NAKUPUJTE PODĽA KATEGÓRIÍ
Naše obchody
Club 5*
0
0,00 €
Losd fsdf sd
V nákupnom košíku nie sú žiadne položky

Zohrané trio: Matrac, rošt a vankúš

Vedeli ste, že matrac sa postará o jednu tretinu Vášho dobrého spánku? A čo zostávajúce dve tretiny? Necháte ich na náhodu? Ak sa chcete skutočne kvalitne vyspať, cítiť sa v posteli pohodlne a zobudiť sa bez bolestí chrbta, krku či končatín, túto trojicu by ste mali mať naozaj zohratú: matrac, rošt a vankúš.

Všetky tri dohromady sa postarajú nielen o perfektné pohodlie a Vaše ružové líčka ráno, ale, čo je najdôležitejšie, vedia vplývať na Vaše zdravie. Konkrétne sa starajú o Vašu chrbticu, no aj o kĺby, krk a hlavu. Ak fungujú ruka v ruke ako najlepší priatelia, spoznáte to pri rannom vstávaní a tiež keď sa opäť budete tešiť do postele. V opačnom prípade, ak sa nepohodnú, môžete pociťovať bolesti chrbta, krku, hlavy, kĺbov, nepríjemne sa potiť, budiť sa počas noci a cítiť únavu.

Rošt a matrac patria k sebe

Základom dobrého spánku je pohodlie, opora a podpora pre chrbticu. Ako iste viete, chrbtica má mierne ohnutý tvar do písmena S. Keby ste si teraz ľahli na zem, cítili by ste sa nepríjemne. Nielen preto, že je tvrdá a nemáte dosť pohodlia. Vaša chrbtica by na tvrdej zemi úplne zmenila svoj tvar.

Ak používate matrac bez roštu alebo s nevhodným roštom, s Vašou chrbticou sa deje niečo podobné, len v menšej miere. Ochudobňujete tak svoj matrac o vlastnosti, ktoré sú pre Vás veľmi dôležité. Bez roštu je oveľa tvrdší a neprispôsobivý.  Po druhé, matrac sa nevetrá a zostáva v ňom vlhkosť. A aj kvôli tomu znižujete jeho životnosť až o niekoľko rokov.  

K dobrému matracu teda rozhodne patrí lamelový rošt s dostatočným množstvom pružných lamiel (zhruba 26-28 na 2 metre). Ak si obstaráte rošt, ktorého lamely sa dajú prispôsobiť, viete si tak upraviť povrch samotného matraca. Vďaka úprave roštu môže byť matrac na potrebných miestach mäkší a inde pevnejší.  Je to dôležité obzvlášť pre ženy s výraznejšími krivkami a pre pánov s väčšími proporciami. Viac o úprave roštu v tomto článku.

Matrac a vankúš – nerozlučná dvojica

Bez vankúša by sa dnes už len málokto vyspal. Avšak len veľmi málo ľudí si vie vybrať ten správny. Väčšina si ho vyberá tak, že ho poskúša rukou a pokiaľ sa im zdá príjemný na dotyk alebo dostatočne objemný, sú spokojní. Aj tu platí, že matrac a vankúš tvoria pár. Darmo si kúpite drahý matrac, keď na neho capnete vankúš úplne nevhodnej výšky, ktorý sabotuje všetku robotu, ktorú mal urobiť matrac.

Pokiaľ ide o vankúš a Váš krk, hlavu a chrbát, maximálnu dôležitosť treba sústrediť na jeho výšku. Vždy myslite na to, že Vaša chrbtica musí byť v správnej polohe. S vankúšom vysokým ako Eiffelovka bude Váš chrbát skôr v tvare paragrafu. A keď takýto vankúš položíte na mäkký matrac, ktorý Vás zaborí hlbšie, tak Vás ráno zaručene neminú bolesti. Riaďte sa týmito pravidlami:

  1. Máte tvrdý matrac – vankúš môže byť aj vyšší 
  2. Máte mäkký matrac – potrebujete nižší vankúš, prípadne žiaden
  3. Spíte na bruchu – potrebujete nízky vankúš
  4. Spíte na boku – hlava by Vám nemala padať na stranu ani sa zakláňať
  5. Spíte horeznačky – vankúš by mal byť tak vysoký, aby Vaša brada bola zarovno s hrudnou kosťou (pozor, u dám sa tým nemyslia prsia, ale hrudná kosť

Ak ste si neni istý, aká výška vankúša je ideálna, odporúčame vyberať si vankúše s odoberateľnou výplňou. Kedykoľvek si viete odobrať výplň a znížiť tak svoj vankúš alebo naopak ho zvýšiť pridaním výplne. Odoberateľnú výplň nájdete napríklad v novom chladiacom vankúši.

Pokiaľ tieto rady zohľadníte a zosúladíte svoj matrac, rošt a vankúš do priateľského zoskupenia, Vaše prostredie na spánok bude optimálne a malo by sa to prejaviť aj na Vašej spokojnosti ráno.