NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Naozaj môže šlofík zabíjať?

Urobili ste všetko potrebné okolo domu, odviedli deti k susedom, absolvovali nákup potravín a teraz je konečne čas, aby ste si vychutnali zaslúžený oddych! Osviežujúci, zdravý poobedňajší šlofík – alebo vari nie???

Znie to určite trochu prehnane, to áno, ale verte, že je na tom niečo pravdy. Rôzne štúdie za posledné roky, ktoré prebiehali v rozličných častiach sveta, našli súvislosť medzi poobedným šlofíkom a predčasným úmrtím – u ľudí, ktorí si často po obede pospali, bola väčšia pravdepodobnosť predčasného úmrtia ako u tých, ktorí spávali iba v noci. Ako je to vôbec možné?

Zápal a ochorenie dýchacích ciest

Krátke zdriemnutie po obede má zrejme do činenia so vznikom zápalu v tele a následným vyšším rizikom vzniku dýchacích ochorení, ako sú zápal priedušiek a zápal alebo emfyzém pľúc. Všetky tieto choroby – ak dosiahnu závažnú formu alebo sa dlhšiu dobu neliečia – môžu spôsobiť smrť.

Čo hovoria štatistiky?

Podľa štúdie z Univerzity v Cambridge majú ľudia, ktorí si doprajú menej ako hodinové zdriemnutie počas dňa, o 14% väčšiu šancu, že zomrú predčasne. U tých, ktorí počas dňa spia dlhšie ako hodinu, sa táto pravdepodobnosť zvyšuje až na 32%. Dospelí, ktorí si každý deň doprajú šlofík, majú až neuveriteľnú dva a pol krát vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na dýchacie ochorenie než tí, ktorí spávajú iba v noci. Fíha!

Mali by sme sa úplne zrieknuť zdriemnutia počas dňa?

Prostou pravdou je, že nikto nevie, ako je to naozaj. Hoci vyššie uvedené štatistiky dávajú tejto problematike výrazne dramatický nádych, tie isté štúdie zároveň zdôrazňujú, že uvedené nebezpečenstvo nemusí byť také veľké, ako sa na prvý pohľad zdá.

Väčšine ľudí nehrozí žiadne skutočné nebezpečenstvo

Štatistiky ukazujú, že pre väčšinu z nás nepredstavuje poobedný šlofík žiadnu reálnu hrozbu – týka sa to 85% tých, ktorí si krátko zdriemnu (menej ako hodinu). Navyše, mnohí vedci tvrdia, že príčinná súvislosť by v tomto prípade mohla byť opačná – nie je to zdriemnutie, ktoré spôsobuje respiračné choroby; samotné problémy s dýchacím ústrojenstvom zvyšujú potrebu pospať si počas dňa. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že práve ľudia trpiaci dýchacími ťažkosťami môžu z obyčajného šlofíku vyťažiť naozaj veľa – v skutočnosti im krátky spánok počas dňa môže predĺžiť život.

Potrebný je ďalší výskum

Na konečný verdikt je ešte príliš skoro, ale nikdy neuškodí byť opatrný – ak nie zo strachu z predčasného úmrtia, tak už len z toho dôvodu, že driemaním počas dňa sa oberáte o vzácny čas a navyše potom nočný spánok nie je dostatočne posilňujúci...

Ako znížiť potrebu pospať si počas dňa?

Ak máte pocit, že  driemaním počas dňa prichádzate o veľa času alebo sa bojíte, že Vám to z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť zdravotné problémy, nižšie nájdete niekoľko užitočných tipov na to, ako minimalizovať svoju potrebu dopriať si poobede šlofíka...

Buďte aktívny

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že aktívny životný štýl zvyšuje potrebu oddýchnuť si a pospať počas dňa, v skutočnosti je to naopak: aktivita dodáva telu aj mysli energiu a tak spôsobuje, že žiadny šlofík počas dňa nepotrebujete a ani nechcete. Koniec koncov, kto by chcel cez deň spať, keď môže namiesto toho zažívať nové dobrodružstvá?

Uistite sa, že je Váš nočný spánok dobrý

Výskumy tiež dokázali, že ľudia, ktorí sa v noci dobre a kvalitne vyspia, necítia počas dňa potrebu zdriemnuť si. To sa dá jasne pochopiť: ich nočný spánok zabezpečí telu aj mysli dostatok energie na to, aby fungovali po celý deň. Priemerný dospelý potrebuje 8 hodín spánku denne, pričom by to mal byť spánok hlboký, bez prerušovania. Dobre zvukovo odizolovaná spálňa, dostatok čerstvého vzduchu, príjemná izbová teplota a pohodlná posteľ Vám môžu významne pomôcť dosiahnuť spánok, o akom hovoríme...

Žiadny gauč pred telkou

Niet divu, že najčastejším miestom na popoludňajšie zdriemnutie je gauč pred telkou – je bezpečný, pohodlný a pri sledovaní televízie zostáva naša myseľ plne zaujatá, až kým nezaspíme. Preto, aby ste zmenšili svoje šance na driemoty počas dňa, musíte urobiť jednoduchú, hoci smiešnu vec –vyhýbať sa gauču a sedieť na niečom menej príjemnom.