeuta.

Keď sa pozrieme do histórie, nájdeme veľa príkladov ľudí, ktorí tvrdili, že v snoch videli svoju budúcnosť. Napríklad americký prezident Abraham Lincoln tvrdil, že sa mu snívalo o útoku na jeho život. Mnohé prorocké sny sa spomínajú aj v Biblii.

Prečo sa nám niektoré sny opakujú?

Tie sny, ktoré sa nám viackrát opakujú (niekedy s menšími obmenami), sú väčšinou sny negatívne. Najčastejšie sú to sny, v ktorých cítime strach, nepokoj a úzkosť a nechápeme ich.

Takéto sny poukazujú na problémy, ktoré máme v reálnom živote a ktoré musíme vyriešiť. Keď sa začneme zaoberať tým, čo nám opakujúce sa sny chcú povedať a pokúsime sa rozumne vyriešiť daný problém, väčšinou sa sny navždy prestanú opakovať.

Ako sa v našich snoch odrážajú zážitky z predošlého dňa?

Ak počas dňa neprejavujete emócie alebo odmietate reagovať na svoje vnútorné pocity, s najväčšou pravdepodobnosťou sa Vám pripomenú v sne. Ak ste napríklad v práci cítili hnev na svojho šéfa alebo ste nesúhlasili s nejakým jeho rozhodnutím, no nepovedali ste to, je možné, že v noci sa Vám bude snívať sen plný silných emócií, pričom prevládať bude hnev a rozhorčenie.

Sny často reflektujú aj traumatické udalosti. Ak Vám v nedávnej dobe zomrel niekto blízky, je pravdepodobné, že Vaše sny budú na podobnú tému.

Majú muži iné sny ako ženy?

Mužský a ženský mozog fungujú počas spánku rovnako – z tohto pohľadu nie sú pohlavia tak odlišné.

Avšak obsah snov sa medzi chlapmi a ich nežnými polovičkami môže líšiť. Štúdie dokázali, že mužom sa zvyčajne sníva o mužských postavách, zatiaľ čo v ženských snoch vystupujú obe pohlavia narovnako. Pravdepodobne je to spojené s našimi osobnosťami. Ženy sú väčšinou starostlivejšie a snažia sa starať o obe pohlavia, kdežto muži vnímajú ženy ako súčasť seba, preto v ich snoch vystupujú prevažne muži a mužské symboly.

Čo to znamená, keď sa nám sníva o tom, že snívame?

Keď máme sen o tom, že sa nám niečo sníva, naše podvedomie sa pravdepodobne snaží ochrániť nás pred nejakou ťažkou situáciou. Keďže v takýchto snoch máme nad sebou akoby väčšiu kontrolu a vidíme sa z nadhľadu, dokážeme aj tie absurdnejšie alebo ťažšie veci prijať ľahšie.

Takéto sny často poukazujú na skrytý problém, ktorý by sme si mali vyriešiť.

Prečo si niektorí z nás dlho pamätajú nočné mory?

Je oveľa ľahšie zapamätať si nočnú moru ako pekný sen. Keďže sú to často živé a desivé sny, zobudia nás uprostred REM fázy spánku – a práve preto si ich tak dobre zapamätáme.

Okrem toho – nočné mory mávame najčastejšie nad ránom, kedy sa blíži čas vstávania. Sú teda najbližšie k nášmu zobudeniu, preto nám dlhšie zostanú v pamäti – sú najčerstvejšie.

Tento stručný výklad o snoch sme čerpali z e-knihy Mysterious life of dreams, kde môžete nájsť aj veľa ďalších zaujímavostí týkajúcich sa snov, ich výkladu a symbolov.