NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Kvalitný rošt = 1/3 dobrého spánku

Dobrý spánok nie je len o posteli alebo o matraci, na ktorom ležíme. Len málokto si uvedomuje, že aj vhodne zvolený rošt môže dopomôcť k lepšiemu spánku a naopak, zle zvolený alebo úplne žiadny rošt môže drahý matrac posunúť o niekoľko tried nižšie. Čo by ste mali vedieť?

Nie je to len o lamelách

„Ako môže nejaký rebrík pod matracom ovplyvniť môj spánok? Veď mám kvalitný matrac a to je základ.“ Výberu matraca sme väčšinou ochotní venovať nejaký ten čas. Ležíme priamo na ňom, takže je pre nás dôležité, aby bol pohodlný. Rošt berieme len ako akúsi nutnosť a neprikladáme mu veľkú dôležitosť. Mnohí majú doma ešte stále postele s úložným priestorom a čaro roštov zatiaľ neobjavili. Na čo sú vôbec dobré?

Rošt ovplyvňuje tvrdosť matraca

Rošt naozaj nie je pod matracom iba zo srandy. Kvalitné matrace s ním dokonca počítajú. Aby ste dosiahli tie vlastnosti matraca, ktoré Vám predajca sľubuje, rošt jednoducho potrebujete.

Ak by ste si ľahli na matrac položený na rošte a následne ho položili na zem, cítili by ste podstatný rozdiel. Na rošte sa matrac stal oveľa prispôsobivejším a pekne reagoval na Váš pohyb. Na zemi sa zrazu zdá tvrdší a pevnejší. Tlak spôsobený váhou Vášho tela sa na zemi dokáže rozložiť oveľa horšie.

Aj keby Vám tvrdší matrac neprekážal, zmenu pohyblivosti si už všimnete.  Počas noci sa často a veľa otáčame. Aj keď spíme. S matracom položeným na tvrdom povrchu je takýto pohyb oveľa ťažší. Vyplytváte naň viac energie. Pokiaľ ste sa v posteli nechceli namakať ako v posilňovni, ale plánovali ste si odpočinúť, rošt bude určite lepšia voľba.

Rošt a odvetrávanie

Každý z nás sa potí. Keď zaspávame, môže nám byť zima, a tak sa viac zakryjeme. Počas noci sme zrazu prehriati a spotíme sa. A to nemusí byť horúce leto. Kvalitné matrace s potením počítajú a vyrábajú sa z priedušných materiálov, v ktorých sa vlhkosť nedrží. Veľa vlhkosti v matraci totiž znamená aj príchod plesní, roztočov a baktérií do Vašej domácnosti. Ak však drahý matrac položíte na rovnú plochu bez roštu, vlhkosť nebude mať kadiaľ unikať. Počas noci sa budete prehadzovať a budiť a variť sa vo vlastnej šťave. Zároveň tým znižujete životnosť Vášho matraca.

Rošt, pohodlie a chrbtica

Vhodne zvoleným roštom viete ovplyvniť oveľa viac. Aby ste spali pohodlne a nič Vás ráno nebolelo, musí byť Vaša chrbtica v správnej polohe. Ak máte rošt, na ktorom sa dá pružnosť lamiel upravovať posúvaním bežcov, viete si jednotlivé časti posunúť aj o 5-6 cm nižšie alebo vyššie. Možno máte väčšie boky alebo ramená a potrebujete ich dostať o niečo nižšie, aby sa Vaša chrbtica vyrovnala. Treba sa riadiť pravidlom, že pri ležaní na chrbte by Vaša brada mala byť rovnobežne s hrudnou kosťou. Ak chcete mäkšie a pružnejšie prostredie, posuňte bežce k sebe, do stredu roštu. Ak naopak chcete pevnejšie a tvrdšie prostredie, posuňte bežce od seba, takže budú po oboch stranách roštu.

Aký rošt áno a aký nie?

Už viete, že rošt je dôležitý, ale ešte neviete, ako by mal vyzerať. Nie je rošt ako rošt. Jeho lamely by mali byť pružné a nastaviteľné, s posuvnými bežcami v strednej časti. Za ideál sa považuje 26-28 lamiel na 2 metre. Vtedy sú splnené podmienky na odvetrávanie a tiež pružnosť. Úplne nevhodné sú postele bez roštu, postele so zopár dierami v doske na slabé odvetranie a rošty s hrubými lamelami v malom počte, ktoré nepružia.

Malá rada na záver. Ak ste si zakúpili polohovateľný rošt a plánujete na posteli sedieť alebo si zdvíhať nohy, dopredu si premyslite výber matraca. Väčšina pružinových matracov by sa s polohovateľným roštom nemala používať, nakoľko by sa mohli pružiny poposúvať.