NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Prečo je správny vankúš taký dôležitý

Mať správny vankúš je veľmi dôležité nielen preto, aby Vám poskytol pocit pohodlia, ale tiež aby zabránil bolestiam hlavy, krku a chrbta a pomáhal udržiavať Vašu chrbticu v správnej polohe.


Okrem toho Vás chráni pred alergénmi a zabezpečuje osviežujúci a predovšetkým zdravý spánok. Spánok na nevhodnom vankúši môže spôsobiť rôzne druhy bolestí a významne ovplyvniť Vaše zdravie.

Kedy je načase vymeniť vankúš?

Všeobecne platí, že vankúš by sa mal vymieňať každé dva až tri roky. Že je vhodný čas na výmenu vankúša Vám však môže napovedať aj niekoľko indikátorov:


1. Často sa zobúdzate s bolesťou hlavy, so stuhnutým krkom alebo máte svalové kŕče.

Bolesti hlavy, krku a chrbtice a dokonca aj nôh môžu byť spôsobené práve tým, že spíte na starom vankúši. Dôvodom je, že oblasť krku má nedostatočnú oporu, čo následne vplýva na celú chrbticu. Dobrý vankúš by mal zabezpečiť adekvátnu podporu hlavy aj krku a postarať sa o správnu polohu Vášho tela počas spánku.


2. Vankúš je plochý, sú v ňom hrčky alebo je zdeformovaný.

Ak sú v ňom hrče alebo je zdeformovaný, nezabezpečuje Vašej hlave a krku správnu podporu. Ak sa Vám na vankúši leží pohodlne len vtedy, keď si ho ponatriasate a našuchoríte, vymeňte ho. Aj keď vankúš zohnete na polovicu a trvá mu dlho, kým nadobudne svoj pôvodný tvar, je čas na výmenu. Správny vankúš sa prispôsobuje tvaru Vašej hlavy a rovnomerne prerozdeľuje hmotnosť pozdĺž chrbtice bez toho, aby vytváral zbytočný tlak.


3. Ak trpíte alergiou alebo astmou.

Vo vankúšoch sa hromadia telesné tekutiny a odumreté časti kože, ktoré priťahujú prachové roztoče, jedny z najčastejších alergénov. Vankúš sa tak stáva eldorádom baktérií, prachových roztočov a plesní. Dýchanie a výlučky slín ešte zhoršujú prostredie, v ktorom spíme, po zdravotnej stránke. Tieto negatívne vplyvy môžu spôsobiť alergie a vyvolať príznaky astmy. Odborníci preto alergikom odporúčajú vymieňať si vankúš každé dva roky. Pre minimalizovanie rizika vzniku alergií je ďalej dôležité vankúš prať v horúcej vode a používať obliečky, ktoré bránia hromadeniu alergénov.


4. Váš vankúš má viac ako dva až tri roky.

Hoci do jeho vnútra nevidíte, isté je, že po dvoch- troch rokoch sa stáva živým ekosystémom. Mali by ste ho preto vymeniť aj napriek tomu, že ste si na ňom nevšimli žiadne zjavné chyby alebo deformácie.


5. Váš vankúš má nepríjemný zápach.

Nepríjemný zápach môžu spôsobovať baktérie, plesne, huby alebo pot a je to jednoznačný signál toho, že životnosť Vášho podhlavníka sa končí.


6. Ak jednoducho nie ste dostatočne dobre vyspatý.

Ak sa Vám v noci nespí dobre, prehadzujete sa a natriasate svoj vankúš, riešením Vášho problému môže byť nový model. V posteli strávime tretinu svojho života, kedy si majú naša hlava aj krk oddýchnuť práve na vankúši, preto je nesmierne dôležité, aby bol kvalitný. Je to kľúčový faktor zabezpečujúci vyššiu kvalitu spánku aj života.