NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Mýtus o ortopedickom matraci

Určite ste už počuli spojenie „ortopedický matrac“. Mnohí z nás ho majú dokonca zafixované ako akési meradlo kvality a dôkaz, že je matrac zdravotne nezávadný. Ale čo to vlastne ten ortopedický matrac je, aké má mať vlastnosti a je vôbec pre Vás vhodný?

Ortopedický matrac patrí k mýtom starým ako jaskynní ľudia. Mnohí si ho predstavujú na pomyselnom stupienku ako záruku zdravej chrbtice. Tvrdosťou by mal byť porovnateľný snáď už len s diamantom a vystrie Vám kríže tak, že nebudete potrebovať Kosmodisk.

Ortopedický matrac naozaj nechcete

Pravda je však o kúsok ďalej. O väčší kus, než si myslíte. Slovo ortopedický sa v spojitosti s matracmi využíva len ako marketingový ťah. A prax potvrdila, že veľmi dobrý ťah. Ľudia totiž veľmi netušia, čo vlastne „ortopedický“ znamená.

Vezmime si také ortopedické topánky. Tie určite poznáte. Čo je ich hlavnou úlohou? Ortopedické topánky sú vytvarované tak, aby držali Vaše chodidlo v konkrétnej polohe, ktorá je pre neho zdravá, nakoľko chodidlo sa prirodzene do tejto polohy nevie dostať. Ortopedický matrac by teda mal držať Vašu chrbticu v jednej strnulej polohe, ktorá je pre ňu najzdravšia. V praxi by to vyzeralo veľmi zaujímavo. Po ôsmich hodinách v jednej polohe by ste si ráno necítili ruky ani nohy a pri prvom zohnutí sa by Vás seklo v krížoch. Čiže ortopedický matrac v pravom zmysle slova asi nehľadáte.

Pečiatku Vám na to nedáme!

Teóriu máme za sebou, pozrime sa teraz na trochu praxe. Čo to potom tí predajcovia ponúkajú? Oficiálne totiž niečo ako ortopedický matrac, na ktorý dostanete pečiatku od lekára, neexistuje. Neexistujú žiadne laboratórne testy, ktoré by Vás osvedčovali vyrábať ortopedický matrac.

Aha! A sme doma... Za použitie slova ortopedický Vám nikto pokutu nedá, ale rovnako ani nemôžete nikomu poskytnúť potrebnú dokumentáciu o tom, že matrac je skutočne ortopedický. Môže byť taký len domnelo. Slovo ortopedický sa totiž začalo akosi zamieňať so slovom tvrdý. Nezačnite teraz prosím googliť tvrdé matrace. Práve sme sa dostali k mýtu o tvrdom ortopedickom matraci.

Potrebujem tvrdý matrac?

Kde vôbec vznikla predstava, že tvrdý matrac = najlepší matrac = zdravý spánok?

Presunieme sa teraz o pár desiatok rokov dozadu, do čias pružinových matracov. Tie vtedy boli ešte len v plienkach a stali sa veľkým hitom. Dovtedy ľudia spávali na horšom. Takýto matrac sa trošku pohupoval, vedel sa mierne prispôsobiť Vášmu pohybu a tvaru tela, čiže pokiaľ bol nový, boli ste spokojným zákazníkom. Jedného dňa však pružinka vyskočila z kovovej siete a začala úradovať. Nešťastník s boľavým chrbtom zamieril k lekárovi a ten správne usúdil, že to, na čom pacient spí, nebude v poriadku. „Na nový matrac nemáte, potrebujete dostať chrbticu zo zakrivenej polohy, a preto by ste mali spať na tvrdom. Napríklad vyvesíte dvere z pántov a ľahnete si na ne.“ Prvé pružinové matrace neboli až tak domyslené a veľa ľudí sa takto presunulo z pružiny na dvere alebo na zem. A zaužívaný stereotyp o zdravom spánku na tvrdom povrchu je na svete! A dokonca aj v dnešnej dobe má svoj fanklub.

To mám spať na zemi?

Ale čo teraz s tým? Ak tvrdý matrac nie je ten najzdravší, máme siahnuť po najmäkšom? Nie. V skutočnosti sa nedá povedať, či je lepší tvrdý alebo mäkký matrac. Táto otázka je totiž položená nesprávne.  Každý človek je jedinečný. Má svoje tvary, krivky a váhu. Potrebuje sa hýbať aj počas spánku a nemôže spať strnulo v jednej polohe.

Slovo, ktoré hľadáte, je ERGONOMICKÝ. Inak povedané matrac vyrobený z materiálu, ktorý sa dokáže prispôsobiť aj Vašim väčším bokom, špicatým ramenám Vášho manžela a tatkovmu pivnému brušku. Nie je matrac ako matrac a podobne ako jedny nohavice nesadnú všetkým ľuďom, ani jeden matrac nemôže byť ideálny pre všetkých. Základom však je, že by sa Vám mal prispôsobiť, ale mal by byť aj dosť pevný zároveň, aby Vás udržal niekoľko rokov. Konkrétny model už si vyberiete podľa tvaru tela, váhy, polohy pri spánku a iných potrieb.