NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Na veľkosti záleží, aj pri matracoch

Možno ste o tom ešte nepočuli, ale keď si vyberáte nový matrac, záleží nielen na veľkosti a Vašej váhe, ale najmä na tvare tela. Ak toto kritérium zohľadníte, urobíte tým svojmu telu veľkú službu. Môžete si ušetriť napríklad bolesti krížov, stuhnutý krk alebo kŕče do nohy.

Pokiaľ ste si niekedy vyberali spodnú bielizeň v špecializovanej predajni, zrejme si Vás tá milá tetuška najprv chcela pozrieť. Čo by ste povedali, keby si Vaše krivky chcel obzrieť predavač matracov? Zrejme by ste znechutene odišli. Je však na veľkú škodu nás a našich dolámaných chrbtov a boľavých kĺbov, že toto pravidlo ešte nie je v platnosti. Na postave, tvare tela a váhe totiž záleží, a to predovšetkým pokiaľ ide o matrace.

Tento matrac nie je pre mňa

S kvalitnými matracmi je väčšina zákazníkov spokojných. Sem-tam sa však nájde niekto, kto vyhlási, že tento matrac je šmejd, hoci stál stovky eur a boli to vyhodené peniaze. Pritom jeho susedka má ten istý a nesťažuje sa. Ako je to možné?

Všetko je to o postave. Drobné útle žieňa s atletickou postavou nemôže mať predsa rovnaké požiadavky na matrac ako silnejší pán s pivným bruškom. Aj ten najkvalitnejší matrac by mal čo robiť, aby dokázal pokryť požiadavky všetkých ľudí na svete. Našťastie matracov aj materiálov, z ktorých sa vyrábajú, je veľa a vyhovieť sa dá všetkým. Chce to len trošku praxe.

Štíhly, rovný a drobný versus bacuľatý a veľký

Jadro každého matraca by malo byť pevné a vydržať určitú záťaž. Táto záťaž je samozrejme iná pod hlavou a iná pri nohách. Matrac musí uniesť veľkú váhu (naše matrace sú testované do 140 kg) a nezmeniť svoj tvar ani po čase. Ak Vám má slúžiť 10 rokov, jadro musí byť zo skutočne pevného a stabilného materiálu.

Je však rozdiel, či si na tento materiál ľahne muž s rovnou štíhlou postavou alebo žena s krivkami. Muž sa bude pravdepodobne cítiť pohodlne na pevnejšom a tvrdšom materiáli a pokojne  zaspí. Žena s výraznejšími bokmi sa bude prehadzovať a ráno sa zobudí dolámaná. Pevný materiál jadra sa neprispôsobí jej krivkám. Boky sa dostanú do neprirodzenej polohy a  bolesť krížov je na svete.

Je to veľmi podobné, ako keď ste unavený a zaspíte na gauči. Ak je tvrdý a nepovolí, budete sa cítiť po zobudení zle. Rovnako ak je už vysedený a má nejaké priehlbiny, Vaša chrbtica sa dostane do nesprávnej polohy a pocítite bolesť.

Čo s ženskými krivkami a oblejšími tvarmi?

Základným kritériom pri výbere matraca by mala byť postava a váha tela. Ak máte štíhlu rovnú postavu, bude vám vyhovovať tvrdší a pevnejší materiál, ale rovnako dobre sa vyspíte aj na mäkšom.

Pokiaľ máte výrazné ženské krivky, oblejšie tvary alebo nadváhu, potrebujete pevný materiál jadra matraca niečím vykompenzovať. Váš matrac by mal mať mäkkú a prispôsobivú vrchnú časť a v ideálnom prípade aj zónovanie.

Matrace Dormeo mávajú vo vrchnej vrstve pridané 2 cm pamäťovej peny pre extra pohodlie. Krásne sa prispôsobí tvaru Vášho tela a budete sa nielen cítiť pohodlnejšie, ale aj dostanete chrbticu do správnej polohy. Podobne sa správajú penové pružiny Octaspring®. Kopírujú tvar tela a prispôsobujú sa dokonca aj jeho pohybom.

Ďalšou možnosťou je už spomínané zónovanie. Matrace s niekoľkými zónami komfortu sú ideálne najmä pre ženy alebo pre ľudí s oblejšími tvarmi. Jednotlivé časti matraca poskytujú rôzny stupeň pevnosti a prispôsobia sa každej časti tela, krivkám a tvarom.

Aj na váhe záleží

V neposlednom rade sa treba pozrieť na problém s nadváhou. Pri dnešnom spôsobe života nie je ničím neobvyklým mať pár kilečiek navyše. Ťažší človek samozrejme matrac skôr vyleží. Aby v ňom nenašiel po krátkom čase priehlbinu, mal by si vyberať matrace s veľmi pevným jadrom. Na druhú stranu potrebuje mäkkú komfortnú vrstvu, aby sa pohodlne vyspal. Matrac teda musí byť čo najvyšší. Mal by mať výšku viac ako 20 cm, ideálne 25 cm a viac, pevné jadro, mäkký povrch, a pokiaľ sa chcete vyhnúť bolestiam kĺbov, aj zónovanie. Viac o matracoch pre objemnejších ľudí nájdete v tomto článku.